A szerb kormányfő sajtótájékoztatóján a térség politikai stabilitását és a megbékélés folytatását szorgalmazta és ennek érdekében közös emléknapot kezdeményezett a volt Jugoszlávia területén történt harcok valamennyi áldozatának tiszteletére. “Így mindenki kifejezhetné tiszteletét a másik irányába, és mindannyian tudnánk, hogy áldozatok minden oldalon voltak. Úgy gondolom, hogy ez egy jó ötlet, amely a közeledéshez vezetne. A gyűlölet és a sebek felszaggatása nem visz előbbre”, mondta.
Kezdeményezésének aktualitását bizonyítja, hogy július 6-án a srebrenicai népirtás 20. évfordulóján, a potocari emléktemetőben egy csoport szélsőséges támadt a szerb kormányfőre. A Vihar hadművelet 20. évfordulója, (augusztus 4 és 5) sem volt viharmentes, diplomáciai tiltakozó jegyzékváltást okoztak az elhangzott beszédek és az, hogy a háborús bűnös Vojislav Seselj egykori csetnikvajda horvát zászlót égethetett a belgárdi horvát nagykövetség előtt.
A szerb kormányfő az utóbbi időben számos jelentős lépést tett a kapcsolatok normalizálása érdekében mind a szerb-albán, mind a szerb-koszovói viszony tekintetében. Nagy visszhangot váltott ki mindenekelőtt az, hogy részt vett a srebrenicai megemlékezésen, s bár a történteket nem ismeri el népirtásként, „csupán egyes szerbek által elkövetett bűncselekményként” és azt hangsúlyozza, hogy a délszláv háborúkra való megemlékezések során a szerb áldozatokat is vegyék figyelembe, múltja alapján óriási „fejlődésen ment át”. Alekszandar Vucic politikai pályafutását igen fiatalon, Seselj pártjában, a Szerb Radikális Pártban kezdte, húszas éveiben még annak háborús, uszító retorikáját képviselte. Később szembehelyezkedett mentorával, párt- és állami vezetőként a balkáni megbékélés és az együttműködés képviselőjévé vált..