Cseh László;Kazany;vizes világbajnokság;Verrasztó Dávid;Hosszú Katinka;

2015-08-09 21:17:00

Remekeltek a magyarok

Hosszú Katinka 400 méter vegyesen aranyérmet szerzett a kazanyi vizes világbajnokság zárónapján. Az Iron Lady pályafutása ötödik vb-címét zsebelte be, ezzel megdöntötte a négyszeres olimpiai bajnok Darnyi Tamás rekordját. Vasárnap nemcsak Hosszú állhatott dobogóra: Verrasztó Dávid második lett szintén 400 méter vegyesen. A hétvégén még érmet szerzett Cseh László, aki 100 méter pillangón csapott másodikként a célba, míg Hosszú 200 méter háton a dobogó legalsó fokára állhatott.

Jól sikerült magyar szempontból a kazanyi vizes világbajnokság hétvégéje. Vasárnap Hosszú Katinka 400 méter vegyesen a dobogó legfelső fokára állhatott, ezzel 200 méter után 400-on is megvédte címét. A tavaly az év úszójának választott 26 éves sportoló az oroszországi viadalon másodszor, összesen pedig ötödik alkalommal diadalmaskodott vb-n, amivel megdöntötte a négyszeres olimpiai- és világbajnok Darnyi Tamás rekordját.

„Barcelonában sem éreztem jól magam a 400 vegyes döntője után, de ahhoz képest ez a tízes skálán egy húszas. Az utolsó ötven métert begörcsölt combbal úsztam végig, gyakorlatilag normális lábtempó nélkül... De azért nagyon boldog vagyok...” - nyilatkozta a verseny után Hosszú, aki szombaton 200 méter háton a dobogó legalsó fokára állhatott.

A vasárnapi nap másik magyar érmét Verrasztó Dávid szállította. Az Európa-bajnok úszó 400 méter vegyesen egyéni csúccsal ezüstérmet szerzett. A számot a japán Szeto Daija nyerte. „Számomra az a legfontosabb, hogy megdöntöttem az egyéni legjobb időmet. Nagy dolog, hogy sikerült lehajráznom az amerikai ellenfelemet, erre nem gondoltam volna – igazából a bronz tűnt előzetesen elérhetőnek, nagyon örülök, hogy végül a második hely sikerült. Szeto nagy időt ment, nem gondoltam volna, hogy ennyire jó - őt nem igazán tudtam volna befogni, nekem ma ez volt a maximum” - mondta Verrasztó.

Verrasztó Dávid MTI FOTÓ: Kovács Anikó

Szombaton Cseh László országos csúccsal lett ezüstérmes 100 méter pillangón, így a 200 méteren szerzett arany- és az 50 méteren nyert bronzérem után teljessé tette az éremkollekcióját az oroszországi viadalon. A győzelmet a címvédő dél-afrikai Chad Le Clos szerezte meg.

„Bár csúcsot úsztam, úgy érzem, még mindig van ebben a számban tartalék” – kezdte értékelését Cseh. - A rajtomon javítani kell, messze nem én jövök fel elsőként a víz alól a tizenötös vonalnál, ettől függetlenül most az első ötven jó volt, a másodikon nem tudtam annyira erőteljesen húzni, mint szerettem volna. Talán azt mondhatom, hogy ez a száz még nincs úgy összerakva, most elsősorban a kétszáz volt fókuszban, Rióig sokat kell javulnom még, de fogok is. Chad nagyot úszott, óriási gratuláció neki, még az életben nem jött 51-en belül, látszik, hogy kőkeményen oda akarta tenni magát a kétszáz után, és ez most sikerült neki, nagyon nagy egyéni csúccsal nyert” - fogalmazott a kétszeres világbajnok úszó. Majd kitért arra is, hogy a vb-ről eltiltás miatt hiányzó Michael Phelps 1:52.94 perces idővel nyerte meg hazája bajnokságát 200 méter pillangón.

„Jó időket úszott, le a kalappal, de a világbajnokság most Kazanyban zajlik, itt kell elérni az eredményeket, ezekben az előfutamokban, elődöntőkben és döntőkben. A lényeg, Rióban csatázunk egy jót, ha minden igaz”- mondta Cseh, aki 1:53.48-as idővel nyerte a 200 méter pillangón. Egy kevésbé örömteli hírt is meg kell említenünk. Egészségügyi problémák miatt egy kazanyi kórházban ápolják Széles Sándort, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok mellúszó, Gyurta Dániel edzőjét.

A címvédő magyar férfi vízilabda válogatott a hatodik helyen zárta a világbajnokságot, miután a helyosztón 10-9-re kikapott a montenegrói csapattól. Az aranyérmet az Európa-bajnok, világliga-győztes szerb válogatott szerezte meg: a döntőben 11-4-re legyőzte az olimpiai bajnok horvát csapatot. A dobogó legalsó fokára a görögök állhattak, a bronzmérkőzésen 11-9-re diadalmaskodtak az olaszok felett. Orbán Viktor miniszterelnök átvette a következő, 2017-es vb-t rendező országnak járó FINA-zászlót. Remélhetőleg hasonló magyar sikereket tartogat majd a két év múlva Budapesten esedékes világbajnokság.