Zsidó Kulturális Fesztivál;

2015-08-15 11:32:00

Snétberger, Fassang, Fullajtár a Zsidó Kulturális Fesztiválon

Klezmer, klasszikus zene, folk, jazz, rock, blues és független színház: augusztus 30-ától szeptember 6-áig a zsidó kultúra kerül reflektorfénybe Budapesten. A Zsidó Kulturális Fesztivál három történelmi hely­színen kínál változatos zenei és színházi programokat: a Dohány utcai zsinagógában, a Rumbach utcai zsinagógában, valamint a Goldmark-teremben.

A Fesztivál nyitókoncertje 25 év 25 koncert címmel a Budapesti Klezmer Band 25. születésnapi programja lesz Jávori Ferenc „Fegya” vezetésével és Szinetár Dóra közreműködésével, akit először hallhat a nagyközönség jiddisül énekelni a Dohány utcai zsinagógában. Augusztus 31-én „Mi van velem?” címmel Kern András dalait hallgathatja a közönség olyan sztárvendégekkel, mint Hegyi Barbara, Hernádi Judit, Fesztbaum Béla, Heilig Gábor és Gátos Iván zenekara. Szeptember 1-jén szintén a Dohány utcai Zsinagógában lép fel a folkvilág nagyágyúja, a Muzsikás Együttes. Szeptember 2-án Snétberger Ferenc gitárművész és a Liszt Ferenc Kamarazenekar estje tölti meg a Zsinagógát Rolla János vezényletével.

Snétberger Ferenc hosszú utat tett meg Salgótarjántól a nemzetközi hírnévig. Meredeken ívelő karrierje több mint három évtizede tart. Saját hangot keresett. Egy összetéveszthetetlen, bensőséges han­got, amelyben a klasszikus zenei előképzettség, a roma hagyomány, a flamenco és a jazz egyszerre van jelen. És ez emelte ki őt a zsúfolt világmezőnyből.

Snétberger Ferenc Forrás: Facebook/Zsidó Kulturális fesztivál

Snétberger Ferenc Forrás: Facebook/Zsidó Kulturális fesztivál

Snétberger 1995-ben, a holokauszt 50. évfordulójára komponálta „In memory of my people” (Népem emlékére) című, gitárra és nagyzenekarra írt művét, melyet népének ajánlott. A darab, melyet a hagyományos roma dallamok ihlettek, erőteljes véleménynyilvánítás az emberi szenvedés ellen. Ezen az estén a világhírű Liszt Ferenc Kamara Zenekarral mutatja be. A Kossuth-díjas Snétberger Ferenc a műsor második felében rendkívüli muzsikusokból álló Quartetjével áll a színpadra. A Berklee hajdani ösztöndíjasát, Oláh Tzumo Árpádot aligha kell bemutat­ni a hazai közönségnek, ahogy a Fesztiválzenekar egykori bőgősét, a számos jazzversenyen díjazott Barcza Horváth Józsefet sem. Toni Snétberger nemcsak jazzdobosként, hanem színészként is ismert Németországban. 2011-ben megalapította a Snétberger Zenei Tehetség Központot, amely hátrányos helyzetű gyerekek zenei képzésével foglalkozik. Az esten bemutatja az iskola tehetséges hallgatóit is.

Szeptember 3-án Boldog lelkek tánca címmel ad orgonaestet Fassang László világhírű orgonaművész Fullajtár Andreával. Szeptember 6-án Filmzenék a nagyvilágból címmel filmzenei koncertet ad a Budafoki Dohnányi Szimfonikus Zenekar Hollerung Gábor vezényletével és filmvetítéssel.

Talán kevesen tudják, hogy a Goldmark-terem volt az egyetlen hely Budapesten, ahol a vészkorszak idején a zsidó művészek fenntartva a hitet, a kulturális folytonosságot, ápolva a hagyományokat, az üldöztetések ellenére is, de felléptek. A fesztivál ebben a teremben a Független Szín­házak olyan produkcióit mutatja be, amelyek kötődnek a zsidó sorshoz, hagyományhoz: Mohácsi János Dohány utcai seriff és Kárpáti Péter A negyedik kapu című darabja várja a színház szerelme­seit. A Rumbach utcai zsinagóga ad otthont a Magyar Zsidó Kántorok hangversenyének, és ide várják a fúziós jazz-rock-blues műfajok kedvelőit is olyan fellépőkkel, mint Ferenczi Gyuri és a Rackajam, Babos Gyula és ifj. Balázs János zongoraművész.