Polt nyomában
Varga Zs. András hihetetlen államigazgatási karriert futott be. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán végzett 1995-ben, s már ebben az évben az országgyűlési biztos hivatalában dolgozott egészen 2000-ig - 1999-től hivatalvezetőként is (ebben az időszakban Polt Péter volt az ombudsman általános helyettese). Varga Zs. 2000-től 2006-ig és 2010-től 2013-ig a legfőbb ügyész helyettese volt, 2006 és 2010 között címzetes főtanácsos ügyész, 2013 után pedig címzetes főügyész a Legfőbb Ügyészségen. Ügyészségi karrierje tehát egybeesik Polt legfőbb ügyészi megbízatásának idejével. Varga Zs. 2013 októbere óta az Európa Tanács Velencei Bizottságának a magyar tagja, e poszton az Ab előző elnökét váltotta. A kormány ugyanis 2013 nyarán bizalomvesztés miatt visszahívta Paczolay Pétert, ám a Velencei Bizottság 2013 októberében tiszteletbeli elnökévé választotta Paczolayt. Varga Zs. 2004 óta tanít alkotmány- és közigazgatási jogot a PPKE alkotmányjogi tanszékén, 2008. júniusától tanszékvezető, 2013 szeptembere óta pedig dékán.
Körmenet, avagy az állam és a katolikus egyház
A kormany.hu-ra feltöltött képek tanúsága szerint a Szent István Bazilikánál tavaly augusztus 20-án rendezett ünnepi szentmisén, illetve a Szent Jobb körmeneten csaknem az összes közjogi méltóság megjelent. A köztársasági elnök, Áder János és felesége mellett a köztudottan református - de első gyermekeit az Iványi Gábor metodista lelkész által megkeresztelt - Orbán Viktor miniszterelnök és feleség, továbbá Darák Péter főbíró foglalt helyet. Az első sorban ült még Tarlós István főpolgármester és felesége, a második sorban pedig Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Harrach Péter KDNP-frakcióvezető, Rogán Antal és felesége tűnik fel. Ugyanakkor a hátsó helyeken jól látszik Salamon László alkotmánybíró is.
Kérdés, hogy a magyar állam vezetői - köztük a Kúria elnöke és egy alkotmánybíró is - mit keresnek az állami ünnep egyházi rendezvényén. Vélhetően a katolikus egyházzal való jó kapcsolatokat ápolják, amelynek számtalan megnyilvánulását adták korábban is. Az új alaptörvény ugyan tartalmazza az állam és az egyház szétválasztását - "Az állam és a vallási közösségek különváltan működnek. A vallási közösségek önállóak." -, de következő mondatában már úgy fogalmaz: "Az állam és a vallási közösségek a közösségi célok elérése érdekében együttműködhetnek." Ezt az együttműködést számtalan példával lehet igazolni, az oktatási intézmények átadásától kezdve több mint száz felekezet egyházi státuszától való megfosztásáig. Talán az sem véletlen, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen fel sem merül egy állami tisztséggel kapcsolatos összeférhetetlenség kérdése.