egészségügy;kórház;Károlyi Sándor Kórház;Szent János Kórház;

2015-08-25 07:02:00

Tömegek a János Kórház "szuperré tételéért"

Megkezdődött az állami kórházak összevonása, amitől a fekvőbeteg ellátás pénzügyi hátterének javulását várja a kormány. Tegnap állománygyűlésen ismertették az újpesti Károlyi Sándor Kórház dolgozóival, hogyan veszi át munkájukat októbertől a Honvéd Kórház.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) és a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának (MHEK) munkatársai tartottak tegnap délután állománygyűlést a Károlyi Sándor Kórház dolgozóinak, miután korábban közölték az intézmény vezetésével, hogy október 1-jétől megszűnik náluk az aktív ellátás. Az állami kórházakat fenntartó ÁEEK közleménye szerint a Honvéd Kórház veszi át az újpesti intézmény belgyógyászati, kardiológiai és sebészeti fekvőbetegeinek ellátását. Hangsúlyozták, a feladatok átadásával a kerület lakosai minden kórházi tartózkodást igénylő ellátást egy helyen kapnak meg, hiszen a bonyolultabb eseteket eddig is a Róbert Károly körúton látták el, nem Újpesten. Szerintük egyértelmű, hogy olyan intézményrendszer kialakítása a cél, amely előbb-utóbb nem termel százmilliárdos tartozást, ezért "a két kórház pénzügyi helyzetének javulását várják" az összevonástól. Az újpesti intézmény félmilliárd körüli, a Honvéd pedig 4 milliárdos adósságot görgetett maga előtt az utóbbi években.

A Károlyi Kórház vezetői nem akartak nyilatkozni lapunknak és lapzártáig nem kaptunk választ a Honvéd Kórháztól sem, hogy miként zajlik majd a gyakorlatban az újpesti osztályok bezárása. Nevük elhallgatását kérő informátoraink szerint felajánlották a megszüntetésre ítélt intézmény dolgozóinak, hogy menjenek át az új helyre, csakhogy ezzel többen nem kívánnak élni. Az indulatok csillapodása után azért várhatóan sokan élnek majd a lehetőséggel.

Csoda lenne a mai közéletben, ha nem indult volna el azonnal a helyi politikai csatározás is a hír hallatán. A kerületi önkormányzat MSZP-frakciójának vezetője, Újpest korábbi alpolgármestere úgy fogalmazott közösségi oldalán, hogy "így eshet Újpest két szék között a pad alá. Ha a Károlyi Kórházat bezárják és az új kórház sem itt épül, akkor aktív kórház nélkül marad Újpest. Mindez mutatja a helyi kormánypárt súlytalanságát, érdekérvényesítő képességének hiányát" - fogalmazott Trippon Norbert. A szomszédos palotai polgármester, Hajdu László, aki a baloldal közös jelöltjeként nyert tavaly helyi választást, szintén közösségi oldalon úgy reagált a hírre: "Újpest, Rákospalota, Pestújhely, Újpalota és az agglomeráció települései Dunakeszi, Fót, Csömör, Csomád, mintegy 210 ezer lakos fekvőbeteg ellátását sok évtizeden át ellátó Károlyi Sándor Kórházra lakatot tett/tesz az egészségügyi kormányzat. Jól teljesít a kormány?" - tette fel a kérdést.

Az újpesti kórház két telephelyén tavaly még 160 aktív ágyon kezelték a betegeket, de 255 ágyon már eddig is krónikus, idős betegeket gondoztak, vagy rehabilitációt végeztek. Ez utóbbi feladatok továbbra is megmaradnak a Károlyi maradék osztályain. A kórházak 2011-es államosítása után a városoknak és a kerületeknek nem maradt sok beleszólási lehetőségük a fenntartó döntéseibe. A kórházak állami hatáskörben vannak, tehát az állam felelőssége, hogy az újpestieknek is megfelelő ellátást biztosítson, ebben az önkormányzatnak nincs döntési lehetősége - hangsúlyozta a Népszava érdeklődésére Wintermantel Zsolt. A kerület fideszes polgármestere hozzátette, az önkormányzat eddig is kiemelt helyen kezelte az újpestiek egészségügyi ellátását és mindent megtett, amit saját hatáskörben megtehetett: háziorvosi rendelőket újított fel, új rendelőt épít, átvette a járóbeteg szakrendelőt, gondoskodik új diagnosztikai eszközök beszerzéséről és folytatja ezt a munkát. Arra is emlékeztetett, hogy a szakrendelő átvételét a korábbi szocialista önkormányzati vezetés nem támogatta, vagyis visszautasítja a mostani ellenzéki szemrehányásokat.

Wintermantel szerint az újpesti emberek már eddig is megmutatták, hogy képesek az egységes kiállásra. Lapunknak felidézte, idén is sok ezren álltak ki aláírásukkal amellett, hogy Újpestnek jár az elérhető és jó színvonalú egészségügyi ellátás. Szerkesztőségünkbe írásban eljuttatott nyilatkozatát azzal zárta a polgármester: "Bízunk benne, hogy az illetékesek meghallják az emberek szavát és az állam ellátja a feladatát. Az újpestieknek nem kell aggódniuk. Az önkormányzat időben cselekedni fog, ha azt tapasztaljuk, hogy az újpestiek kórházi ellátása nem lesz megfelelő a jövőben".

Emlékezetes, nem sokkal az új fővárosi szuperkórház tervének februári bejelentése után épp Újpest fideszes polgármestere tette közzé a kerület igényét az építkezésre, miközben más fideszes politikusok a János kórház mellett kampányoltak.

Tizenegyezer aláírás a Jánosért

Átvette a János Kórház területén vagy annak közvetlen közelében épülő, új budapesti központi kórház érdekében eddig gyűjtött támogató aláírásokat Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi). A Jánosért indított polgári kezdeményezés elindítója és szervezője, Szilágyi Zsolt ugyanakkor a Népszavának elmondta, több mint 11 ezer aláírás gyűlt össze a nyári hónapokban Budán és a János Kórház ellátási területén lévő 126 főváros környéki településen. A harcot a kórház fejlesztéséért még tavaly júniusban kezdte a 68 éves nyugdíjas villamosmérnök. Az átadás időzítése nem véletlen, hiszen a kormány elmúlt egyéves tevékenységét, és az utóbbi öt évet - közte az egészségügyi ágazat helyzetét - éppen ma értékelik a parlamentben. Szilágyi Zsolt azt reméli, ezt követően felgyorsulhat a döntés előkészítése az új fővárosi kórházról is, bár akkor sem esnek kétségbe, ha nem a Jánosra esik a választás. Hisznek ugyanis Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek, hogy akkor is elkezdődik a kórház felújítása, ha nem itt lesz a központi kórház.