Zombor Gábor lemondása után éppen a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgató-helyettese nyilatkozott úgy a Népszavának, hogy szerinte a „nemzet orvosaként” emlegetett jelenlegi külügyi államtitkár a legalkalmasabb jelölt, mert képes lenne bebizonyítani, miért van szükség többletforrásra, ráadásul jó viszonyt ápol a miniszterelnökkel.
A szakközgazdász emlékeztetett rá, hogy olyan politikai struktúra épült ki az utóbbi években Magyarországon, amely megnehezíti a komoly szakértői vélemények politikai képviseletét. Sinkó Eszter úgy látja, csak politikai megfontolások alapján döntenek az ország vezetői egyebek mellett az egészségügy jövőjéről is, a szakpolitikusok mozgásterét leszűkítették, a parlamenti képviselők között ma már alig találunk közülük valakit. Az így keletkezett szakmai vákuumban aztán elmarad a programalkotás – magyarázta a hallgatóságnak, hogy miért nincs átfogó stratégia az ágazat átalakítására. Szerinte a Semmelweis Terv is csak korábbi elképzelések és uniós pályázati anyagok összeollózása. A kérdésre, hogy miért bizalmatlan a politika az egészségüggyel szemben, a közgazdász úgy válaszolt: kívülről annyi látszik, hogy 500 milliárdos uniós infrastruktúrafejlesztés és 60 milliárdos kórházi konszolidáció után is újratermelődik az intézmények adóssága, nem állt meg a szakemberek elvándorlása, a szerkezetátalakításra eddig kitalált megoldások pedig nem működnek.
Az állami egészségügyi kiadások nemzetközi összehasonlításban rendkívül alacsony szintje ma már kritikus helyzet felé sodorja az ágazatot. Ezt már a Magyar Kórházszövetség elnöke emelte ki előadásában. Velkey György emlékeztetett rá, hogy a kórházi szerkezet átalakítása, a hatékonyság növelése a kisebb kórházak megszüntetésével nem egyszerű feladat. Egyrészt az egykori Monarchia területén mindenütt sok fekvőbeteg intézménybe sok beteget küldenek, ami Ausztriában vagy Németországban is rengeteg pénzbe kerül. Másrészt a bezárás nem eredményezné automatikusan, hogy a szakemberek átmennének más kórházakba, de erősítené a külföldre vándorlást – érvelt a Kórházszövetség vezetője. Folyosói pletykák szerint a Megyei Egészségügyi Egyeztető Bizottságok tavasszal nagy hírveréssel beharangozott változtatási tervei körüli mély hallgatást az indokolja, hogy az új kórházi struktúra terveinek egyetlen elkészült példányát a miniszterelnök kettétépte. A politika - nem először és nem is utoljára - felülírta a szakmai érveket.