Az elemző a magyar miniszterelnök csütörtöki brüsszeli találkozóival kapcsolatban úgy fogalmazott, ezek kemény tárgyalások voltak, és a Magyarországra nehezedő uniós nyomás, a feszültség még néhány hétig biztosan fennmarad.
A kötelező menekültkvótáról Lánczi Tamás azt mondta, az csak "képmutatás, a probléma elkendőzése", hiszen egyrészt nem akadályozza meg, hogy még több bevándorló érkezzen Európába, másrészt ha a migránsokat nem a célországukban telepítik le, akkor újra és újra meg fogják kísérelni az odajutást. Hozzátette: 160 ezer bevándorló szétosztásáról van szó, ennyien egy hónap alatt érkeznek. Jogosan merül fel tehát a kérdés, mi lesz a többi érkezővel - emelte ki.
Korábban írtuk: Egyetlen európai vezető sem értett egyet tegnap Orbán Viktor menekültkrízisre adott reakcióival, ahogyan a magyar kormányfő a Budapesten kialakult helyzet miatti felelősséget áthárító, sőt egyenesen Németországot támadó kommunikációjával sem. Angela Merkel visszautasította Orbán vádjait, de jutott kritika a miniszterelnöknek az EU legfontosabb döntéshozóitól is.
Orbán nem tudta meggyőzni az EP-elnököt sem. Martin Schulz szerint az EU-ba érkezők elhelyezése a legfontosabb Schengent veszélyeztető probléma. Azt mondta, hogy egy 500 milliós kontinensen nem lehet gond 500 ezer ember elhelyezése, kivéve akkor, ha csak egy vagy két ország vesz részt a menekültek letelepítésében.