Orbán Viktor szerint Magyarország szolidaritásból az első, hiszen sokkal több bevándorló érkezik ide, mint más országokba. A menekülőket becsapják az embercsempészek és becsapja őket több uniós politikus is azzal, hogy majd befogadják őket - ismételte meg korábbi álláspontját Orbán. Ám osztrák vízum nélkül például nem lehet Ausztriába átlépni. Hogy lesz így megvédve Schengen? A németeket és az osztrákokat is be kell vonni a megoldás keresésébe, mert csak együttműködve lehet a problémát megoldani - mondta Orbán.
Magyarország számára rendkívül fontos volt a visegrádi négyek pénteki prágai találkozója - folytatta magyar kormányfő. Köszönetet mondott Csehország, Szlovákia és Lengyelország miniszterelnökeinek a kinyilvánított szolidaritásért, hangsúlyozva, hogy erre a jövőben konkrét formában is szükség lesz.
A jelenlegi nehéz helyzetben jól jönnek a barátok - fogalmazott a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a Prágában elfogadott nyilatkozat komoly és jó nyilatkozat, amely kifejezi Magyarország törekvéseit.
Közös nyilatkozat
A jelenlegi migrációs válság összeurópai probléma, amelyet európai szinten közös erőkkel kell megoldani - hangsúlyozta a négy visegrádi ország kormányfője abban a közös nyilatkozatban, amelyet rendkívüli csúcstalálkozójukon fogadtak el.
Magyarország azon országok közé tartozik, amelyek leginkább ki vannak téve a migrációs hullám nyomásának, és amelyeket leginkább érintenek következményei. Csehország, Lengyelország és Szlovákia miniszterelnökei tehát újra teljes támogatásukról biztosítják Magyarországot azon igyekezetében, hogy legyőzze a kihívást. Szolidaritásuk jeléül a kormányfők készek további segítséget nyújtani Magyarországnak" - olvasható a közös nyilatkozatban
A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák miniszterelnök a dokumentumban fájdalmát fejezte ki a migrációs hullám áldozatai felett, és síkraszállt amellett, hogy a menekültek problémáit ott rendezzék, ahol azok keletkeztek. Ugyanakkor szükségesnek tartják a schengeni övezet külső határai védelmének megerősítését is.
A kormányfők ismételten elutasították a menekültek kötelező befogadási kvótáit, ahogy azt Brüsszel javasolta, mert szerintük azok nem oldanának meg semmit.