foci;EB-selejtezők;

2015-09-05 07:55:00

Egyetlen lépésre a "történelmi sikertől"

Hatalmas lépést tett Izland labdarúgó-válogatottja afelé, hogy kijusson a jövő évi franciaországi Európa-bajnokságra, miután - a hazai diadalt követően - idegenben is legyőzte a holland válogatottat. Walesnek is csak három pontra van szüksége a történelmi bravúrhoz. A H csoportban helycsere történt a tabella élén: az olaszok már a horvátok előtt állnak.

A-csoport: holland vereség és veszteség

Futballtörténelmi találkozót vívtak az A-csoportban. Az Európa-bajnoki selejtezők történetében még nem volt példa arra, hogy egy ország lakosságának egy teljes százaléka utazzon el egy idegenbeli találkozóra, s szurkoljon hazája válogatottjának: több mint 3000 izlandi kelt útra, hogy Hollandiában segítsék kedvenceiket. Sikerrel is jártak, de még milyennel! Izland hatalmas meglepetésre idegenben is győzni tudott a hollandok ellen 1-0-ra, ezzel jelentős lépést tett a továbbjutás felé.

A július óta az Oranjét irányító Danny Blind ezzel horrorszerű rajtot vett a válogatott élén. Semmi sem akart összejönni a meccsen, a narancsmezesek ugyanolyan enervált, gyenge támadójátékot mutattak be, mint a Guus Hiddink által fémjelzett érában. Az izlandiak az 52. percben szerezték meg a győztes gólt: Gyfli Sigurdsson értékesítette a megítélt büntetőt (0-1). Robin van Persie egyébként végig a kispadon ült, s a csapatkapitányi karszalagot Robben kapta meg. Ám ő sem viselhette sokáig: a 31. percben lágyékhúzódást szenvedett, le kellett cserélni, s mint később kiderült, kénytelen kihagyni a holnapi, törökök elleni derbit.

A találkozó után Blind is és Robben is a védő Martins Indit ostorozta, akit már a 33. percben kiállított a szerb játékvezető, miután hepciáskodott az izlandi Sigthórssonnal.

„Nem láttam igazán jól az esetet, de mindenkitől azt hallottam, hogy teljesen jogos volt a piros lap. Nem tudom, mi ütött belé. A profi labdarúgásban rendkívül fontos, hogy egy játékos képes legyen uralkodni az indulatain. Semmi oka sem volt arra, hogy ezt tegye, s a kiállítása után mindannyian tudtuk: innen már nagyon nehéz lesz” – fejtette ki a holland szakvezető. A 11-est megelőző szabálytalansággal kapcsolatban Van der Wielről elmondta: ilyen szinten nem szabad elkövetni ekkora hibát. Blind elismerte, ezek után esélytelen, hogy megszerezzék az első két hely valamelyikét, s közvetlenül jussanak ki a franciaországi Európa-bajnokságra, ezért a harmadik helyre koncentrálnak, amely optimális esetben a rájátszást jelentene.

Nehezen, de 2-1-re győzött a cseh válogatott a kazahok ellen, így Pavel Vrba válogatottja biztos második a csoportban. A csehek már vasárnap biztosíthatják helyüket az Eb-n, ha nyernek Lettországban, a hollandok viszont nem tudnak győzni Törökországban. „Elismerem, nagyon örültünk annak, hogy riválisaink nem szerepeltek fényesen. Ezért is van óriási jelentősége annak, hogy diadalt arattunk a kazahokkal szemben” – értékelt Vrba.

Hollandia-Izland 0-1

Csehország-Kazahsztán 2-1

Törökország-Lettország 1-1

Az állás: 1. Izland 18 pont, 2. Csehország 16, 3. Hollandia 10, 4. Törökország 9, 5. Lettország 4, 6. Kazahsztán 1

B-csoport: csúcspénz, csúcsfoci

Kevin De Bruyne a belga válogatott bosnyákok elleni találkozóján is bizonyította, ma valóban a világ legjobbjai közé tartozik, s elképzelhető, hogy megszolgálja azt a 75 millió eurót, amit a Manchester City fizetett érte. Sokan attól tartottak, hogy a nyári átigazolási saga kihat majd teljesítményére, ám ebből semmit sem lehetett érzékelni. Bár Bosznia szerezte meg a vezetést Dzeko révén a 15. percben, már félidőben a hazaiak vezettek Fellaini és De Bruyne találatával. A 78. percben Hazard tette fel a pontot az i-re, 11-esből szerzett góllal (3-1).

Marc Wilmots belga szövetségi kapitány nagyon meg volt elégedve a látottakkal.

„Egyetlen edző sem lehet biztos abban, hogy minden úgy alakul, ahogy szeretné. Kivált úgy, hogy csak három napunk volt a felkészülésre. Mégis az együttes ott folytatta, ahol Franciaországban abbahagyta. Nem aggódtam akkor sem, amikor Dzeko megszerezte a bosnyákok vezető gólját. Tudtam, hogy van még bőven a tarsolyunkban, kivált az utolsó félórára, amikor általában eldőlnek a mérkőzések”. Wilmots De Bruyne kapcsán is kifejtette véleményét. „Kevin mindig is képes volt a földön maradni. Nem viselte meg az átigazolási hercehurca” – fejtette ki.

Belgium előtt három ponttal áll a csoportban Wales. A szigetországiaknak sem adták könnyen az 1-0-ás győzelmet Cipruson: Gareth Bale fejese a 82. percben talált utat a ciprusiak hálójába. Walesnak már csak három pont kell az Eb-n való részvételhez. A Real Madrid támadója azonban úgy véli, nagyon meg kell küzdeniük majd a szükséges pontokért. „Még sosem sikerült eljutnunk idáig, úgyhogy nehéz találkozókra számítok. De azért bízom abban, hogy már vasárnap sikerül valóra váltani álmainkat” – fejtette ki. Akkor a csoport harmadik helyén álló Izraelt fogadják a walesiek.

Belgium - Bosznia-Hercegovina 3-1

Ciprus-Wales 0-1

Izrael-Andorra 4-0

Az állás: 1. Wales 17 pont, 2. Belgium 14, 3. Izrael 12, 4. Ciprus 9, 5. Bosznia-Hercegovina 8, 6. Andorra

H-csoport: Pellének kézzel is ér?

Olaszország került az élre a H-csoportban, miután a horvátok csak gól nélküli döntetlent játszottak Azerbajdzsánban, az olaszok viszont, ha nehézségek árán is, de legyűrték Máltát Firenzében, 1-0 arányban. A gólt még sokáig vitatják: a vendégek szerint Graziano Pellé a 69. percben kézzel ért labdához. Antonio Conte olasz szövetségi kapitány nem volt elragadtatva csapata produkciójától a meccs után, elsősorban a kihagyott helyzetek miatt dohogott.

„Ma tényleg csak a győzelem számított, de ha ennyi helyzetet hagyunk kihasználatlanul, akkor marad az emberben némi hiányérzet” – fejtette ki. Mint mondta, ma már nincsenek könnyű ellenfelek, s nehéz mérkőzésre számít vasárnap, Bulgária ellen is. E találkozóra változtat együttese összeállításán. „Ezt a csapatot kifejezetten Málta ellen raktam össze, Bulgáriával szemben másokra is számítok majd”. Pelle gólját szabályosnak látta. Ami pedig az amerikai bajnokságból, az MLS-ből hazatérő Pirlót illeti, kijelentette, „Úgy döntött, Amerikában játszik. Természetesen őt is figyeljük, de senkinek sincs garantált helye a válogatottban”.

Azerbajdzsán a korábbi horvát válogatott Robert Prosineckit ünnepelte azután, hogy a horvátok ellen gól nélküli döntetlent értek el a kaukázusiak. Az eredmény azért is nagy fegyvertény, mert Niko Kovacék előzőleg csak az olaszok ellen vesztettek pontot. (Na és persze az UEFA döntése miatt is: a szurkolók rendbontása miatt ugyanis a horvátoktól egy pontot levontak, jobb gólarányukkal jelenleg ők vezetnék csoportjukat.) Mióta Prosinecki vette át az azeriek szakmai munkáját, azóta a csapat még nem kapott ki.

Az azeriek számára azért is ér fel győzelemmel ez az eredmény, mert Eszéken még 6-0-ra kaptak ki a horvátoktól. „Mondtam is a fiúknak az öltözőben, hogy amikor utoljára játszottunk velük szemben, már a szünetben elhagytam a stadiont. Soha életemben nem csináltam ilyet. Most viszont rögtön a meccs után gratuláltam játékosainknak” – közölte Rovag Abdullayev, az azeri szövetség elnöke, aki szerint a második félidőben hazai együttes győzelme is benne volt a pakliban.

Horvátországban viszont felháborodással fogadták a gól nélküli döntetlent. Az index.hr szerint ez volt az ország labdarúgásának egyik legnagyobb kudarca. Az internetes portál emlékeztet arra, hogy miközben az ország labdarúgó válogatottjának összértéke a Transfermarkt szerint 237 millió euró, a hazaiaké mindössze nyolcmillió. A portál elsősorban Niko Kovac szövetségi kapitányt hibáztatja, valamint Milan Badeljt, aki számos rossz beadásával „ezúttal is igazolta, hogy nincs helye a nemzeti csapatban”.

Bulgária-Norvégia 0-1

Olaszország-Málta 1-0

Azerbajdzsán-Horvátország 0-0

Az állás: 1. Olaszország 15 pont, 2. Horvátország 14, 3. Norvégia 13, 4. Bulgária 8, 5. Azerbajdzsán 5, 6. Málta 1