A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) tiltakozik és kollektív munkaügyi vitát kezdeményez a Tescónál az éjszakai műszak 2016, januárjáig tervezett megszüntetése miatt - reagált a bejelentésre az érdekvédelmi szervezet.
Az intézkedés mintegy 4 ezer munkavállalót érint, akik közül 350-en eddig kizárólag éjszaka, míg több mint 3500-an éjszaka és nappal is dolgoztak.
A kizárólag éjszaka foglalkoztatott munkavállalók esetében az éjszakai pótlék elvesztése több mint 20 ezer forint nettó keresetcsökkenést eredményezhet, valamint ezek a munkavállalók nagy valószínűséggel távozni kényszerülnek a cégtől, hiszen többségük családi vagy anyagi okok miatt választotta a foglalkoztatásnak ezt a formáját - figyelmeztetett a KASZ.
Azok a munkavállalók, akik több műszakos munkarend keretében végeztek éjszakai munkát mintegy 3 ezer forint nettó keresetcsökkenésre számíthatnak az intézkedés következtében, ami a kereskedelmi szakma alacsony bérszínvonala mellett szintén megterheli a családi költségvetést.
Mondhatni, hogy a hazai tescósok ennyivel megússzák, ugyanis a brit kiskereskedelmi óriás más országokban üzleteket zár be, illetve teljes üzlethálózatát értékesíti. Hétfői londoni bejelentés szerint Dél-Koreában több mint 4 milliárd fontért adja el az egyébként nyereséges hálózatát a Tesco. A cég ugyan a kiszámíthatatlan dél-koreai jogszabályi környezetre hivatkozott, de az ügylet mögött az is állhat, hogy a Tesco a tavalyi pénzügyi évét eddigi legrosszabb eredményével zárta: 6,38 milliárd fontos (csaknem 2800 milliárd forintos) adózás előtti veszteséget jelentett 2014-2015-ről.
A szakemberek nem zárják ki a dominó elv érvényesülését, vagyis azt, hogy a Tesco kivonulhat a közép-kelet-európai régióból, így szlovák értesülések szerint akár hónapokon belül elhagyhatja a szlovák, a cseh, a lengyel és a magyar piacot a brit óriás.
A Népszava kérdésére az Auchannál megerősítették, nem tervezik a munkaszervezés jelenlegi formájának megváltoztatását. A Spar-nál pedig eddig sem volt éjszakai műszak.