Dzsudzsák Balázs;Király Gábor;labdarúgó Európa-bajnokság;Bernd Storck;

2015-09-09 07:53:00

Dzsudzsák: számolgathatunk

A magyar szurkolók talán még sohasem értettek egyet ennyire a labdarúgókkal, egyöntetűen kijelentve, hatalmas esély úszott el a belfasti Eb-selejtező 93. percében. Az elhullajtott két pont annyit tesz, szinte garantálható az F csoport harmadik helye. Hogy aztán ez mennyit ér majd?

Unalmas első felvonást követően biztató magyar játék, szemfüles vezető találat, majd drámai slusszpoén, s elszalasztott lehetőség. Dióhéjban így foglalható össze a hétfő esti Észak-Írország–Magyarország Európa-bajnoki selejtező. Bernd Storck, a románok ellenihez képest kissé felforgatott együttese igen-igen közel állt a belfasti győzelemhez, ám Kyle Lafferty, a sorozat egyik legjobb góllövője (nyolc meccs, hét találat) a 93. percben elrontotta a mieink örömét.

Órákon át lehetne vitatkozni azon, ki és miben hibázott az egyenlítő gól előtt, hogy ez valóban „magyar átok”, vagy „csak” bosszantó hiba, a lényeg azonban az, hogy nemzeti csapatunk a szeptemberi játéknapok után maradt, ahol volt: a harmadik pozícióban. Noha a mérkőzést sérülés miatt kihagyó Juhász Roland a Digisport Reggeli Start című műsorában úgy fogalmazott, még nem mondott le a második helyről, Magyarország szinte bizonyosan eggyel hátrébb zár.

Eb-selejtező
F csoport, 8. forduló
Észak-Írország–Magyarország 1-1
Románia–Görögország 0-0
Finnország–Feröer-szigetek 1-0

„Megtanultunk védekezni, de ennek a támadásban fizettük meg az árát – mondta a Videoton hátvédje. – Nehéz leírni, milyen állapotban voltam az északír meccs végén. Hiába mondják, hogy magyaros gólt kaptunk, ez egyszerűen fegyelmezetlenség és figyelmetlenség eredménye volt. Tudni lehetett, hogy az északírek erőssége a pontrúgás, mégis az utolsó pillanatokban zavar volt az emberek elosztásánál.”

Nézőpont kérdése, hogy a negatívumokat, vagy a pozitívumokat hangsúlyozzuk a találkozó, illetve a teljes sorozat kapcsán, mindenesetre tény, hogy a magyar válogatott az előtte állók egyikét sem tudta legyőzni, egyszersmind a hatos egyetlen olyan csapata, amely nem verte meg a hónapok óta mélyrepülést bemutató Görögországot (erre a záró fordulóban lesz esélye). Ez utóbbinak még jelentősége lehet, hiszen a szabályok értelmében a csoportutolsók elleni eredményeket nem számítják bele a harmadik helyezettek különversenyében. Mint ismert, a kilenc „bronzérmes” legjobbja ott lesz jövőre a kontinenstornán, míg a többiek pótselejtezőt vívnak a franciaországi szereplésért.

„Magyarországnak megint az maradt, hogy számolgatni, görcsölni kell, és nézni a többi eredményt – szomorkodott Dzsudzsák Balázs az 1-1 után. – Hatalmas lehetőséget szalasztottunk el, és újra feltehetjük a kérdést, hogy már megint miért velünk történt mindez.”

Király Gábor, aki 97. alkalommal védte a nemzeti együttes kapuját, a távirati irodának azt mondta, továbbra is meg lehet szerezni a biztos részvételt jelentő első két hely valamelyikét. A bekapott gólról úgy nyilatkozott, Lafferty éppen előtte állt, ezért alig látta a kapujára érkező lövést és örült, hogy egyáltalán bele tudott kapni a labdába, de irányítani már nem tudta, a csatár pedig lecsapott a kipattanóra, majd a hálóba lőtt. „Felemás érzéseim vannak, mert persze nagyon örülök első válogatottbeli gólomnak, ugyanakkor rettenetes volt, így kiengedni a kezünkből a győzelmet.

Az utolsó percekben feljebb kellett volna tolni a védekezésünket, de ez nem sikerült” – mondta a mezőny legjobb teljesítményét nyújtó Guzmics Richárd, aki úgy érzi, a mostani találattal még nem egyenlítette ki teljesen a számláját a válogatottnál, de reményei szerint ha a jövőben is így játszik, akkor nem a két évvel ezelőtti bukaresti meccsen elkövetett hibájáról fognak rá emlékezni a szurkolók.

Bernd Storck szövetségi kapitány szörnyűnek nevezte, hogy a végén gólt kapott a csapat, de kiemelte, a játékosok büszkék lehetnek magukra, mert minden tőlük telhetőt megtettek a sikerért. A német szakvezető a továbbjutási esélyekről nem kívánt beszélni, csak annyit mondott, hogy október 8-án hazai pályán le kell győzni Feröer-szigeteket, s utána kiderül, milyen eredmények esetén lehet esély az előrelépésre, milyen eredményre van szükség a görögországi utolsó fordulóban.

Ami nekünk a pokol, az az Eb-szereplés kapujában álló északíreknek maga az álom, a brit sajtó az egyenlítő Laffertyt ünnepli. Michael O'Neill szövetségi kapitány a Guardiannak úgy fogalmazott, a Norwich City (klubjában mellőzött) csatára Észak-Írország szerencsét hozó talizmánja. Hozzátehetnénk azt is: a magyarok „hóhéra”, hiszen napra pontosan a belfasti meccs előtt, 2014. szeptember 7-én az Üllői úton babrált ki velünk. Akkor, 1-1-es állásnál a 88. percben szerzett győztes gólt, most pedig a 93-ban egyenlített.