Kína;menekültek;migráció;külpolitika;Nyugat;menekültválság;

- Saját politikájának levét issza a Nyugat

A menekültválság a Nyugat közel-keleti hegemón és beavatkozó külpolitikájának "ára", amely nem csak háborút és káoszt idézett elő a térségben, de bumerángként is üt vissza - állapította meg az európai menekültáradat okaival foglalkozó kínai állami hírügynökségi kommentárok közül az egyik szerdán.

A Hszinhua szerzője egyebek között utalt arra, a regionális ügyekbe beavatkozva Washington közvetve és közvetlenül is elősegítette Szaddám Huszein, Moammer Kadhafi és Hoszni Mubarak hatalmának megdöntését, támogatta a szíriai ellenzéket Bassár el-Aszad kormányával szemben.

Nem kis részben az Iszlám Állam terrorja miatt, és mert ártatlan civilek százezrei haltak meg véres konfliktusokban, milliók kényszerültek otthonaik elhagyására, s először Libanonba és Törökországba, majd Európába mentek. A tömegek mostani áradata Európába közvetlen következménye a nyugati lépéseknek - fogalmaz a Hszinhua szerzője. Hozzáteszi: a Nyugat ugyanakkor sosem fogja tudni teljes mértékben kárpótolni a szíriaiakat "szívszorító szenvedéseikért".

A kommentár következtetése, hogy a most megtapasztalt nehéz és fájdalmas lecke egyrészt azt tanítja, hogy a diplomácia mindig jobb megoldás, mint a katonai akció, másrészt pedig azt, hogy az Egyesült Államok követése nem mindig jó választás.
A Hszinhua egy másik jegyzetében arra hívta fel a figyelmet, hogy az ENSZ menekültügyi főbiztosának adatai szerint a világon a legnagyobb befogadó országok a Közel-Keleten, Afrikában és Ázsiában vannak. Ezt a szerző úgy értelmezi, hogy a világ fejlődő országai veszik vállukra azokat a terheket, amelyek a tehetősebb államok felelőtlen katonai beavatkozásai révén keletkeznek.

Magyarországtól 54 ezer menekültet venne át a többi uniós tagállam a Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök által szerdán ismertetett javaslatcsomag értelmében.