orosz nyelv;MTVA;M1 híradó;

2015-09-10 13:45:00

Vajon kinek szánná orosz híradóját az M1?

Hamarosan orosz nyelven is sugározhat híreket a tavasszal hírcsatornává fazonírozott M1, bár egyelőre nem tudni, mi az üzenete, és mégis ki fogja nézni késő éjjel az új hírblokkot. Az információt hivatalosan nem erősítették meg, de a HVG úgy tudja, már próbafelvétel is volt. 

Közvetlenül az éjféli Himnusz felcsendülése előtt eddig is angol nyelvű híradót sugárzott az M1, de a portál információi szerint hamarosan elindul egy új, orosz nyelvű hírblokk is. Azt még nem tudni, az orosz híradó mikor startol, de már tájékoztatták a szerkesztésében közreműködő stábot, próbafelvétel is volt, és eldőlt, hogy egy orosz származású, Magyarországon élő újságíró fogja vezetni. Az MTVA sajtóosztálya nem erősítette meg az információit, de nem is cáfolta, kimerítő, egyetlen mondatos válaszuk szerint az MTVA „a megfelelő időben tájékoztatja a nézőket a csatornák pontos programjáról”.

A hvg.hu forrása szerint azonban az orosz nyelvű híradónak még házon belül sem látják sokan értelmét, mert egyszerűen nincs rá nézői igény. „Ment is a poénkodás benn, hogy biztos ezt kérik Paksért. Meg, hogy ’ki fogja nézni, a Putyin’?” – mondta egyikük. Ugyanis a késő esti, angol nyelvű híradóról szerinte legalább azt lehet mondani, hogy „a tengeren túli magyar diaszpórát szólítja meg”, de itt sem a célcsoport, sem a közvetíteni kívánt üzenet nem világos. Ráadásul állítólag éjfél után kerülne adásba az új híradó, vagyis a látogatottsági csúcsok megdöntése sem motiváló tényező – Moszkvában pedig két órával előrébb járnak, mint nálunk.

A teljes cikket itt olvashatja.

Semmilyen pénz nem elég a köztévének

Komoly anyagi gondjai vannak a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapnak (MTVA): előfordulhat, hogy az idei 80 milliárd forintos büdzsé is kevésnek bizonyul - értesült szerdán a Népszabadság.

Az M1 folyamatos élő műsorának előállítása éves szinten mintegy 8-10 milliárd forintba kerül, a júliusban indult M4 Sport idei fenntartása 1,8 milliárddal többe, 7,25 milliárd forintba kerülhet, mint azt az MTVA korábban közölte. A nagyjából 2 ezer főt foglalkoztató közmédia bértömege a leépítések ellenére is meghaladja a 15 milliárdot. Az MTVA közlése szerint 2015 második negyedévében a bérköltségek 3,223 milliárdra rúgtak, 2014 hasonló időszakában ez 3,175 milliárd volt - ennek magyarázata, hogy az M1-hez és az M4-hez sok embert vettek fel kiemelt fizetéssel.

Vaszily Miklós megbízott vezérigazgató most azt szeretné, ha a közmédia 2012-ben felvett, 63 milliárdos hiteleinek - ebből vették meg többek közt a Kunigunda utcai székházat - kiváltására az államkincstár átvenné az MTVA több tízmilliárdos ingatlanvagyonának egy részét. A közmédia jelenleg több mint negyven ingatlant kezel: a Népszabadság szerint a Nap-hegy oldalában álló Duna TV-székház és a Magyar Rádió székháza is évek óta üresen áll, de a Naphegy téri régi MTI-székház is milliárdokat érhet.