MTI Fotó: Kallos Bea
Szijjártó: Horvátország alkalmatlan határai megvédésére
A kormány Baranya és Somogy megyére is kiterjeszti a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet - jelentette be csütörtökön este Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten. A tárcavezető szerint a horvát hatóságok elvesztették a kontrollt a bevándorlás felett. Bevetik a hadsereget, már bevetették a rendőrséget, gyakorlatilag egy nap alatt csődöt mondtak.
A miniszter közölte, hogy megkezdik a fizikai akadály kiépítését a horvát határ egyes szakaszain is, erről az osztrák külügyminisztert is tájékoztatta. Hamarosan Belgrádba utazik, hogy szerb kollégájával tárgyaljon az új helyzetről.
Rendőröket csoportosítottak át Baranya és Somogy megyébe – közölte a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója. Bakondi György közlése szerint erre anélkül került sor, hogy “meggyengítettük volna jelentősen a kerítéseink védelmét a szerb szakaszon”
A horvát belügyminiszter határzárat helyezett kilátásba
"Ne gyertek többet ide, maradjatok Szerbiában, Macedóniában és Görögországban. Innen nem tudtok Európába menni. Az autóbuszok nem tudnak oda vinni benneteket" - üzente a menekülteknek Ranko Ostojic az index.hr hírportál szerint. Megerősítette, hogy a szomszédos Szlovénia lezárta határait, és nem létezik olyan tranzitfolyosó, amelyen a migránsok Horvátországon keresztül eljuthatnának Nyugat-Európába.
A horvát belügyminisztérium adatai szerint csütörtökön 19 óráig 9200 illegális bevándorló lépett Horvátország területére.
A hadsereg bevetésére készül a horvát elnök
Az államfő csütörtökön megbeszélést folytatott Drago Lovric vezérkari főnökkel, akitől a hadsereg főparancsnokaként azt kérte, hogy a hadsereg álljon készenlétben, és reagáljon, amennyiben meg kell védeni a határokat az illegális bevándorlókkal szemben. A vezérkari főnök már megtette a szükséges lépéseket - írta a lap.
Tovarniknál áttörték a rendőrkordont és gyalog indultak útnak
Áttörte a horvát rendőrségi kordont és gyalog indult a horvát-szerb határ menti Tovarnikból a tőle északnyugatra fekvő Vinkovce irányába a menekültek egy csoportja - jelentette a horvát sajtó csütörtökön.
A beszámolók szerint a menedékkérők azért indultak útnak a vasútvonal mentén, mert elégedetlenek voltak azzal, hogy sokat kell várakozniuk a buszokra és a vonatra. A 24 sata című napilap arról számolt be, hogy elfogyott a víz és az élelmiszer, továbbá a migránsok meg vannak ijedve. Reggel óta nem kaptak semmilyen információt. Azért indultak el gyalog, mert azt hitték, vissza akarják őket toloncolni Szerbiába.
Horvátországba szerda reggeltől csütörtök délutánig 7300 illegális bevándorló érkezett.
Zágráb kitette a "megtelt" táblát
Horvátország nem képes több migránst fogadni, erről pedig a Egyesült Nemzetek Szervezetének Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) és az Európai Uniót is értesítette - mondta újságíróknak Ranko Ostojic belügyminiszter csütörtökön a tovarniki határátkelőn. A belügyminiszter kijelentette, hogy Horvátországban 24 óra alatt hatezren lépték át illegálisan a határt, ez pedig veszélyezteti az ország biztonságát.
Elfogadhatatlan, hogy míg Horvátországnak alkalmaznia kell a nemzetközi szerződésben foglalt kötelezettségeket, addig a környező országok, ahonnan a migránsok jönnek, ezt nem teszik - hangoztatta a miniszter. Nem vagyunk olyan ország, amely az adott pillanatban nem képes szolidaritást vállalni, de most arra kérjük a nemzetközi szervezeteket, hogy állítsák meg a migránsáradatot azokban az országokban, amelyek ezeket a törvényeket nem tartják be - mondta.
Közben:
Akár az ezret is elérheti a horvátországi Pélnmonostorra (Beli Monastir) érkezett migránsok száma - jelentette este az M1 tudósítója.A magyar határtól 15 kilométerre fekvő településen egy laktanyában próbálják tartani a migránsokat, de a menekültek nem hallgatnak a hatóságokra, miközben újabb csoportok érkeznek.
A Szegedma helyszíni tudósítója Mórahalom és Ásotthalom között botlott bele egy körülbelül 70 fős menekültcsoportba, amelyet éppen akkor tartóztattak fel a rendőrök. Ezek a menekültek minden bizonnyal kerítésrongálással jutottak be az országba, tehát bíróság elé fognak kerülni.
MTI Fotó: Lendvai Péter
A köztévé illocskai tudósítója szerint folyamatosan érkeznek a migránsok, akiket buszokkal el tudnak vinni onnan. A határ horvát oldalán több százan vannak a migránsok elmondása szerint, más értesülés szerint kétezren is lehetnek. Rendőrségi helikopter és TEK-egység is van Illocskán.
A Baranya megyei rendőrkapitányság közleménye szerint kétszáz menekülttel szemben intézkedtek. A külföldiek a jogszerű magyarországi tartózkodásukat nem tudták igazolni, így a rendőrök előállították őket, és idegenrendészeti eljárást kezdeményeztek velük szemben - írták.
Röszkén ismét éleződik a helyzet?
Az M1 tudósítása szerint 100-150 migráns kezdett tüntetni a röszkei régi határátkelő szerb oldalán, azt követelik, hogy nyissák meg a kaput. A rendőrség készülődik, golyóálló mellényeket vesznek föl, egy vízágyút és több csapatszállító járművet is lehet látni a határ közelében.
A Szegedma információi szerint a magyar hatóságok drónnal figyelik a régi röszkei határátkelőhely szerbiai oldalát, és azt tapasztalják, hogy szétoszlott a tüntető tömeg, alig 20-30 fő mozoghat csak a határ környékén, tehát megnyugodni látszanak a kedélyek.
A horvát kormány válságtörzset állított fel
A válságtörzs feladata az lesz, hogy koordinálja azoknak a szervezeteknek és intézményeknek a tevékenységét, amelyek a migránsok humanitárius ellátásával foglalkoznak - áll a kormány közleményében. A válságstábot Ranko Ostojic belügyminiszter irányítja. Eközben a parlamentben ellenzéki képviselők keményen bírálják a kormányt a migránsválság miatt. Damir Kajin, az Isztriai Demokraták (ID) képviselője például azt a kérdést tette fel, hogy meddig kívánja még Horvátország demonstrálni Európának, hogy mennyire emberséges. Szerinte a kormány felelőtlenül viselkedik, és nem számol a következményekkel.
Szerdán lesz az EU-csúcs
FOTÓ: Getty Images/Dean Mouhtaropoulos
A rendkívüli csúcs Tusk bejelentése szerint szeptember 23-án este 6 órakor kezdődik Brüsszelben. Az azt megelőző napon az uniós országok belügyminiszterei tanácskoznak ugyanott. A belügyminiszterek három nappal ezelőtt már soron kívüli megbeszélést tartottak arról az európai bizottsági javaslatról, amely a korábban eldöntött 40 ezer főn felül további 120 ezer menekültnek a tagországok közötti, meghatározott kvóták szerinti szétosztására, a migrációs nyomásnak leginkább kitett tagállamok tehermentesítésére irányul.
Brüsszeli diplomáciai források szerint a jövő szerda este tartandó csúcstalálkozón átfogóbb, általánosabb jelleggel fogják megvitatni a menekültproblémát, és nem csupán arról lesz szó, felteszik-e a pontot valamilyen módon az i-re a belügyminiszterek asztalán fekvő, 120 ezer menekült elosztására vonatkozó indítvány sorsát illetően. Uniós körökben osztják az Angela Merkel német kancellár által korábban hangoztatott álláspontot, miszerint a csúcsvezetőknek arról kellene eszmét cserélniük, miként tudnak jobban együttműködni a menekültek kiindulási országaival, illetve a sok migráns számára a Nyugat-Európába vezető út első állomását jelentő Törökországgal.
Az Európai Parlament megszavazta a 120 ezer menekült elosztásáról szóló javaslatot
Megszavazta az EP azt a javaslatot, amely arról szól, hogy a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országoktól - a korábbi, 40 ezer főre vonatkozó vállalásokon felül - 120 ezer menekültet vállaljon át a többi uniós tagállam. Az Európai Bizottság indítványában a javasolt kedvezményezett országok között Olaszország és Görögország mellett Magyarország is szerepel. Az EP brüsszeli ülésén ugyan nagy többséggel fogadta el az előterjesztést, de arról jövő kedden még tárgyalniuk kell az uniós országok belügyminisztereinek.
Más irányt vesznek a menekülők
Körülbelül 600-700, de mindenképpen ezernél kevesebb migráns tartózkodik most már a két horgosi határátkelőhelynél, a legtöbben elindultak Horvátország felé - mondta Lackó Róbert, a magyarkanizsai képviselő-testület elnöke és migrációval megbízott illetékese. Szerda éjfélig körülbelül 3500 migráns kelt útra a magyarkanizsai pihenőhelyről a szerb-horvát határon fekvő Sid és Bezdán felé, azóta további autóbuszok is elindultak.
A migránsok a határról és Belgrád felől is Magyarkanizsára érkeztek előbb, és onnan folytatták útjukat szintén autóbuszokkal Horvátország felé - mondta Lackó Róbert. A pihenőhely csütörtökre kiürült. Az illetékes becslései szerint estére, de legkésőbb péntekre szinte teljesen kiürülhet a szerb-magyar határzóna. Néhányan bizonyára maradnak majd, de a helyzet normalizálódhat - tette hozzá.
Egyre nő a feszültség Horvátországban
Feszült a helyzet baranyai háromszögben lévő bezdáni-kiskőszegi határátkelőnél. A migránsok nem akarnak regisztrálni, és az Eszék melletti csepényi (Cepin) befogadóállomás is megtelt. A hatóságok most a pélmonostori (Beli Manastir) laktanyát próbálják alkalmassá tenni fogadásukra. A migránsok megpróbálták áttörni a rendőrkordont, hogy felszálljanak a buszokra, amely tovább viszi őket - tájékoztatta az MTI-t telefonon Sipos Sándor, a Darázsi járás elöljáró-helyettese. A tovarniki határátkelőnél sem jobb a helyzet. A Vecernji list című horvát napilap szerint a migránsok a tovarniki vasútállomáson azt kiabálták, hogy ha hamarosan nem érkezik vonat, áttörik a rendőrségi kordont.
Az egyik zágrábi befogadóállomáson a hatóságok megpróbálták kiköltöztetni azokat a migránsokat, akik korábban lépték át illegálisan a horvát határt és már több éve ott laknak. Kutinára akarták szállítani őket. Az állomáson lakók WC-papírt dobáltak ki az ablakon, a horvát közszolgálati televízió operatőrét pedig kővel dobta meg az egyik migráns, aki "Mindannyiótokat megöllek!" felkiáltással félmeztelenül rohant ki az épületből. Angela Merkel német kancellár nevét és a Freedom, Freedom (Szabadság, Szabadság) szavakat skandálják - jelentette a Nova Televízió internetes oldalán. A migránsok mihamarabb szeretnének Zágrábba érni, és onnan továbbmenni Szlovéniába. Szerda éjszaka és csütörtökön 6500 illegális bevándorló érkezett Horvátországba.
MTI Fotó
Tizenhárom eljárás "határzár tiltott átlépése" miatt
Tizenhárom újabb menekült bíróság elé állítását kezdeményezte a Szegedi Járási Ügyészség határzár tiltott átlépésnek bűntette miatt. Szerdán kilenc ügyben már jogerős ítéletet hozott a testület, valamennyi vádlottat az ügyészi indítvánnyal egyezően kiutasítva Magyarország területéről. A 13 vádlott kedden kora este, illetve szerdán dél körül Röszke, valamint Mórahalom külterületén lépte át illegálisan a szerb-magyar határt. A kerítést nem rongálták meg, mert a mások által korábban vágott lyukon keresztül másztak át. Az öt iraki, két pakisztáni, egy afgán és öt szír állampolgárt a rendőrség őrizetbe vette. A vádlottak ügyében soron kívül, gyorsított eljárásban dönt a Szegedi Járásbíróság.
Hat év börtönre ítéltek egy olasz embercsempészt
Gyorsított eljárásban hat év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek egy embercsempészt Budapesten. Az olasz állampolgárságú férfi néhány héttel ezelőtt kilenc szír állampolgárt fejenként ötszáz euróért próbált Ausztrián keresztül Németországba csempészni. Volt egy bűntársa, az ő kiléte azonban még ismeretlen. A szíreknek a fuvart szervező férfiről és a fuvart ténylegesen teljesítő vádlottról már konkrét információik voltak, amikor Budapestre érkeztek. A sofőrt és utasait nem sokkal az indulás után a XIV. kerületben fogták el a rendőrök. Az ítélet még nem jogerős, a másodfokú eljárás befejezését a vádlott előzetes letartóztatásban várja.
MTI Fotó
Szijjártó: az "észszerű" kerítéshossz 70 kilométer
A rendőrség tartja a határt - közölte a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth Rádió reggeli műsorában. Szijjártó Péter megismételte, ( tegnap óta hallani a jelzőt folyamatosan) hogy bevándorlók egy rendkívül agresszív csoportja órákon keresztül háborítatlanul dobálta a magyar rendőröket, akik természetesen felléptek. Megemlítette azt is, hogy tizennégy rendőr megsérült a támadás során. A menekülők sérüléseiről nem beszélt. A magyar-szerb román hármashatártól húzódó kerítés megépítésének előkészítéséről elmondta azonban, hogy a korábban említett észszerű hosszúság körülbelül 70 kilométert jelent.
AZ EU-nak haladéktalanul létre kell hoznia egy olyan európai erőt, amely képes Görögország határainak megvédésére, továbbá az uniónak kellene finanszíroznia egyes közel-keleti országokban lévő menekülttáborokat - ezt Szijjártó már a Pintér Sándor belügyminiszterrel és Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért, uniós belügyekért és uniós polgárságért felelős biztossal tartott budapesti sajtótájékoztatóján közölte. Ha az EU ezt megteszi, Magyarország kész a nemzeti szerepvállalásra, rendőröket, katonákat és pénzt is adna- ígérte.