Lázár János;menekültek;kormányinfó;

2015-09-17 16:20:00

Lázár nyitva hagyta a kérdést, hogy távozik-e vagy sem

Az aktuális Kormányinfó e heti témája (meglepő módon) ismét a migráció volt. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a tegnapi nap bebizonyította, hogy a schengeni egyezményt kizárólag Magyarország képes betartani az uniós tagországok közül. A miniszter szerint a tegnapi események megrendítették a Fidesz frakció tagjait, személyesen magát Lázárt is, majd úgy fogalmazott: nincs ok az ünneplésre. A politikus arról is beszélt, hogy Magyarország továbbra is elvi alapon ellenzi a menekültek elosztását meghatározó uniós kvótarendszert,  de a határok megvédése után kész részese lenni egy olyan vitának, amely arról szól, milyen szempontok érvényesíthetők azoknak az országoknak a megsegítésére, ahol sok bevándorló van. Lázár szerint a miniszterelnöknek szabad keze van abban, hogy változtasson és ehhez a személyi változtatások is beletartoznak, ezzel nyitva hagyva a kérdést, hogy távozik-e posztjáról vagy sem.

Csak mi tartjuk be Schengent

Lázár azzal kezdte a már megszokott csütörtöki sajtótájékoztatót, hogy a tegnapi nap különösképpen bizonyította, hogy Magyarország képes egyedül betartani és betartatni a schengeni egyezményt az uniós tagországok közül. Schengen betartása azt eredményezte, hogy a menekülttáborokban alig van ellátásra szoruló - fogalmazott Lázár János,  majd úgy folytatta: most, hogy üresek a menekülttáborok, a magyar kormány az érvényes álláspontot betartva, a kvótát elvi alapon ellenezve részese lehet egy elvi vitának arról, hogy a határok megvédése után milyen szempontok érvényesíthetők azoknak az országoknak a megsegítésére, ahol sok bevándorló van.

Bezárják a menekülttáborokat?

A miniszter a befogadó állomások bezárását firtató kérdésre azt mondta, ha a határzár működik és rövidebbek a menekültügyi eljárások, akkor nincs szükség ekkora kapacitásra, de egy nap után erre nem lehet végső választ adni. A debreceni tábor bezárásának most álltak elő a feltételei - hangoztatta, jelezve azt is, hogy az országban ezer bevándorló maradt. A röszkei határállomás 30 napnál korábbi megnyitását az ott tartózkodók létszámától, illetve attól tette függővé, hogy a migránsok betartják-e a szabályokat. Megkérdezték arról is, hogy sajtóhírek szerint több bevándorló Horvátországból jutott át Baranya megyébe. A miniszter válasza szerint az operatív törzs tud az esetről, és a rendőrség megteszi a szükséges intézkedéseket.

Gyűlöletbeszéd Magyarország ellen

Az utóbbi napokban előtérbe került Magyarország nemzetközi megítélése is - fogalmazott Lázár, aki szerint rengeteg az ország kiközösítését és megbélyegzését célzó megnyilvánulások hangzottak el, ezek pedig súlyos következményekkel fenyegetnek. A miniszter szerint hamis, szereptévesztő módon jártak el a Magyarországot elítélő külföldi megszólalók, sőt azt mondta, hogy a törvények betartásának inkább tiszteletet kellett volna kiváltania. Közölte, minden magyar ember megsértésének tekinthető azt, amit az osztrák kancellár megengedett magának az elmúlt egy hónapban, illetve amit a román miniszterelnök napi rendszerességgel művel. Lázár szerint Ausztria és Románia gyűlöletbeszédet folytat a magyarok ellen.

Megrendült a Fidesz

Lázár úgy fogalmazott, hogy a Fidesz frakció tagjait megrendítették az események.  A tárcavezető beszélt arról is, hogy "nem boldogító tény", hogy a rendőrségnek erőszakot kellett alkalmazni, mégha az szükséges és arányos is volt. "Nincs ok az örömre, az ünneplésre, mert megrendítő, hogy olyan világban élünk, hogy szükség van erre" - tette hozzá. 

Nem indul vizsgálat a megsérült újságírók ügyében

A tárcavezetőt lapunk arról kérdezte, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár sokkolónak nevezte, ahogy a röszkei határnál bántak a migránsokkal. Azt felelte: komolyan kell venni minden nemzetközi megszólalást, de nem lehet megítélni Berlinből, Bécsből vagy New Yorkból, hogy a helyszínen egy parancsnok mi alapján dönt és viseli a felelősséget.  Megjegyezte: nyugat-európai "fejlettebb demokráciákban" határozottabban, keményebben lépnek fel azokkal szemben, akik nem tartják be a játékszabályokat. Lázár János azt is elmondta, hogy a megsérült külföldi újságírók ügyében nem indul vizsgálat, de áttekintik a törvényi hátteret, a mozgásszabadság szabályait műveleti területen.

Sok "európai blabla"

Lázár János szerint a szerdai események visszaigazolták a jogi, biztonsági és élőerős határzár létjogosultságát, s jelen pillanatban a sok "európai blabla között" ez a hatékony intézkedés a határ védelme érdekében. Értékelése szerint az a feltételezés is figyelmet érdemel, hogy a migráció szervezett akció volt, a szerb-macedón határról szervezetten szállították rá a bevándorlókat egy néhány kilométeres szakaszra a déli határon, s a szervezők képesek az útirányt befolyásolni.

Lázár elmondta, mennyi embercsempészt fogtak el

1139 embercsempészt fogtak el, ami a miniszter szerint azt mutatja, hogy nem csak a határzár, hanem a rendőrség is működik. Lázár azt is megemlítette, hogy rendkívül szervezettek voltak az embercsempész-hálózatok is, ezek felszámolása a következő hetek feladata. 

MTI Fotó: Bruzák Noémi

MTI Fotó: Bruzák Noémi

Magyarország túlterhelt

Egymillió lakosra számolva a menekültek száma Magyarországon 3322, míg Németországban 905, ez a miniszter szerint azt jelenti, hogy Magyarország terheltsége Ausztria, Németország és Svédország együttes menedékkérelmével arányos. 

Lázár a tegnapi napról szólva úgy fogalmazott, hogy a képsorok magukért beszélnek, nem kell kommentálni. A menekültek közül 170 ezren nyújtottak be menekültkérelmet, ebből csak 63 ezer volt szíriai. A miniszter szerint nyilvánvaló, hogy a többségnek nem volt helye a Németországi belépést illetően. A menekültek meg sem próbálnak jogszerűen eljárni - tette hozzá Lázár.

Magyarország kért, de nem kapott segítséget

Lázár János elmondása szerint Magyarország kért, de nem kapott segítséget az Európai Uniótól ahhoz, hogy be tudja tartani a schengeni egyezményt. A miniszter felidézte, hogy az Európai Bizottság most döntött a 2014-2020 között elosztható forrásokról, Magyarország 65 millió eurót kapott. Hozzátette: Bulgária 71 millió, Olaszország és Görögország 500-500 milliót eurót kapott a helyzet kezelésére. Lázár János nem tartja méltányosnak a német kritikákat, hogy Magyarország miért nem kért segítséget. Ismertetése szerint Magyarország 200 millió eurót költött a védekezésre az adófizetők pénzéből, miközben 65 millió eurót kap hét év alatt az EU-tól. 

Újabb támadás jöhet

Lázár nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy lesz még olyan támadás, amelyet a magyar rendőrségnek ki kell védenie. A miniszter szerint sokkal türelmetlenek és agresszívebbek, ráadásul együttműködni sem akarnak.  

Lázárt megviselte a menekültek viselkedése

A miniszter elmondta, hogy személyesen is megviselte, hogy azok, akik Magyarországra szeretnének jönni, azt gondolták, hogy erőszakkal célt érhetnek. Az agresszív migránsok gyerekeket vagy nőket vettek maguk elé, és így indultak meg a biztonsági határzár felé - számolt be a tegnapi eseményekről Lázár, aki szerint a rendőrség mindent megtett, hogy kezeljék a helyzetet, és megtalálják például az elveszett gyerekek hozzátartozóit, volt olyan is, akinek órákig kellett keresni a szüleit. 

150 ezer fős menekülttábor?

A miniszter szerint tervben voltak olyan menekülttáborok, amik 50-100-150 ezer embert gyűjtenek össze, ezt viszont Magyarország a leghatározottabban elutasítja - jelentette be a miniszter. "Mi a V4 álláspontot képviseljük az uniós vitában és kritikusak vagyunk a kvótarendszerrel, a hot spotokkal kapcsolatban nem alkuképes a magyar álláspont, Magyarországon nem lesz menekülttábor" - fogalmazott Lázár.

Lázár saját magáról is beszélt

Orbán Viktor a kormányülésen röviden értékelte a frakció egyéves teljesítményét, szerinte az alapvetően megfelelő volt., bizonyos kérdésekben viszont javulni kell, ezért javasolta a kormányfő Rogán Antal kinevezését a frakcióvezetői posztra. A miniszter úgy fogalmazott: mindent megtesznek annak érdekében, hogy segítsék Rogán Antal munkáját,  majd azt a tanácsot adta a tegnap megválasztott kabinetfőnöknek, hogy a hatalom mellé felelősség is jár. Lázár szerint a legfontosabb, hogy a kormányzás munkája hatékonyan működjön, személyi kérdésekben Orbán Viktornak kell döntenie. A miniszter úgy fogalmazott, hogy a miniszterelnöknek szabad keze van abban, hogy változtasson és ehhez a személyi változtatások is beletartoznak, nyitva hagyva a kérdést, hogy távozik-e a politikai életből vagy sem.

Lázár nem úgy kelt fel, hogy lemond

Arra a kérdésre, hogy valóban mérlegeli-e a lemondását, Lázár azt mondta: nem tartozik azok közé a hisztérikus politikusok közé, akik minden reggel fontolgatják a a lemondásukat. "Én a munkámra koncentrálok. Ha véleményemet kérdezi a miniszterelnök, akkor mindig el fogom mondani, de hűséges leszek a parlamenti eskümhöz" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a legfontosabb, hogy az általa vezetett tárca átlátható legyen és jól működjön, különben semmiben sem különbözne egy szocialista politikustól.

Orbán hétfőig kidolgozza Rogán szerepét

„Hétfőre kidolgoz egy konstrukciót Orbán Viktor Rogán Antal szerepével kapcsolatban, ha ez nem konvergál az én elképzeléseimmel, akkor szólni fogok önöknek” - mondta Lázár János, aki szerint a kormányfő megfelelő koncepciót dolgoz majd ki. 

10 milliárd a kerítésre, 1,1 milliárd a plakátokra

A politikus elmondta, hogy Mezőhegyesig tart majd a kerítés, Csongrád megye teljes szakaszán megépítik a védelmi rendszert, ennek tízmilliárdos költségei lehetnek. Kitért arra, hogy a horvát-magyar határon számos természetes akadály, a Duna, a Dráva található, így ott jóval rövidebb biztonsági határzárra lesz szükség. Pontos számot nem tudott mondani, viszont a plakátkampánnyal kapcsolatban elmondta, hogy külföldre 800 millió, belföldre 300 millió az előirányzott összeg, összesen tehát 1,1 milliárd forint, amit a plakátkampányra költenek. A külföldi kampány keretében Jordániában, Irakban, Afganisztánban, Bangladesben, Pakisztánban és Koszovóban újsághirdetésekben tájékoztatnak, Szerbiában és Macedóniában 200 ezer szórólapot osztottak szét - ismertette. 

"A kormány tájékoztató kampányt indít a bevándorlásról szóló nemzeti konzultáció eredményeiről és a legfontosabb kormányzati intézkedésékről. Az országot meg kell védeni." - Forrás: Facebook/Magyarország Kormánya

"A kormány tájékoztató kampányt indít a bevándorlásról szóló nemzeti konzultáció eredményeiről és a legfontosabb kormányzati intézkedésékről. Az országot meg kell védeni." - Forrás: Facebook/Magyarország Kormánya

 "Ember tervez, miniszterelnök végez"

Lázár az Ügyvédek a jogállamért nevű Facebook-csoport felhívásával kapcsolatban elárulta, hogy régi vágya volt, hogy ügyvéd legyen, de ki tudja, mikor válhat ez valóra - mondta. "Ember tervez, miniszterelnök végez" - viccelődött. 

5 milliót kaphatnak az állami cégvezetők

Öt-, négy-, illetve hárommillió forintos plafonban maximálná az állami cégek vezetőinek bérét a kormány - ismertette Lázár, aki szerint a plafonokat szektoronként határozzák meg, veszteséges társaságnál pedig nem jár prémium. A tárcavezető az Állami Számvevőszék elnökének hatásvizsgálatával indokolta a tervet és célként fogalmazta meg, hogy megszűnjenek a bújtatott bérezési rendszerek. Kitért arra is, hogy kivételes nemzetgazdasági érdekből egy nemzetközi menedzser esetében eltérhetnek a bérezésben és a nemzetközi sztenderdeket alkalmazhatják.

Újabb kormányablakok, új bérplafon

Nagy ügyintézési centrumok jönnek létre több tízmilliárdos uniós forrásból, Navracsics Tibor tervei alapján. 2000 féle ügytípusból 455-öt el lehet intézni majd ezeknél a kormányablakoknál - jelentette be a miniszter, majd arra emlékeztetett: az állami cégvezetők esetében korábban kialakítottak egy 2 millió forintos bérplafont, de a prémiumok helyzetét nem rendezték, emiatt sokan beperelik az államot. Ezért új bérplafont vezetnek be - fogalmazott Lázár.

Olcsóbb, egyszerűbb eljárások

Az ügyintézési eljárások lerövidítésére tesz javaslatot Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter jövő héten az Országgyűlésnek. A tárcavezető elmondta, hogy a határidőkre, a tartalmi kérdésekre és a szükséges dokumentumokra vonatkozó szabályozás megváltoztatásával átrendezik egyebek mellett az engedélyezési és felülvizsgálati eljárásokat. A cél, hogy bármilyen ügyet legfeljebb hatvan napon belül el lehessen intézni - közölte Lázár János. Megerősítette azt is, hogy 10 milliárd forint értékben csökkennek az ügyintézési díjak.