Irán;vizsgálat;mekkai zarándoklat;

- Irán vizsgálatot sürget

A mekkai zarándoklat, a hadzs alatt minap történt tömegszerencsétlenség nyomán heves politikai ütésváltásba torkolló vita robbant ki Irán és Szaúd-Arábia között. A szaúdi Mekkába sereglő milliónyi zarándok soraiban nem ritkák a halálos balesetek, a csütörtöki, mindmáig nem tisztázott hátterű pánik során bekövetkezett tragédia azonban negyed százada példátlan: a friss adatok szerint 769 ember vesztette életét a tumultusban, a sebesültek száma az ezerhez közelít. Az áldozatok közül majdnem másfél száz iráni állampolgár volt.

Teherán azonban nem csupán emiatt bírálja élesen a rijádi hatóságokat, s követeli a történtek alapos kivizsgálását, hanem amiatt az ellentét miatt is, amely Iránt és Szaúd-Arábiát a térség feletti hegemónia megszerzése ügyében szembeállítja. Jellemző, hogy az iráni államfő, Hasszán Rohani az ENSZ-közgyűlésén elmondott beszédét is felhasználta a rijádi rendszer bírálatára. A legmagasabb rangú szaúdi vallási vezető ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy a végzetesnek bizonyult tülekedés túlment „az emberi ellenőrzés határán”. Szavait Teheránban úgy értelmezték, hogy a főmufti voltaképp felmentette a zarándoklat biztonsági kontrolljáért felelős vezetőit, s az egész katasztrófát az isteni akarat megváltoztathatatlanságával magyarázta.

Szalman szaúdi király ugyan utasítást adott a történtek alapos vizsgálatára, ám Iránt és több más régióbeli országot ez önmagában nem elégítette ki. Rijád azzal védekezik, hogy az utóbbi években már dollármilliárdokat költöttek a hadzs megkövetelte infrastruktúra javítására, szabályos sátorvárosokat emeltek például az odasereglő zarándokok millióinak elszállásolására. A szaúdi hatóságok szerint egyébként a tömegbalesetért maguk a zarándokok felelősek, mert nem követték a biztonsági előírásokat.

Legfőbb ideje lenne megreformálni az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy az jobban tükrözze a XXI. század reális hatalmi viszonyait – mondta szombaton New Yorkban Angela Merkel. A német kancellár, aki a világszervezet őszi ülésszakára érkezett az Egyesült Államokba, brazil, indiai és japán vezetőkkel találkozott.