Fernando Alonso;Forma-1;Lewis Hamilton;Japán Nagydíj;

2015-09-28 07:54:00

Helyreállt a világ rendje

Hiába rajtolhatott tavalyhoz hasonlóan az élről a Forma-1-es Japán Nagydíjon a világbajnoki pontversenyben második Nico Rosberg, ezúttal is előtte végzett csapattársa, a címvédő Lewis Hamilton. Az élbolyban nem történt sok nyílt sisakos küzdelem, helyette az szolgáltatott témát, hogy a Hondát pont hazai pályáján szidta a csapat sztárja, Fernando Alonso.

A Szingapúrban érthetetlenül rosszul teljesítő Mercedesek sikerével zárult a Forma-1-es Japán Nagydíj, így helyreállt a világ rendje. A szombati időmérő edzésen Nico Rosberg szerezte meg a pole pozíciót, mögötte riválisa, Lewis Hamilton végzett, megelőzve a Williams-pilóta Valtteri Bottast. A kvalifikáció harmadik szakaszának utolsó percében óriásit bukó Danyiil Kvjat - aki a gumifalnak csapódott, majd a bukótérben átpördült egyszer autójával - az utolsó helyről indulva a bokszutcából rajtolt el. A piros lámpák kialvását követően Hamilton hamar Rosberg mellé került, és az első kanyar után meg is előzte. Ráadásul a német pilóta kissé lesodródott az útról, így Bottas és Sebastian Vettel is elment mellette.

Rosberg sokáig ott loholt Bottas nyakán, az első kiállást követően pedig megelőzte a kemény keverékű gumiabroncsokon haladva a közepesekkel versenyző finn pilótát. A 27. körben szép csata zajlott le a 10. hely megszerzéséért a 17. helyről rajtoló Max Verstappen és Fernando Alonso között. Miután a kétszeres világbajnokot megelőzte a holland fiatal, Alonsóból előtört az egész éves fájdalom, amit a Honda rossz szereplése miatt érez: a csapatrádióban konkrétan egy GP2-es, azaz a Forma-1 előszobájának nevezett sorozatban gyártott motorhoz hasonlította az istállója által készített erőforrást. A spanyol időzíthetett volna jobban is, minthogy a Hondát a hazai pályáján szidja.

A 28. körben a pénteki első szabadedzésen nyertes Carlos Sainz Jr. követett el amatőr hibát, amikor a bokszutcába hajtva eltalálta a bevezető bolyát, így orrkúpot kellett cserélni az autóján. A második kerékcserék legnagyobb nyertese Rosberg volt, aki Vettelt megelőzve feljött a második helyre, a verseny végéig nem is történt változás az élbolyban. Szuzukai futamgyőzelmével Hamilton begyűjtötte 41. sikerét, mellyel az örökranglistán utolérte példaképét, Ayrton Sennát. A brit pilóta szemmel láthatóan majd kicsattant az örömtől, a serlegéből is ivott pezsgőt, valamint egy keveset Vettel fejére is öntött belőle, miközben a Ferrari versenyzője interjút adott a pódiumon. A következő futamot az oroszországi Szocsiban rendezik október 11-én.

A világbajnokság állása

Pilóták: 1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 277 pont, 2. Nico Rosberg (német, Mercedes) 229, 3. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 218, 4. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 119, 5. Valtteri Bottas (finn, Williams) 111, 6. Felipe Massa (brazil, Williams) 97.

Konstruktőrök: 1. Mercedes 506 pont, 2. Ferrari 337, 3. Williams 208, 4. Red Bull 139, 5. Force India 77, 6. Lotus 60.