Hirdetések;interjú;menekültek;Szelestey Lajos;

Szelestey Lajos mindennap szemlézi a nemzetközi sajtót FOTÓ: ATV.HU

- Szelestey Lajos: ez bizony ránk fog égni

Noha a nyugati sajtó átlát Orbán Viktor menekültellenes politikájának populizmusán, az Egyesült Államok vezető lapjai kardosabb véleményeket képesek megfogalmazni a magyar helyzetről, mert ott egyéni politikai érdekek nem befolyásolják a helyzet megítélését - állítja Szelestey Lajos. A Klubrádió napi nemzetközi lapszemléjét készítő szakújságíró szerint a magyar kormányfő renoméja egyáltalán nem javul Nyugaton, a legrosszabb pedig az, hogy külföldön úgy látják: e politika mellé odaáll a magyar lakosság is.

- Változott Magyarország megítélése év eleje óta?

- Már év elejétől, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Angela Merkel német kancellár látogatása óta nem érti a nemzetközi sajtó Orbán Viktor lépéseit, nem látják át, miért fordította a szekere rúdját kifelé az Európai Unióból. Ezt tetézte a menekültkérdés, amelyben kiderült, hogy a magyar kormányfő tényleg mindenre képes, nem riad vissza a vízágyú bevetésétől, kész elmenni a tűzparancsig is a menekültekkel szemben. Ebben a témában vált végképp egyértelművé a világsajtó számára, hogy Orbán nem európai. A legélesebb bírálatok természetesen az Egyesült Államokból érkeznek, mert ott napi érdek vagy politikai számítás nélkül vizsgálják a magyar eseményeket. Nem véletlen, hogy a múlt héten a The Washington Post azt írta, Wermer Faymann kancellár joggal vetette fel, hogy nagy hasonlatosság van a '30-as évek fasiszta rendszerei és az orbáni rezsim között.

Az amerikai lapok rendre azt kérdezik, egy ilyen rendszernek mi keresnivalója van még az Európai Unióban, ami persze a kontinensen is felmerült már, elsősorban az európai liberálisok részéről. Csakhogy hatalmi számításokból a konzervatívok óvják Orbánt, Merkel pedig még azt is lenyelte, hogy kifejezetten provokálta őt a magyar miniszterelnök, amikor elment a német belpolitikai csatározások közepén Münchenbe, s odaállt a kancellárt támadó bajor kormányfő mellé. Érthetetlen, hogy Orbán nekitámadt Magyarország legfőbb szövetségesének, akitől Európában minden függ, aki a lapok szerint Madame Európa, aki bármit mond, az ezen a földrészen úgy van. Orbán vele szemben próbálja megragadni a diplomáciai kezdeményezést, miközben kényszerhelyzetbe hozza Európát, hiszen ha valaki lezárja a határait, előbb-utóbb erre más is erre kényszerül, tönkretéve a schengeni rendszert, destabilizálva az Uniót. Sőt - ezt is írják a nyugati lapok - ténykedése odáig vezethet, hogy szétveri az egész szövetséget. Nem véletlen, hogy a Die Welt hétvégi számában Viviane Reding már azt írta: Orbánt és a Fideszt ki kell zárni az Európai Néppártból, mert aki ennyire tartósan szembemegy az európai értékekkel, annak nincs keresnivalója a konzervatív uniós pártcsaládban. Ezt az álláspontot pedig osztja a nyugati sajtó véleményformálóinak jó része, s ami a legrosszabb, hogy külföldön úgy látják: e politika mellé odaáll a magyar lakosság is. Azt lehet látni, hogy nemcsak a kormányzattal van nagy baj, hanem az egész országgal és ez ránk fog égni, hosszú évtizedek munkáját igényli majd jóvátenni.

- Tehát a nyugati sajtóban már nem tesznek különbséget Orbánék és a magyar közvélemény között?

- Ha a lakosság ezt nagy tetszéssel fogadja, például 80 százalék egyetért azzal, hogy ide nem szabad menekültet beengedni és kerítést kell húzni, akkor nincs különbség Orbán és a népe között.

- Ugyanakkor az utóbbi napokban felbukkantak a magyar kormányfő politikáját támogató cikkek is.

- Igen, megjelennek mellette is vélemények, bár még csak szórványosan. A konzervatív Frankfurter Algemeine Zeitung a múlt héten azt fejtegette, hogy Orbán nem populista, hanem meggyőződésből fakad a politikája. A rettenetesen konzervatív Daily Telegraph, ami folyamatosan kritizálja az EU-t, most arra vetemedett, hogy kijelentette: az Unió fenyegeti a demokráciát, mert nem hajlandó tudomásul venni, hogy Orbán a nép álláspontját képviseli, diktálni próbál a kelet-európai országoknak, amelyeknek elege van abból, hogy egy központ mondja meg, mit szabad és mit nem. Ez persze téves helyzetértékelés, hiszen a magyar kormányfő először feltüzelte a menekültkérdésben teljesen gyanútlan és a helyzettel nem tisztában lévő magyarokat, és amikor kiderült, hogy ez az ő szemszögéből jó politika, akkor kezdett mutogatni, hogy lám, ezt akarja az ország. Azt mondanám, hogy a szórvány pártoló vélemény, ami itt-ott felbukkan, a helyzet téves értékeléséből fakad, hiszen Orbán a politikájával egész Európát kényszerhelyzetbe hozza. Ráadásul azt is írják, hogy miközben a magyar kormányfő állítólag a nyugati határokat védelmezi - ami nem igaz, hisz minden ellenőrzés nélkül átengedi a menekülteket -, nehezen érthető, hogy miért nem megy bele a kvótarendszerbe. Azzal ugyanis pontosan az történt volna, amit ő sürgetett. Összességében ugyanakkor nem mondható, hogy Orbán menekültpolitikáját kezdenék elfogadni, két ilyen cikket találtam eddig, a többi alapján viszont úgy tűnik: végleg lejáratta magát, amikor ráengedte a vízágyút a menekültekre Röszkénél, ez végképp diszkvalifikálta őt.

- Azokban az országokban, amelyekkel diplomáciai mélypontra jutottunk, a sajtó is szélsőségesebben látja a magyar álláspontot?

- Igen, teljesen ki vannak kelve és szakértők már ott tartanak, hogy nagyon komoly nemzetközi konfliktus, tartós viszály is kialakulhat, ha ez így folytatódik. Felfoghatatlan, hogyan lehet ilyen zsákutcába kergetni az országot. Rohanunk egy rossz irányba és senki nem tudja, hogy keveredünk ki. Ráadásul nemcsak itthon, Európa több országában látszik már, hogy nagyon könnyű felszítani a félelmeket, amellyel a radikális pártok aratnak, mert a konszolidált tábornak sem a jobb, sem a baloldalon nincsenek adekvát válaszaik.

- Látja azt a nemzetközi sajtó, hogy Orbán lépései a belpolitikának szólnak?

- Mindenki tudja, hogy Orbán meg akarta állítani a Fidesz népszerűségvesztését, mert nagyon jött fel a Jobbik, ezért indult a közvélemény-kutatás, plakátkampány - tehát kilógott a lóláb. A nyugati sajtó ezt egyértelműen látta, ahogyan azt is, hogy ez valóban nem egy multikulturális ország, a kommunizmus idején a külföldi hatalmak ide csak elnyomást hoztak, és ezeket a történelmi sérelmeket is meglovagolja Orbán.

- A megjelenő cikkek alapján mire lehet számítani?

- Arra, hogy a Európai Unió továbbra is bizonytalankodik, nem tud egységes menekültpolitikát kialakítani, és ennek érdekében Orbán is sokat is tesz. De ha így folytatja, a magyarokat előbb-utóbb kirekesztik Schengenből, és akkor megnézhetjük magunkat gazdasági értelemben, hiszen a kivitelünk 80 százaléka uniós tagállamokkal bonyolódik. Ha visszaállítják a határellenőrzést, nagy ráfizetés lesz. Szerintem ez lesz az a pont, amikor a kormányfő visszatáncol. Addig megy el, ameddig hagyják.

Miközben a kormánypárti magyar média pálfordulásról cikkezik, valójában sokkal inkább katasztrofálisnak nevezhető Magyarország, pontosabban a magyar kormány megítélése a nemzetközi sajtóban. A Die Welt hasábjairól például legújabban kiderült, az Európai Bizottság korábbi alelnöke követeli, hogy a Fidesz hagyja el az uniós pártcsaládját, mert az Orbán Viktor által fémjelzett politika már régóta ellentétes az értékeivel. A Der Standard honlapja eközben Európa legveszedelmesebb politikusának nevezte Orbánt, kiemelve, hogy a magyar kormányfő megpróbál destabilizálni más uniós tagállamokat.