hulladék;Európai Unió;Horvátország;menekültválság;Aleksandar Vucic;

Zoran Milanovic nem túl népszerű Szerbiában FORRÁS: YOUTUBE

- Veszedelmes viszonyok a Balkánon

Az Európai Unió október 7-re és 8-ra rendkívüli nyugat-balkáni konferenciát hívott össze Luxemburgba. A találkozóra annál inkább is szükség van, mert a menekültválság miatt ismét felettébb összekuszálódtak a balkáni országok viszonyai. Szerbia és Horvátország között egyre élesebb a szócsata, de Zágráb és Ljubljana között is megoldatlan kérdések sorjáznak. A nyilatkozatháború szerencsére ma már nem torkollhat olyan fegyveres válságba, mint bő húsz éve, de az ellenségeskedés miatt tovább csúszhat Szerbia uniós integrációja.

Az Európai Unió csak hatalmi szóval tudta megakadályozni, hogy még jobban elfajuljon az egyre élesedő szerb-horvát vita, miután felszólította Zágrábot arra, oldja fel a határ blokádját. Az utóbbi húsz év legdurvább üzengetése bontakozott ki ugyanis a két ország között azt követően, hogy Horvátország lezárta a Bajakovo-Batrovci határátkelőjét a teherforgalom előtt. „Azok az országok, amelyeket a menekültválság a legkevésbé veszélyeztet, színjátékot játszanak. Hogy miért? Majd Isten előtt felelnek tetteikért.” – fogalmazott Zoran Milanovic horvát miniszterelnök Szerbiára és Magyarországra utalva.

Bár azóta enyhült a helyzet, az üzengetés azóta is folyik. Aleksandar Vucic szerb kormányfő például azt közölte, hogy miközben a menekültválságban Milanovic számára „krumplikról és paradicsomokról van szó”, ő emberekről beszél. Hozzátette, senkinek sem engedi meg azt, hogy megalázza hazáját. Miközben Vucic az utóbbi években megpróbálta rendezni a viszonyt a szomszédos országokkal, a menekültválság szinte napok alatt rombolhatja le mindazt, amit felépített. Ugyanakkor a szerb kormányfő nem jött ki rosszul a válságból, szerb közlések szerint az uniós belügyminiszterek köszönetet mondtak Belgrádnak azért, ahogyan a menekültekkel bántak, másrészt az EU is inkább Zágrábot hibáztatta a két ország közötti feszültség kipattanásáért.

Mindenesetre utoljára a balkáni háborúk idején olvashattunk ilyen szalagcímeket a belgrádi lapokban, mint mostanság. Az Informer című lapban Milanovic kormányfő arca mellett ez a felirat volt olvasható: „Usztasa banda: Blokádot vezetnek be ellenünk, miközben belőlünk élnek”, a bulvárlap, a Kurir így látja: „A horvát miniszterelnök hülye”. A lap egy cikkében azt állította, hogy a horvát rendőrök szerb kollégáikra akartak lőni a határnál. az Alo szerint „Őrült vezeti háborúba a horvátokat”. A Vecernji List ehhez képest visszafogott volt azzal a szalagcímével, hogy „A menekülteket erőszakkal küldik vissza Szerbiába”. A felirat szintén Zoran Milanovic képe mellett virított. A legmérsékeltebb a Dnevni list és a Danas volt, ezek a lapok azzal foglalkoztak, hogy kiszámolják, mekkora kárt okoz Szerbiának. Ez utóbbi ezt az összeget több tízmillió euróra tette. Mérsékeltebb a szerb szocialistákhoz közel álló politika is.

A feszültséget egyébként nem különösebben enyhítette Aleksandar Vucic és Tonino Picula volt horvát külügyminiszter, jelenlegi európai parlamenti képviselő találkozója sem. A szerb kormányfő Belgrádban azzal vádolta Zágrábot, hogy „fasiszta” módon viselkedett. Picula erre azzal vágott vissza, hogy a találkozón „olyanok is helyet foglaltak, akiknek fasiszta múltjuk van”, nyilvánvalóan arra utalva, hogy Vucic és egy sor párttársa a Szerb Haladó Párt (SNS) megalapítása előtt a Vojislav Seselj által fémjelzett Szerb Radikális Párt (SRS) tagja volt. A belgrádi külügyminisztériumban múlt héten tiltakozó jegyzéket akartak átadni a horvát nagykövetnek, aki megtagadta ezt. Akadnak azért mérsékeltebb hangok is. Vesna Pusic horvát külügyminiszter figyelmeztetett arra, mielőbb enyhíteni kell a két ország közötti feszültséget.

A pozitív példa
Akadnak azért pozitív fejlemények is a balkáni viszonyokban. Az augusztus végén Bécsben, Angela Merkel jelenlétében megtartott nyugat-balkáni konferencián sikerült rendezni a Bosznia-Hercegovina és Montenegró közötti évtizedek óta fennálló határvitát, amely a sutorinai partszakasz és a stratégiailag fontos Kotori öböl hovatartozása miatt robbant ki. Bár a két állam között már 2014-ben megállapodás született a határvita rendezéséről, a legnagyobb boszniai parlamenti párt, a szociáldemokraták végül nem ratifikálták a dokumentumot, amit nagy felháborodással fogadtak Montenegróban. Az augusztusban elfogadott megállapodást mindkét ország parlamentjének szentesítenie kell, ami egyelőre nem történt meg, tehát bizonytalansági tényező továbbra is van, de szakértők szerint most jó az esély arra, hogy végre, egyszer s mindenkorra rendezzék a kérdést. Mindenesetre az, hogy a két ország szóban már megállapodásra jutott, az uniós közvetítés sikere.


Kérdés, hogyan hat a balkáni viszonyokra, ha tovább áramlanak a menekültek Európába, hiszen a térség államai Jugoszlávia felbomlása után majdnem két és fél évtizeddel sem igazán szívelik egymást. A szlovén sajtóban egyébként nem foglaltak állást sem Zágráb, sem Belgrád mellett, bár inkább Horvátországot tartották a ludasnak az elfajult kereskedelmi vitában. A Vecer című lap arról számolt be, hogy ez a feszültség a Jugoszlávia felbomlása előtti időszak légkörét idézi, amikor a fegyveres konfliktus kereskedelmi blokáddal kezdődött. A maribori lap emlékeztetett arra, hogy a horvát pártok a választási kampány lázában élnek, s „a gyűlölt szomszédra mutogatnak, aztán intézkedéseket, majd ellenintézkedéseket hoznak, úgy viselkednek, mint a gyerekek, mintha az egésznek ne lennének súlyos gazdasági következményei”. A lap úgy véli, az EU-nak az asztalra kellene csapnia, s világossá kell tennie, hogy mindkét országnak fel kell hagynia a kölcsönös fenyegetőzésekkel.

A ljubljanai Dnevnik a két ország feszültsége kapcsán Miro Cerar szlovén kormányfő magatartásáról ír. A lap meglepőnek tartja a miniszterelnök viselkedését, amikor Horvátországot azzal bírálta, hogy nem védi megfelelően az EU külföldi határait, miközben a szomszédos országba „tízszer annyi menekült érkezett, mint Szlovéniába”. A Dnevnik amiaatt is bírálja Cerart, mert azt sugallta, hogy a menekültek „támadásra készülő hadsereget képeznek”. A vezető szlovén napilap, a Delo kommentárjában Zoran Milanovic horvát kormányfőt bírálta, aki –mint a lap írja – a horvát választás közeledte miatt döntött a blokád mellett. „A voksolás miatt a horvát kormányfő nem engedheti meg azt, hogy vereséget szenvedjen Vuciccsal szemben” – emlékeztetett a lap.

Mint láthatjuk, a szlovén sajtóban meglehetősen kritikus hangnemben írnak a horvát szomszédról, ami arra utal, hogy Ljubljana számára ma már nem Belgrád, hanem Zágráb a fő ellenfél. Nem is kell annyira messzire visszamenni a múltba, hogy megértsük ennek az okát. Szlovénia és Horvátország között már régóta határvita dúl, amelynek a megoldására egyelőre vajmi kevés az esély. Ez azért is különös, mert mégiscsak két uniós tagországról van szó, s elvileg olyan állam nem lépheti át az EU kapuját, amelyiknek lezáratlan „határügye” van bármely szomszédos állammal.

A délszláv sajtóban csak Pirangate-nek nevezik a horvát-szlovén határvitát. A két ország már Jugoszlávia széthullása, 1991 óta vitatkozik a Pirani-öböl hovatartozásáról. A szlovének számára nagyon fontos kérdésről van szó, hiszen amennyiben nekik ítélnék a tengeri terület nagy részét, akkor juthatnak csak ki saját tengeri szakaszon a nemzetközi vizekre. 1992-ben az Európai Tanács segítségével állapították meg az itteni határt. Egy évvel később azonban Ljubljana úgy döntött, hogy ezt nem fogadja el, mert – vélekedése szerint – az öböl teljes része Szlovéniát illetné meg.

Bár az Osztrák Néppárt (ÖVP) szerezte meg a legtöbb szavazatot a felső-ausztriai tartományi választáson, 36,4 százalékos aránnyal, az igazi győztes a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), amely 15 százalékot javítva hat évvel ezelőtti eredményén, 30,4 százalékos eredményt ért el. A voksolás alátámasztja azt az országos trendet, amely szerint folyamatosan válik mind erősebbé az FPÖ, amely a legjobban profitál az európai menekültválságból.