Danny Blind;labdarúgó Európa-bajnokság;Gareth Bale;Roy Hodgson;

2015-10-12 07:56:00

Teljesítették az olaszok a kötelezőt

Wales kikapott ugyan, de története során először jutott ki a labdarúgó Eb-re. Továbbjutottak az olaszok is, de a csoport utolsó fordulójában még nagy izgalmak várhatóak, hiszen eldől a második hely sorsa. A belgáknak, a svájciaknak és a cseheknek sem kell már számolgatniuk.

Izland botlott a lettek ellen a labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének 9. fordulójában, pedig az A csoport listavezetője félidőben már 2-0-ra vezetett Sigthorsson és Sigurdsson találatával. A második félidőben azonban a baltiak egyenlítettek. A csehek otthon kaptak ki a törököktől, ami miatt az Oranjének csoda kellene ahhoz, hogy megszerezzék a harmadik helyet. Hollandia egyébként 2-1-ra győzött Kazahsztánban. Ez volt a németalföldiek mindössze második Eb-selejtező győzelme az idei évben. Danny Blind szövetségi kapitány dühösen nyilatkozott a meccs után, mint mondta, 15 sérültjük van. Az utolsó fordulóban a törökök Izlandot fogadják, s mivel a szigetországiak számára nincs tétje a mérkőzésnek, a hazaiak a nagy esélyesek.

A B csoportban ugyan Wales elszenvedte első vereségét: simán kikapott Boszniában 3-0-ra, mégis Gareth Bale a találkozó után azt közölte, ez volt a legvidámabb vereség az életében, mivel így is továbbjutottak. Belgium sima győzelmet aratott Andorra otthonában. A harmadik hely megszerzésére még a bosnyákoknak, Izraelnek és Ciprusnak is van esélye. Az Európa-bajnoki címvédő Spanyolország biztosította helyét a franciaországi Eb-n a C csoportból, miután Cazorla és Alcácer García 2-2 góljával 4-0-ra verte Luxemburgot. Mégsem lehetett teljes Vicente del Bosque öröme: David Silva és Álvaro Morata is megsérült.

Az utolsó forduló ebben a csoportban óriási izgalmakat tartogat. A szlovákok ugyanis hazai környezetben Zsolnán 1-0-ra kikaptak Fehéroroszországtól ráadásul úgy, hogy a vendégek 26 percet emberhátrányban játszottak. Északi szomszédaink sorban három Eb-selejtezőn nem tudtak nyerni, de még a saját kezükben van a sorsuk: ha nyernek hétfőn Luxemburgban, a jobb egymás elleni eredménynek köszönhetően akkor is a második helyre futnak be, ha Ukrajna hazai környezetben legyőzné a spanyol válogatottat.

Az E csoportban Anglia sorban a 9.mérkőzését is megnyerte, ezúttal az észtek ellen 2-0-ra győztek, Roy Hodgson együttese ezzel pontveszteség nélkül áll az élen. A találkozó előtt Rooney aranycipőt vehetett át Sir Bobby Charltontól, mivel a legutóbbi Eb-selejtezőn megszerezte félszázadik találatát a címeres mezben, ezzel új rekordot állított fel. Mivel Svájc 7-0-ra verte San Marinót, a szlovének erejéből viszont csak 1-1-es döntetlenre futotta a litvánok ellen, ezzel eldőlt, hogy a helvétek kaparintották meg a franciaországi döntőre közvetlen kijutást biztosító második helyet. A helvét lapok megjegyezték, hogy mivel amatőrcsapatról van szó, ezért a san marinói játékosoknak szabadnapot kellett kivenniük péntekre.

Sorozatban nyolcadik tétmérkőzését is megnyerte az osztrák válogatott a G csoportban, Montenegró ellen diadalmaskodott idegenben, 3-2-re, így a „sógorok” nagy fölénnyel, nyolc ponttal állnak az élen a hétfői utolsó forduló előtt. A győztes gólt a 92. percben Sabitzer szerezte. Marcel Koller, a csoportgyőztes osztrákok szövetségi kapitánya elmondta, nehezebben pörgött fel csapata,mivel a meccsnek már nem volt igazi tétje. Oroszország hatalmas lépést tett a második hely megszerzése felé, miután 2-1-re nyert Moldovában. A meccs hőse Szergej Ignasevics volt, aki 110. alkalommal lépett pályára az orosz nemzeti tizenegyben, ezzel megdöntötte Viktor Onopko rekordját. Hiába nyert Svédország 2-0-ra Liechtensteinben, a skandinávok minden bizonnyal pótselejtezőre kényszerülnek.

Olaszország biztosította továbbjutását a H csoportból, miután Eder, El Shaarawy és Darmian góljával 3-1-re győzött Azerbajdzsánban. A győzelem tehát sima volt függetlenül attól, hogy az olasz válogatottat felforgatott összeállításban küldhette pályára Antonio Conte szövetségi kapitány. Norvégia 2-0-ra verte Máltát, így Horvátország előtt maradt. 3-0-s győzelemmel mutatkozott be a horvátok kispadján az új szövetségi kapitány, Ante Cacic, aki a meccs után reményét fejezte ki, hogy az utolsó körben nem kapnak ki az olaszok 37 veretlen találkozó után a norvégoktól. Ha ugyanis kedden az olaszok legalább döntetlent játszanak, a horvátok viszont nyernek Máltán, akkor Modricék jutnak ki egyenes ágon az Eb-re.

Eredmények
Pénteki mérkőzések
C csoport
Spanyolország-Luxemburg 4-0
Szlovákia-Fehéroroszország 0-1
Macedónia-Ukrajna 0-2
Az élcsoport. 1. Spanyolország 24 (továbbjutott), 2. Szlovákia 19 (13-6), 3. Ukrajna 19 (14-3)