Az MTI-hez kedden eljuttatott - hétfőn jogerőssé vált - határozat szerint az elkerülő út és a 6-os főút jelzőlámpás kereszteződése miatt szükséges szélesebb burkolat megépíthető a régészeti emlék elfedésével. A dokumentumban rögzítik azt is, hogy az elfedésre javasolt műszaki megoldás megfelel az örökségvédelmi jogszabályoknak. A hivatalnak október 1-jén jelentették be, hogy az útépítés során vélhetően a város középkori plébániatemplomának maradványait találták meg. A feltáráson gótikus templom falomladéka, a falsík, gótikus ív, zárókő került felszínre a 6-os főút melletti területen.
A helyszínen az építtető bonyhádi önkormányzat képviselői úgy nyilatkoztak, nem tartják lehetségesnek a templom teljes elkerülését eredményező tervmódosítást. Az útépítés határidejének módosítására lenne lehetőség, de a feltárást végző Wosinsky Mór Megyei Múzeum október 8-áig vállalta a templom dokumentálását, így erre nincs szükség - idézték a határozatban az építtetőt. A múzeum képviselője úgy nyilatkozott, hogy a legjobb megoldás a régészeti emlék teljes elkerülése lenne, de miután ennek megvalósítása kétséges, az elfedést javasolja. A határozat szerint az út felelős tervezője úgy kívánja megoldani a templom maradványainak védelmét, hogy a falakat geotextillel borítják le, mellettük 60 centiméter vastag védőfal épül, a munkagödröt a rezgéseket felfogó szemcsés anyaggal töltik fel, és teljes geokompozit-terítést alkalmaznak.
A kormányhivatal szerint a "javasolt műszaki megoldás (...) fizikai védelmet biztosít a régészeti emléknek, visszabontható, a későbbi kutatást nem gátolja". A templomrom "ideiglenes védettség alá helyezésének feltétele, a jelentős károsodás veszélye nem állt fenn, a beruházás megvalósulása a kutathatóságot és a bemutathatóságot időlegesen korlátozza" - írták a határozatban.
Október 7-én Székely László, az alapvető jogok biztosa és helyettese arra kérte a bonyhádi önkormányzatot, hogy keressenek "olyan szakmai megoldást, amely időt ad a középkori emlék feltárására, és lehetővé teszi megőrzését és bemutatását". Az örökségvédelmi hatóságot pedig arra kérték, fontolja meg a régészeti lelőhely védettségét célzó eljárás megindítását. A bonyhádi önkormányzat október 9-én kiadott közleményében azt írta: a város a kormányhivatal határozatának betartásán túl továbbra is arra törekszik, hogy lehetőség legyen a templomrom későbbi teljes feltárására és bemutatására.
"A beruházás tervezett befejezési időpontját várhatóan nem módosítja az eddig elvégzett régészeti munka" - írták.