A mostani, kizárólag védelmi fegyverek az Egyesült Államoktól érkeznek. A 2016-os amerikai költségvetés az Ukrajnának nyújtandó katonai segítség mértékét 612 milliárd dollárban határozta meg. Az előirányzat szerint Kijev biztonsági és hírszerzési célokból páncéltörő fegyvereket, aknavetőket, gránátvetőket és kézifegyvereket, valamint pilóta nélküli légi felügyeleti rendszereket kaphat. Szeptember végén az ENSZ Közgyűlésén maga Barack Obama amerikai elnök jelentette be - jóváhagyta, hogy Washington védelmi fegyvereket küldjön Ukrajnának.
A katonai segítségről beszámoló ukrán államfő hangsúlyozta, hogy országának csak minőségi fegyverekre van szüksége, külföldi katonákra, zsoldosokra nem, mert az ukrán hadsereg tagjai kellő tudással és felkészültséggel rendelkeznek. Nemrég még úgy fogalmazott, hogy szerinte jelenleg az ukrán hadsereg Európa egyik legerősebb fegyveres ereje. (Ezt azonban nem támasztják alá az Ukrajnába érkezett amerikai és brit kiképzők, akik sajtóbeszámolók szerint döbbenten vették tudomásul az ukrán fegyveres erők soraira jellemző felkészületlenséget és fegyelmezetlenséget.)
Igaz ugyan, hogy a kelet-ukrajnai konfliktus rendeződni látszik, szeptember elejétől – egy két kivételtől eltekintve - tényleges tűzszünet van, ám Porosenko szerint még mindig fennáll a veszélye az újabb incidenseknek a helyzet kockázatossága miatt. Nincs okunk fellélegezni, az ország hadseregének állandó harckészültségben kell lennie, fogalmazott az ukrán elnök.