Szerencsejáték Zrt.;kiskorúak;szerencsejátékok;

2015-10-20 07:12:00

A játékszenvedély a gyerekeket sem kíméli

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a kiskorúak körében a szerencsejátékok, annak ellenére hogy hivatalosan nem vehetnének abban részt. A jelenség már az általános iskolában megjelenik. A tendencia megfékezésére van lehetőség, ehhez csupán a szülőknek kellene jobban odafigyelniük gyermekeikre.

A Szerencsejáték Zrt. kutatása szerint a 15-18 éves korosztály 40 százaléka rendszeresen játszik valamilyen internetes szerencsejátékot annak ellenére, hogy a törvény szerint még csak részt sem vehetnének bennük. Trükkökkel játsszák ki szüleiket, tettük következményeiről azonban fogalmuk sincs. Tulik Ágnes, a Szerencsejáték Zrt. szóvivője és kommunikációs igazgató-helyettese a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: 2009-ben, 2012-ben és 2015-ben mérték fel eddig a piacot. Kiderült, a felnőttek körében kevesebb a függők aránya, 200 ezerről 120 ezerre csökkent a számuk, ez a betiltott pénznyerő automatákkal magyarázható.

Ugyanakkor a fiatalok körében jelentősen megnőtt a rendszeresen játszók száma. Nem véletlenül állami monopólium a szerencsejáték-szervezés, és a játékosok védelme is állami feladat mindenhol a világban - szögezte le Tulik Ágnes, kiemelve azt is, hogy az önkorlátozást sajnos ki tudja cselezni a 18 év alatti fiatal. Ezt az északi országokban nem tudja megtenni, mert központi adatbázissal ellenőrzik a játékosokat - mutatott rá a szóvivő. Hozzátette: már itthon is fontolgatják a játékoskártyák bevezetését.

Tulik emlékeztetett arra, hogy a cég számtalan intézkedést hozott, és együttműködést kötött szakértő szervezetekkel. Ennek köszönhetően az ELTE Pedagógiai és Pszichológia Kara például szakértői anyagokkal és specifikus kutatásokkal támogatja prevenciós tevékenységüket. Van olyan segélyvonal – szintén az ELTE közreműködésével –, amelyet közvetlenül hívhatnak a játékosok, emellett minden értékesítőhelyen megtalálható egy információs kiadvány, a „Maradjon játék!” füzet, mely a felelős szerencsejátékozásra hívja fel a figyelmet.

- A játékszenvedély gyökere a gyermek szociális terében keresendő. Az érintett fiatalokat sem családjukban, sem pedig az iskolában nem éri sikerélmény, így a játékkal ezt a konfliktushelyzetet próbálják orvosolni - nyilatkozta lapunknak Dúró Zsuzsa gyermekpszichológus. Ezt pedig könnyen meg is tehetik, egy játék során ugyanis gyors sikereket érhetnek el, kielégítve a hiányzó impulzusok iránti vágyaikat. A pszichológus kiemelte: a szerencsejáték iránti szenvedély kialakulása nem csak az SzRT által vizsgált korosztályt érinti, a probléma már általános iskola felső tagozatában, azaz 13-14 éves kor körül is megjelenhet. Ennek oka, hogy a generáció tagjai rendkívül impulzívak, gondolkodásuk felgyorsult és hatalmas információtömeggel találkoznak. A gyerekek nem követnek helyes mintát, sem a szülők, sem pedig az iskolai pedagógusok nem nevelnek beléjük kellő tudatosságot. A mai fiatalok sok esetben egyáltalán nem jövő orientáltak, hiányzik belőlük az erős jövőkép - magyarázta Dúró.

Persze a játék iránti vágy könnyen megelőzhető lenne, ha egy gyerekre már kiskoruk óta nagyobb figyelem irányulna és rendszeresen beszélgetnének velük otthon. A pszichológus elmondása szerint ugyanis megfelelő magatartással a szülők megtalálhatnák gyermekük érdeklődési területét, ezáltal kiaknázva a lehetőséget, hogy a szerencsejátékokban keressenek örömöt. A problémán a tűzoltás nem segít, sokkal inkább a megelőzés lenne fontos - tette hozzá.

Boncz István, a Szegedi Tudományegyetem pszichiátriai klinikájának docense a hirado.hu-nak azt mondta: a fiatalkorúak körében a fiúk ötször nagyobb számban vesznek részt a szerencsejátékban. Jellemző a korosztályra, hogy nincs betegségbelátás. „Ha nyer, azért folytatja, mert azt hiszi, a nyerő széria folytatódik, ha nem nyer, akkor meg azért, mert vissza akarja szerezni a pénzt” - fogalmazott a szakember. Kiegészítette azzal, hogy ha jelentősen beleszól a szenvedély az illető családi, munkahelyi, családi vagy személyi életébe, funkcióiba, akkor már kóros esetről beszélünk. Boncz István felhívta rá a figyelmet, hogy az amerikai pszichiátriai társaság összeállított egy 10 pontból álló listát, és amennyiben abból 5 vagy több pont ráillik a páciensre, akkor kezelésre szorul.