A közművek visszakapcsolása részben már megtörtént, van áram, víz és gáz is - igaz, utóbbi csak a kémény nélküli lakásokban, mivel azok használatát (amelyek közül a tűzeset során több összedőlt) a Fővárosi Kéményseprőipari Korlátolt Felelősségű Társaság szakemberei egyelőre még nem engedélyezik. A korábbi tervekben még az szerepelt, hogy a tavaly július 15-én leégett köröndi társasház lakói (vagy legalábbis egy részük) idén nyár végén, legkésőbb ősszel visszaköltözhetnek, ma már azonban tisztán látszik, erre semmi esély nincs. A lakhatást tiltó határozat feloldásához ugyanis az összes közműszolgáltató engedélyére és egy új statikai szakvélemény benyújtására van szükség.
A februárban megépült ideiglenes védőtető alatt azonban nem folyik lázas munka a tetőszerkezet és a teljes egészében leégett harmadik emelet helyreállítása érdekében, hiszen még a munkálatokat kivitelező cég sincs meg - tudtuk meg Székely Imolától. A ház közös képviselője elmondta, a felújításra ugyanakkor már kaptak ajánlatot két vállalkozótól is, a munka megkezdéséhez szükséges szerződéstervezeteket pedig a napokban készítik el. Székely szerint a renováló cég kiválasztása után a tervezési folyamatok legalább 4-5 hónapot vesznek majd igénybe, így a munka leghamarabb csak jövő tavasszal kezdődhet meg, a felújítás pedig legalább egy évig tart majd.
Azoknak a családoknak pedig, akik arra kényszerültek, hogy elhagyják otthonaikat és lakhatásukat nem tudták maguk biztosítani, Terézváros önkormányzata nyújt segítséget. Október eleji testületi ülésükön arról döntöttek a kerületi képviselők, hogy költségalapú, alacsony bérleti díjú lakások használatba adásával, valamint rendkívüli bérleti díj-hozzájárulással továbbra is támogatják a bajba jutottakat. Idén szeptember végéig 44 millió forintot fordítottak a lakhatásuk megoldásához segítségét kérők támogatására. (Az intézkedésekből talán ihletet meríthetne Józsefváros önkormányzata, a főváros VIII. kerületében ugyanis kezd egyre nagyobb méreteket ölteni a kilakoltatási hullám, a legszegényebb és legkiszolgáltatottabb kisgyermekes családok válnak hajléktalanná a tél beállta előtt).
A köröndi lakók helyzetét nehezíti, hogy a ház biztosítója, az MKB továbbra sem akar fizetni a károkért. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI) első- és másodfokú tűzvizsgálati eljárásában is építőipari tevékenységnek minősítette azt a nyílt lánggal járó munkát, amelynek következtében az épület kigyulladhatott. Az MKB Biztosító szerint a biztosításban szereplő záradék értelmében építési tevékenység során keletkezett károkat a kötvény nem fedez. A lakók pert indítottak, egyrészt a biztosítóval szemben, másrészt pedig az FKI határozatát is megtámadták.
Ügyvédjüktől, Pozderka Gábortól megtudtuk, hogy a tűzvizsgálati jelentés nem tartalmaz konkrétumokat, csak valószínűsíti, hogy a tetőn dolgozó munkások valamelyike okozta a tüzet - vélelmezett okokra hivatkozva pedig nem lehet határozatot kiadni. A pontatlan vizsgálatot ugyancsak bizonyítja, hogy a Fővárosi Főügyészség a Magyar Nemzet kérdésére a napokban azt közölte: többszöri nyomozáshosszabbítás után sem derült ki pontosan, mi okozta a tüzet. A per jelenleg a bizonyítási eljárás elején tart.