dohányzás;elektromos cigaretta;Egészségügyi Világszervezet;

2015-10-24 07:15:00

Bagósok közé száműzik az e-cigiseket

Egy friss törvénytervezet értelmében az elektromos cigarettát használókra a dohányzáshoz hasonló korlátozó szabályok lépnének életbe, azaz a kocsmákból, közösségi terekből is kitiltanák őket. Az e-cigik forgalomba hozatalát is szigorítanák. Az érintett cégeket, szakmai szervezeteket kihagyták a döntéshozatalból.

Az elektronikus cigarettát csak ott lehet használni, ahol dohányozni is lehet, automatából az ilyen eszköz, illetve az utántöltő patronja nem árusítható, a forgalomba hozatalát pedig fél évvel korábban be kell jelenteni - egyebek mellett ezeket tartalmazza az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) az az egészségügyi jogszabályokat módosító törvénytervezet, amely hétfőn jelent meg a kormány honlapján.

Jelenleg a szabályok betartásáért felelős ember akkor bírságolható, ha nem vagy nem megfelelően teljesíti a dohányzóhelyek kijelölésére vonatkozó kötelezettséget, valamint ha elmulasztja a tilalmak, korlátozások ellenőrzési kötelezettséget. A tervezet ezt kiegészíti a korlátozással érintett, a dohányzásra kijelölt helyeken, helyiségekben, közterületeken nem, vagy nem megfelelő felirat vagy más egyértelmű jelzés alkalmazásával, illetve annak nem szembetűnő módon történő megjelölésével. A bírság továbbra is 100 ezertől 250 ezer forint lehet. A kiterjesztés vonatkozik az intézményekre, szervezetekre, az üzemeltetőkre vagy gazdasági társaságokra is. A bírság rájuk nézve is változatlan: 1 milliótól, 2,5 millió forintig terjed.

Az elektronikus cigaretta forgalomba hozatalát is kormányrendelet szabályozza majd. A tervezet erről mindössze annyit mond, hogy az elektronikus cigaretták és utántöltő flakonok gyártói és importőrei, a forgalomba hozatal előtt hat hónappal kötelesek bejelenteni - igazgatási szolgáltatás díj ellenében - az ÁNTSZ-nek minden olyan termékről, amelyet forgalomba kívánnak hozni. Ha nem tesznek eleget a bejelentési, adatszolgáltatási vagy tájékoztatásadási kötelezettségüknek - vagy az e-cigarettát és utántöltőt a törvény rendelkezéseinek megsértésével hozzák forgalomba - az ÁNTSZ legfeljebb 50 millió forint értékű bírságot szabhat ki rájuk. A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény pedig kiegészül azzal, hogy a dohányboltokban elektronikus cigarettát, utántöltő flakont és dohányzást imitáló elektronikus eszközt is lehet árusítani.

Mi az elektromos cigaretta?

Az elektromos cigaretta egy dohányterméket imitáló elektronikus eszköz. Leggyakrabban cigaretta formában használják, de létezik e-szivar és még e-vízipipa is. A kis szerkezetben egy tartály gondoskodik arról a gőzről – mert itt nem füstről, hanem egy gőz-keverékről van szó – amelyet a felhasználó ki és belélegez. A liquidnek hívott tartályból létezik nikotint, nikotint és aromákat, valamint csak aromákat tartalmazó. Ugyanitt írják azt is, hogy a nikotint is tartalmazó típusok gyógyszernek, a kizárólag aromát tartalmazó fajták általános terméknek minősülnek.

Az e-cigi forgalmazásában érintetteket és a szakmai szervezeteket a minisztérium gyakorlatilag kizárta a döntéshozatalból, a törvénytervezet véleményezésére pedig csak két napot hagyott, ami az érintettek szerint nonszensz, a kormány valójában most is a szakma megkérdezése nélkül, látszategyeztetések keretében határoz. Ficsor Zoltán, a Villanypára Egyesület elnöke a 24.hu-nak elmondta: a változtatások híre még pletykák szintjén sem jutott el hozzájuk, pedig ők már korábban is keresték az Emmi-t, például az e-cigikre vonatkozó uniós szabályok honosításakor, amely szerintük túl általánosan fogalmaz és egyes termékek indokolatlanul erős korlátozását okozza.

Mivel akkor nem jártak sikerrel, most nyílt levélben fogalmazták meg aggodalmaikat. Úgy vélik, nem jó ötlet, hogy trafikokban is lehet majd e-cigit árusítani, mivel ott sem a szakmai hozzáértés, sem pedig a fiatalok védelme nincs biztosítva. "A veszélyeztetett fiatalok eddig is hozzájutottak minden olyan dohánytermékhez amire vágytak, álszentség ezt a lépést úgy beállítani mintha ez lenne az egyedüli alternatívája a megóvásuknak. Az e-cigaretta nem kapu a dohányzáshoz, ezt több tanulmány is kimutatta az elmúlt években. Ez a piac a kezdete óta önszabályzó módon védi a fiatalkorúakat az elektromos cigarettához jutástól" - írták.

Ficsor a webportálnak azt mondta: a forgalmazásra vonatkozó változtatások mintegy ezer vállalkozást érinthetnek, a hat hónapos bejelentési határidő pedig túl hosszú egy ilyen gyorsan változó piacon, így az is előfordulhat, hogy miközben a kereskedők a hatósági engedélyre várnak, nem lesz mit kínálniuk a vásárlóknak. Ha a kormány javaslata életbe lép, az e-cigi internetes kereskedelme is megszűnik, használóiknak a dohányosokhoz kell csatlakozniuk a dohányzásra kijelölt helyeken, ráadásul a teljesen nikotinmentes eszközöket is a dohánytermékekkel veszik egy kalap alá - ami már csak azért is ostobaság, mert orvosszakértői vélemények szerint az e-cigi a passzív dohányzás ártalmait is megszünteti, így viszont az ízesített párát lehelők a valódi dohányfüstösökkel lesznek összeeresztve.

Az elmúlt években egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az e-cigik megjelenésével a hagyományos cigaretták eladásai csökkennek. A Wells Frago tavalyi elemzése szerint 2020-ban az Egyesült Államokban e-cigarettából már többet fognak eladni, mint a hagyományos fajtából. Ez jórészt az egyre szigorúbb dohányzásellenes szabályoknak is köszönhető - így nem csoda, ha a hagyományos cigarettát gyártók minden erejükkel azon vannak, hogy az e-cigivel is, mint "rendes dohánnyal" bánjanak a jogalkotók.

Korábban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is több javaslatot tett az e-cigik használatának és árusításának szigorítására, az elektromos cigarettát is dohányterméknek minősítenék. Igaz, elismerték, vannak arra utaló jelek, hogy az e-cigaretta kevésbé káros, mint a hagyományos, de így is veszélyezteti a fiatalkorúakat, a terhes anyák magzatjait. Az e-cigaretta használatakor keletkező légnemű anyag ugyanis nem csupán "vízpára", ahogyan az a reklámokban szerepel, hanem más elemeket is tartalmaz.

Egy 53 tudósból álló csoport ugyanakkor arra figyelmeztette a WHO-t, ne minősítse dohányterméknek az elektromos cigarettát, mert azzal veszélybe sodorja a dohányzás okozta halálozás és betegségek visszaszorításának esélyét - szerintük az e-cigik nem a "probléma részét" képezik a dohányzás elleni küzdelemben, hanem éppenséggel a megoldás részei. A kis nikotinkapszulákra inkább gyógyszerként kellene tekinteni. Magyarországon eddig egyébként a gyógyszertörvény szabályozta az e-cigik forgalmazását, nikotinos töltőpatronokat patikákban azonban nem lehetett kapni.

Ugyancsak a 24.hu-nak Dr. Zentai István kutató úgy nyilatkozott: az e-cigi az egyetlen olyan működő alternatíva, amellyel vissza lehet szorítani a dohányzást, szerinte a jóval ártalmatlanabb elektromos cigi emberek ezreinek az életét menti meg (az "akareterővel leszokók" 97 százaléka nagy lépésük megtétele után 12 hónappal rágyújtanak, a nikotintapaszok sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket). Ezért is tartja "szemforgató ostobaságnak", hogy az egészségvédelem zászlaja alatt akarják kivéreztetni a módszert.

Zentai hangsúlyozza: szinte összehasonlíthatatlan a normál és az elektromos cigaretta egészségre gyakorolt hatása, utóbbiból jelentősen kevesebb nikotin szívódik fel és azokat a káros, mérgező anyagokat sem juttatja a szervezetbe, amelyeket a sima cigaretta igen. Ráadásul, mivel a nemzeti dohányboltok csak a dohányellátótól szerezhetik be készleteiket – amelynek termékskálájába nekik nincsen beleszólásuk – Zentai arra figyelmeztet: ha a dohányellátó egy eldobható, silány minőségű elektromos cigaretta típust kínál fel a boltoknak, az e-cigaretta jelenleg virágzó piaca összeomlik.