Michel Platini;Nemzetközi Labdarúgó-szövetség;Gianni Infantino;Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA);

2015-10-27 06:56:00

Kétes jelöltek a FIFA élére

Hétfőn éjfélkor, lapzártánk után zárult a jelölési határidő a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöki posztjára. A tisztújítást február 26-án rendezik, ám az elmúlt hónapok történéseinek fényében nem lenne meglepő az sem, ha végül mégiscsak elhalasztanák a voksolást. A jelöltek névsora már most vert sereghez hasonlítható, alig akad olyan jelölt, akit makulátlannak nevezhetnénk. Ez azt jelzi, csekély az esély az átfogó változásokra a szövetségnél.

A FIFA végrehajtó bizottságának korábbi döntése értelmében október 27-én éjfélig kellett pályázniuk a potenciális jelölteknek a nemzetközi szövetség elnöki tisztségére. A már biztossá vált jelöltek a következőek: Michel Platini, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöke, Gianni Infantino, az UEFA főtitkára, Ali bin al-Husszein jordániai herceg, aki már a FIFA májusi tisztújításán is indult a jelenlegi elnök Sepp Blatter ellen, de alulmaradt vele szemben, Jérome Champagne francia diplomata, a FIFA volt főtitkárhelyettese, az indulását hétvégén bejelentett dél-afrikai oligarcha, Tokyo Sexwale, aki a legendás volt dél-afrikai elnök, polgárjogi harcos, Nelson Mandela börtöntársa volt, a trinidadi válogatott volt csapatkapitánya, David Nakhid, Musa Bility, a libériai szövetség elnöke, valamint, Szalman bin Ibrahim al-Kalifa bahreini sejk. Rajtuk kívül megmérettetheti magát Olusegun Odégbami, a nigériai foci korábbi csillaga, valamint David Ginola, a francia válogatott és a Newcastle United korábbi csillaga.

Népes csapat ugyan, ám nagy jóindulattal sem nevezhetnénk acélosnak az indulók listáját. Közülük messze Platini tűnik a sportdiplomácia frontján is a legismertebbnek. David Ginola nevét ismerjük ugyan, kiváló támadó volt a kilencvenes években, mégis teljesen esélytelen jelölt: próbálkozott ő már indulással a májusi választás előtt is, akkor azonban nem tudta megszerezni öt labdarúgó szövetség támogatását, ezért vissza kellett lépnie. Jérome Champagne minden bizonnyal kiválóan átlátja a nemzetközi szövetség működését is, ám Ginolához hasonlóan tavasszal ő sem volt képes öt szövetség ajánlócéduláját megszerezni, s nem valószínű, hogy ezúttal sikerülne ez a bravúr számára.

Ali bin al-Husszein jordániai hercegnek sikerülhet összeszednie az öt ajánlócédulát, hiszen májusban több szövetség is támogatta, köztük európaiak is, ám a FIFA májusi tisztújításán kiderült, nem eléggé karizmatikus személyiség. Beszéde enyhén szólva nem ragadta magával a közönséget, s az is gyengeségét mutatja, hogy bár már akkor korrupciós vádak sora hangzott el Blatterral szemben, a szavazás során meg sem tudta szorongatni a svájci sportdiplomatát. Azóta a tekintetben is megváltozott a helyzet, hogy akkor még Platini is támogatta őt Blatter ellenében, ezért több európai szövetség is a jordániai herceg mellé állt, mára azonban összerúgta a port az UEFA elnökével. Tegnapi közlések szerint a dél-afrikai Sexwale-nak is sikerült összeszednie elég ajánlást.

Michel Platini, az Európai Labdarúgó-szövetség elnöke ugyan óriási ambíciókkal rendelkezik, már ami a FIFA tisztújítását illeti, s ezt sosem titkolta, a vele szemben felhozott korrupciós vádak miatt azonban lényegében semmi esély sincs arra, hogy ő legyen Blatter utódja. Ne feledjük, 90 napra Blatterhoz hasonlóan őt is felfüggesztették, s egyes vélemények szerint emiatt pályázatát sem fogadhatják el, amint azt Domenico Scala, a FIFA auditáló bizottságának elnöke hangoztatta. Tegyük fel azonban, hogy végül mégis indulhat. Ez esetben is komoly kellemetlenségekkel kell szembenéznie, mert nagyon valószínű, hogy felfüggesztését további 45 nappal meghosszabbítják.

Platini személye azonban akkor is tarthatatlan lenne, ha nem hosszabbítanák meg felfüggesztését, s olyan helyzet állna elő, amikor jogi szempontból már nem lehetne megkérdőjelezni indulását. Erkölcsi aggályok ugyanis jócskán maradnának, s kizártnak tarthatjuk, hogy ne reppennének fel újabb korrupciós vádak vele szemben, ami azt jelentené: Platini esetleges megválasztásával tehát a nemzetközi szövetség csöbörből vödörbe esne. Alternatívaként felmerült a lehetősége annak, hogy Platini maga helyett Szalman Ben Ibrahim al-Kalifa bahreini sejket támogatja a FIFA élére. A Perzsa-öbölbeli ország vezetője tegnap be is jelentette indulását, csakhogy az ő személye sem makulátlan. Őt – kivételesen – nem korrupciós vádakkal illették. Emberi jogi szervezetek célkeresztjébe került amiatt, hogy állítólag szerepe volt az arab tavasz idején, 2011-ben a síita lázadások leverésében.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy Platini nem gyakorolna semmiféle hatást a FIFA jövőjére. Tegnap délután robbant a bomba. Bejelentették ugyanis, hogy indul az elnökválasztáson Gianni Infantino, az Európai Labdarúgó-szövetség főtitkára, a Juventus egykori aranylabdásának bizalmasa. Platini tehát biztosra megy, felkészült arra, hogy nem lehet Blatter utóda, egyúttal azonban olyan személy mögé állhat be, akit kénye-kedve szerint a háttérből irányíthat. A svájci államügyész az UEFA régi motorosa, hiszen 15 éve áll a szövetség alkalmazásában. Sokáig a klublicencek elbírálásával kapcsolatos részlegnél dolgozott, 2009-től aztán főtitkár lett. Mellette szól az is, hogy egy sor nyelven folyékonyan beszél, az angol mellett németül, olaszul, franciául, spanyolul, sőt arabul is. A svájci mellett olasz állampolgár is. Nem túl meglepő, hogy az UEFA tegnap sietve közölte: támogatja Infantino indulását.

Infantinót a magyar nézők is jól ismerhetik: az UEFA különböző sorsolásait ő vezényli le, ő veszi ki a golyókból a csapatok nevét mutató papírdarabot, s teszi közhírré a sorsolást. Infantino hirtelenjében a FIFA elnökválasztásának favoritjává lépett elő. Személye nemcsak az európai, hanem más kontinensek szövetségeinek tetszését is elnyerheti. Garancia lehet ugyanis arra, hogy alig történjék mélyreható választás a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnél.