Most épp a Sportkórház látszik befutónak az új fővárosi szuperkórház helyének kiválasztásáért folyó harcban. A Magyar Idők című kormánylap egy hónappal ezelőtti, erről szóló híre még nem keltett komoly visszhangot, de tegnap az Origo.hu is megerősítette az értesülést, kormányzati forrásokra hivatkozva. Ha a hír igaz, az azt jelzi, hogy a Szent János Kórház fejlesztéséért lobbizó kormánypárti polgármesterek és képviselők mellett elhúzott a sportlobbi.
Mindenesetre a sajtóhírekből kitűnik, azt az első Orbán-kormány idején elkezdett beruházást élesztenék fel, amelyet a 2002-ben hatalomra került szocialista kabinet nem finanszírozott tovább. A fejlesztés mellett szólhat, hogy a Testnevelési Egyetem új kampusának - az atlétikai csarnokukat elpusztító tűzvész miatt átdolgozott - terveit november végén elfogadhatja a kormány, márpedig a két intézmény sorsa összefonódik. Az egymás mellett lévő budai épületek, meg a napi szintű együttműködés miatt két éve, amikor a Testnevelési Egyetemet a felsőoktatási államtitkárság kiengedte a Semmelweis Egyetemmel kötött "kényszerházasságból", hosszú ideig napirenden volt a két intézmény összevonása is, ám végül az oktatóbázis új helyre költöztetését találták jobb ötletnek. Így - a kiszivárgott tervek szerint - ott maradhat a Sportkórház a félig kész betonszerkezetével, rossz állapotú pavilonjaival és az egyetem kiürülő épületeivel az Alkotás úton, közlekedési szempontból kiváló helyen, metró és villamosjáratok közelében. Összességében logikusnak látszik itt megvalósítani a fővárosi kórházfejlesztést, főként, ha a bezárni tervezett Déli Pályaudvar területének fejlesztési terveiben mégis szerepelnek a budapesti szuperkórházra vonatkozó elképzelések is.
Csak emlékeztetőül: Rogán Antal, a Fidesz frakció akkori vezetője még februárban jelentette be, hogy a kormány egy új budapesti kórház megépítését tartja szükségesnek az ellátás színvonalának javítására. A helyszín kiválasztására látványos vita kezdődött a jobboldali kerületek polgármesterei között, Lipótmezőtől a Megyeri híd lábáig sok helyszínre tettek javaslatot, a sokáig befutónak látszó János kórház melletti civil aláírásgyűjtéshez még Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is csatlakozott, bár óvatosan jelezte: akkor is kap pénzt az intézmény, ha végül nem ott alakítják ki a szuperkórházat.
A pártpolitikai érdekeknél ugyanakkor, lehet, hogy ezúttal a sportpolitika és a hazai sport pénzügyi támogató csoportjai bizonyulnak erősebbnek, amelyek viszont a Népszava információi szerint jó kapcsolatokat ápolnak a Sportkórház vezetésével. A befejezetlen építkezés esetleges megvalósítása mellett ráadásul a történet egy másik szála is visszavezethet az első Orbán-kormány csonkán maradt terveihez. Hírek szerint ugyanis az Alkotás útról elköltöző Testnevelési Egyetem - Mocsai Lajos rektor vezetésével - leginkább Csillebércen tartaná elképzelhetőnek működése folytatását. 2000-ben a polgári kormány sportminisztere indított pert a Csillebérci Úttörőtábor visszaszerzéséért, a felfüggesztett, eljárási hibák miatt félbeszakadt eljárás ugyan még mindig nem zárult le jogerősen, de első fokon az állam már visszakapta a 46 hektáros területet, így akár a sportegyetemet is oda viheti, ami komoly elégtétel lenne Deutsch Tamás számára.
A Népszavának korábban a Szent János Kórház orvosigazgatója legalább 35-40 milliárd forintra taksálta a területükön megvalósítható fejlesztések költségét. Más helyszínen is belekerülne ennyibe az újítás. A Testnevelési Egyetem új kampusára a felsőoktatási államtitkár néhány napja szintén tízmilliárdokat ígért, de jelenleg csak 1 milliárd forint van a jövő évi költségvetésben a kórházfejlesztés tervezésére, ráadásul a Sportkórház 131 éves műemléki pavilonjainak energetikai felújítása épp idén nyáron kezdődött el. Nem tudni, mikor lesz végleges döntés a fejlesztésről, de az biztos, a 2018-as választási kampányra legfeljebb ez a munka fejeződhet be.