Nagy népszerűségnek örvend manapság a szelfi, vagyis az önportré. Ennek oka, hogy a jól sikerült kép - ha az elég különleges helyszínen készült - pillanatok alatt végigsöpörhet az internet világán, ezzel hírnevet szerezve a készítőnek. A siker persze nem tart sokáig, mégis rendesen meg kell dolgozni érte, sokaknak saját életük sem drága.
Pamela Rutledge, a kaliforniai Fielding Egyetem professzora szerint a hangsúly a szelfik esetében a mértékletességen van. Ha valaki egész álló nap csak azon töri a fejét, hogy milyen fotót csináljon - és teljesen kikészül, ha nem sikerül vele elég like-ot besöpörni -, akkor érdemes egy önelemzést végeznie, hogy mi is a célja valójában a szelfikkel. A professzor felhívta a figyelmet: a túlzásba vitt szelfizés egyáltalán nem betegség, de olyan problémák állnak a hátterében, amikre érdemes odafigyelni.
„Az extrém szelfizők vakmerőek, így nem gondolják át, hogy milyen áron készítenek magukról fotót. Jellemzően kortársaik előtt szeretnének kitűnni, s vágynak az elismerésre, a tiszteletre. Úgy gondolják, hogy a különleges helyszínekkel pozitívan tüntetik fel magukat, ezáltal is kitörve a megszokottságból” - mondta el lapunknak Duró Zsuzsa pszichológus, aki szerint az egyre extrémebb helyszíneken készült szelfik versengést váltanak ki a közösségi oldalak felhasználóiból.
Ezzel számos pszichológus egyetért, sőt, szerintük a szelfi egy kiváló eszköz a tinik segélykiáltásainak észrevételére. A képek részleteiből ugyanis - helyszín, ruha, póz - egy avatott szem sok mindent kiolvashat, amit az esetenként súlyos problémákkal küzdő fiatal nem tud vagy nem akar megfogalmazni. A legtöbb pszichológus elfogadó a szelfikkel kapcsolatban, mivel az alapvető lelki funkciók működését látják beléjük. Nem árt azonban tisztázni, hogy az önportrék hogyan hatnak az emberekre, azaz okozhatnak-e függőséget. Ezzel kapcsolatban Duró Zsuzsa kifejtette, tapasztalatai szerint a szelfi iránti rajongás a fiatalabb korosztályt érinti, az csak egy ifjúkori virtusnak tekinthető.
„Az emberek életük során találnak egy-két olyan területet, amelyben átlag feletti teljesítményt képesek nyújtani. Jelenleg úgy tűnik, hogy a 18-24 év közötti generáció tagjai a szelfik készítésében jeleskednek. Majd számukra is elérkezik az idő, amikor a szelfizés egyszerűen lecseng, s más dolgok iránt érdeklődnek inkább. Függőségről tehát szerencsére nem kell beszélnünk” - mondta. Amíg azonban ez nem következik be, addig nem árt vigyázni. Vagy legalábbis körültekintően megválasztani a fotók helyszínét.
Az utolsó kattintások
* Zoe Woolmer, egy fiatal brit lány a Kings kanyonban túrázott egy csoporttal, amikor eszébe jutott, hogy lő magáról egy leesős szelfit. A kép valósággá vált, a lány lába ugyanis nem ért le a szikla párkányra, így amikor elengedte a fal peremét, leesett a szikláról. A csapat ötven perc alatt ereszkedett le a lányhoz, aki ekkor még élt. Később a kórházban viszont életét vesztette.
* Nem volt szerencsés az a 32 éves férfi sem, aki egy spanyolországi bikafuttató versenyen vett részt. Tervei szerint olyan képet készített volna, amin a bikák mögötte futnak el. Arra viszont nem számított, hogy a kép készítése közben az állatok felöklelik. Az esetről videó felvétel is készült.
* Szelfi tragédiák bárhol előfordulhatnak. Erről feledkezett meg a romániai Anna Ursu és 17 éves barátnője, amikor a jászvásári vasútállomáson felmásztak egy vasúti kocsi tetejére, hogy látványos szelfit készítsenek. Anna olyan magas volt, hogy a vonat tetején állva beleért a vezetékek elektromos mezejébe. Összesen 27 ezer voltos feszültség vonult át a testén, amitől annak több mint 50 százaléka megégett. Sérüléseit nem élte túl, a kórházban meghalt. Barátnője - mivel az áramütéskor lezuhant a vasúti kocsi tetejéről - csodával határos módon túlélte az esetet.