republikánusok;Jeb Bush;Donald Trump;Ben Carson;

2015-10-30 06:32:00

Túl sokan vannak az elnökjelöltek - Visszalépések jöhetnek

Küszködnek a republikánus politikusok, hogy felhívják magukra a figyelmet a versenyben vezető, „kívülálló” elnökaspiránsok mellett. Alig három hónappal az előválasztási szezon kezdete előtt a republikánus mezőny továbbra is túlzsúfolt. A harmadik republikánus tévévitában a jelöltek nemcsak egymást, a médiát is bírálták, a vitát ezúttal a CNBC csatorna rendezte.

Több párhuzamos meccs is folyt tegnap a Denver melletti barátságos egyetemi városban, Boulderben, a Colorado Egyetem campusán, a republikánus elnökaspiránsok harmadik összecsapásán, ahol a fő vitában tízen, az elővitában négyen álltak a pódiumon. Donald Trump és Ben Carson, a két éllovas között éleződik a hangnem. A botrányhős milliárdos Trump országosan ugyan vezet, de a jövőre elsőként szavazó államban, Iowában leelőzte őt az egyetlen fekete induló, a nyugalmazott idegsebész: Carson, 29,2 százalékon áll, míg Trump 20,6 százalékra számíthat. Kívülállóként változatlanul ők ketten uralják a versenyt, a profi politikusok mögöttük alig egyszámjegyű támogatottsággal sorakoznak, s nem találják a módját, hogy kitörjenek az ismeretlenségből.

Szerény népszerűségi mutatói leginkább Jeb Busht idegesítik, a volt floridai kormányzó, a Bush-dinasztia tagja azt remélte, hogy – háta mögött a republikánus pártvezetés és a legtehetősebb donorok támogatásával – sétaútja lesz a jelöltségig. Nem ez történt, s a kampánytámogatók egyre idegesebbek, hogy adományaik nem hozzák meg a remélt eredményt. Bush külön párbajt vív egykori védencével, Marco Rubio floridai szenátorral. Jeb tábora árulással vádolja Rubiót, azt várták volna, hogy mentora javára önként visszalép a versenyből, s majd „kivárja az idejét”.

Bush a szerda esti vitában feladta korábbi, elegáns távolságtartását, s azzal támadt Rubióra, hogy túl sok szavazást mulasztott el a szenátusban. A 44 éves szenátor azonnal visszavágott, mondván: Bush csak azért támadja, mert lemaradt a versenyben, s ezt tanácsolták neki. John McCain szenátornak, mint mondta, a sok hiányzást soha nem vetné fel Bush. A radikális konzervatív tábor szavazataira pályázó texasi szenátor, a szintén 44. évében járó Ted Cruz a vitát vezető riportereket bírálta, akik pankrációvá változtatják a szócsatát. Nagy tapsot aratott, ahogy Chris Christie, New Jersey állam kormányzója is, aki szintén kifakadt, hogy amikor 19 ezer milliárd dollár az adósság, magas a munkanélküliség, fenyeget az Iszlám Állam és az al-Kaida, akkor nem kellene lényegtelen kérdéseket feltenni.

Az egyetlen női induló, Carly Fiorina, a Hewlett Packard volt vezérigazgatója saját maga mellett kardoskodott: ő lenne a legalkalmasabb arra, hogy megvívjon a várható demokrata elnökjelölttel, Hillary Clintonnal. Fiorina sokszor magához ragadta a szót, de mivel a vita időtartama két órás volt, egy-egy jelöltre csak néhány perc jutott. Villanásnyi időre tűnt fel Mike Huckabee, Arkansas állam volt kormányzója, aki a stagnáló bérekről, a leggazdagabbak és legszegényebbek közötti növekvő szakadékról beszélt. John Kasich, Ohio állam kormányzója arra hívta fel a választókat, hogy ne becsüljék le a politikai tapasztalatot. Kasich nyerni akar a másik korán szavazó államban, New Hampshire-ban, s azt reméli, amikor szavazásra kerül a sor, a szavazók azokat választják, akik már bizonyítottak.

A futottak még vitában négyen csaptak össze, köztük a magyar gyökerekkel rendelkező George Pataki, aki régi dicsőségére hivatkozott. New York állam kormányzójaként kiegyensúlyozta a költségvetést. Lindsay Graham szenátor a demokrata mezőny második helyezettje, Bernie Sanders szenátor rovására viccelődött, mondván: Sanders a Szovjetunióban töltötte a nászútját, s „azóta sem jött vissza”. A következő republikánus vitát november 10-én Milwaukee-ban tartják, s mivel fogyatkoznak a kampánykasszák, addigra várhatóan újabb jelöltek lemorzsolódnak. A Politico Magazin szerint Trump, Carson, Rubio és Cruz kivételével mindenkinek vissza kellene lépnie.