Menekültügyben az MSZP nem támogatta a Fidesz javaslatait és ez helyes, ugyanakkor sürgetően fontos, hogy az ügyben szülessen végre közös, uniós megoldási javaslat. Erről Hiller István beszélt lapunknak. A parlament szocialista alelnöke saját bevallása szerint utálja a határkerítést, csak az EU mondjon már ennél jobbat. Olyat, amit minden tagállam támogat. A politikus arra emlékeztetett, hogy a határzárral kapcsolatban megfogalmazott elvek az egyes országokban addig tartották magukat, amíg a migránshullám meg nem érkezett hozzájuk. Azt követően ezek 36, de legkésőbb 48 órán belül megdőltek. Hiller a meghatározó hatalmakat arra biztatja, tekintsék elsődleges célnak a béketeremtést. Segítsenek olyan feltételeket kialakítani, hogy azok, akik most tömegesen hagyják el a saját hazájukat, vagy erre készülnek, otthon tudjanak maradni. A MSZP korábbi elnöke szerint ebben a kérdésben pártja így gondolkodik.
MTA: profi kampány
Professzionális kampányt épített fel Orbán Viktor stábja a menekültekkel szemben, a félelmekre alapozva. Ez már az MTA friss elemzéséből derül ki. A kutatók: Bernáth Gábor és Messing Vera szerint migránsügyben a hatalom manipulál, tanulmányukban pedig bemutatják, hogyan teszi ezt. A félelmeket először meg kellett teremteni, mivel bevándorlókról előzőleg keveset beszélt a média. Korábban a romákat kriminalizálták, az év eleje óta viszont a menekülteket. Januárban a kormánypártok néhány nap alatt tematizálták a migrációt, mint veszélyt. A Fidesz már januárban azt igyekezett elhitetni, hogy a bevándorlás komolyabb aggodalomra adhat okot, mint a terrorizmus, amivel a Jobbik egyetértett. Megélhetési bevándorlókról beszéltek, fertőzésveszélyt emlegettek, félelmet, szorongást keltettek, ami a KDNP-re is jellemző volt.
A biztonsági kockázatok sugalmazása jól ismert fogása a szélsőjobboldali beszéd "biztonságosító" stratégiáinak. Ezt a képet egészítették ki a kormány és a Jobbik részéről a jó bánásmódot stilizáló fordulatok. A kormány szerint a migránsok "kipihenik magukat", mielőtt odébbállnak, míg a Jobbik szerint szabadon "grasszálnak" az országban, a KDNP szerint pedig a "zsebpénzüket" is mi fizetjük. A kormány és a Jobbik egyaránt az anyagi terheket, illetve az előrevetített kulturális problémákat hangsúlyozza a kezdetek óta. Homályos és spekulatív érveken túl azonban semmilyen támpontot nem adtak a veszély nagyságának megítéléséhez - olvasható a tanulmányban.
Az MTA munkatársai a 2015 eleje óta tartó kampány első hónapját dolgozták fel, amelyben a kormánypártok kialakították a vita kereteit, megteremtették a fogalmi kategóriákat, amelyek segítségével nemcsak a politikai közbeszéd minőségét és dinamikáját határozták meg, hanem konkurencia nélküli értelmezési-nyelvi keretük eluralta a "szakmai", a tudományos és az érdekvédői diskurzust is. A kormányközeli média a Fidesz retorikáját követve félelmet keltett, a rendőrségi média pedig zavaros fogalomhasználattal erősítette a kormányzati kampányt, hiszen a menedékkérőket illegális határátlépőkét, határsértőként emlegette. A civil szervezetek viszont részben a jogilag bonyolult kategóriák korrekt használata okán kiszorultak a diskurzusból. A legtöbb újság, televízió eközben meg sem szólaltatott menekülteket, csak a politikusok vitáinak adtak teret. Mindez növelte a veszélyérzetet, egyben legitimálta a kormány intézkedéseit.
Drónok figyeltek
Egyebek mellett a kerítést, amit Simicskó István szerint a honvédség gyorsan képes lenne tovább építeni a magyar-román határ bizonyos szakaszain. A honvédelmi miniszter örül annak, hogy a migránsok útvonala jelenleg Szlovénia és Ausztria felé vezet, és bízik abban, hogy nem lesz szükség határzár építésére a román határszakaszon.
Eközben Pintér Sándor bevallotta, a kormány a menekültválságban alkalmazta eddig legsikeresebben a drónokat. Több robotrepülőgépet is használtak, így a fővárosban minden percben látták, hol próbálják bevándorlók áttörni a határt, hol lépik át a zöldhatárt. Mindemellett a drónok arra is alkalmasak voltak, hogy dokumentálják a történteket, hiszen a felvételek bármikor visszanézhetők, kiértékelhetők.
Merkel: háború vagy szolidaritás
Háromszáz fős rendőri egységet hoz létre a schengeni határok védelmére Szlovákia januártól - döntött keddi rendkívüli ülésén a pozsonyi kormány. A kabinet jóváhagyta annak a 20 szlovák rendőrnek az ideiglenes kiküldetését is, akiket Pozsony Ljubljana kérésére vezényel Szlovéniába, hogy segítsék a migránsválság kezelését. Szlovákia korábban ötven rendőrt küldött Magyarországra.
Törökországgal együttműködve véget kell vetni az illegális bevándorlásnak a görög-török uniós külső határon, és "legalizálni kell a migrációt" - mondta kedden Angela Merkel német kancellár. A menekültek bevándorlásának legalizálására azért van szükség, hogy az Unió és Törökország meg tudja osztani egymás között a Törökországba érkezett kétmillió migráns ellátásának terhét. Katonai konfliktus alakulhat ki a Nyugat-Balkánon, ha Németország lezárná a határait a menekültek előtt. Erről pártja hétfő esti darmstadti fórumán beszélt a német kancellár aki szerint a Nyugat-Balkánon helyenként megint feszültségek vannak a migránsválság miatt.
A magyar határzár csupán azt eredményezte, hogy a menekültek Horvátországon, Szlovénián vagy Románián keresztül mentek tovább, egy kerítés a bajor-osztrák határon pedig csak ahhoz vezetne, hogy a menekültek más útvonalon próbálnának bejutni az országba. Németországnak nagy uniós tagállamként más feladata van, egy szolidáris megoldásért kell fellépnie a huszonnyolcak közösségében. Ez a megoldás azonban csak fokozatosan, lépésről lépésre valósítható meg, de "egész biztos vagyok abban, hogy sikerülni fog".