kiállítás;Kieselbach Tamás;Kieselbach Galéria;Fényes Adolf;

2015-11-06 06:50:00

Három Csontváry és egy könyv

Húszéves a magyar műkincs kereskedelem, műgyűjtés és a magyar képzőművészeti könyvkiadás egyik legfontosabb műhelye, a Kíeselbach Galéria. Kieselbach Tamás művészettörténész, a Galéria tulajdonosa az évfordulót stílusosan egy különleges kiállítással és egy gyönyörű, új képzőművészeti munka megjelentetésével tette emlékezetessé.

Az Aranykorok romjain című, színes képekkel illusztrált, album formátumú munka szerzője, Molnos Péter elmondta, azokat az írásait gyűjtötte egybe, amelyek a nagyközönség számára is érdekes betekintést nyújtanak a magyar festészet izgalmas korszakaiba. Emellett bemutatja a hazai műgyűjtés kiemelkedő személyiségeit s a gyűjtemények történetét az érdeklődő számára is élvezetes formában. Erre utal az is, hogy a kötetben olyan régvolt történeteket követhetünk nyomon, amelyek mondhatni műkincs-kriminek is beillenek. Kieselbach Tamás ezzel már a tizedik művészeti kötet megszületéséhez adott lehetőséget a fiatal szakírónak. Az eddigi kötetekkel együtt valamennyi közös kiadvány szakmai újdonságával tűnik ki, hiszen nem egy feledésbe merült kiváló tehetséget segített új életre kelni.

A kötet bemutatójával egy időben a Kieselbach Galériában különleges kiállítás nyílt meg a magyar festészet kiemelkedő mestereinek munkáiból. Valamennyi mű ma egy-egy múzeum vagy képtár tulajdonában szolgálja a nagyérdeműt, ám valamennyi az egykori híres és neves műgyűjtők gyűjteményéből került mai helyére. Közülük is kiemelkedik Nemes Marcell, az ő egykori magángyűjteményéből valók a tárlaton látható Munkácsy, Rippl-Rónai, Fényes Adolf, Vaszary, Ferenczy Károly és más nagymester képei. És mint mindig a Kieselbach Galéria bemutatóin, most is van szenzáció: három olyan Csontváry-festménye, amelyek – hetven évi lappangás után kerülvén elő – még a Budai Várban rendezett nagy Csontváry-kiállításon sem láthatók. Aki betér a 20 éves Galériába, ott látja a kilencszázas évek elején készült Egy est Kairoban, a Teniszező társaság és az Olasz halász című mesterműveket is.