A kormány már egyeztet a szlovákokkal arról, hogy milyen uniós jogi lehetőségek vannak. Erről lapunk kérdésére beszélt csütörtökön Lázár János. Bár a Fidesz csak néhány napja gyűjti a kvótaellenes petíciójához az aláírásokat, a Miniszterelnökség vezetője már tudja, hogy a magyarok ellenzik az uniós kezdeményezést. Lázár szerint egyes országok ezt nem hajlandók megérteni, így ebben a kérdésben áthidalhatatlan szakadékok vannak a tagállamok között.
Magyarország visszatoloncolt bevándorlókat sem fogad és a német hatóságok nem fognak a magyar kormány akarata ellenére cselekedni menekültügyben. Annak semmi esélye nincs, hogy ha negyvenezer embert visszaküldenének hozzánk, akkor akár csak egyetlent is fogadnának közülük. A magyar kormány továbbra is úgy gondolja, hogy a helyzetet a görög-török határon kell megállítani, "néhány görög kompkapitány pár óra alatt többet tud elérni, mint az európai vezetők" - visszhangozta Orbán Viktor máltai szavait. Európának nincs szüksége bevándorlókra - ismételte meg sokadszorra a miniszter, aki ezúttal is "sorosozott" egyet.
Szükség esetén a magyar-román határon is kész és képes rövid időn belül műszaki határzárat létesíteni a kormány. Ez szintén a csütörtöki Kormányinfón derült ki. Lázár szerint, ha Ausztria és Szlovénia is kerítést épít, van esély arra, hogy az illegális bevándorlók Szerbiából a magyar-román határ felé veszik az útjukat, ezért kell majd 100 kilométer hosszan újabb kerítést építeni. Az anyag és a terv megvan, a katonák készen állnak és ha úgy adódik, először a magyar-szerb-román hármashatárnál, Szeged és Nagylak, majd Mezőhegyes térségében zárják le pengés NATO-dróttal az illegális bevándorlók előtt a határt. Hiba volt az osztrák szomszédok részéről, hogy magas lóról tárgyaltak Magyarországgal, mert láthatóan hazájuk megvédése érdekében ők is kénytelenek lesznek határzárat létesíteni. Ezt már az osztrák határvédelemmel kapcsolatos hírekre reagálva mondta a miniszter, majd azon élcelődött, hogy nyugati szomszédaink saját állításuk szerint kaput létesítenek szárnyakkal.
Használtruha-ügyek
Várja a kérdéseket, de használtruha-kezelési ügyekkel nem kíván foglalkozni - utalt a Szijjártó Péter külügyminiszter méregdrága, kidobott zakója körüli politikai vitára Lázár, mielőtt megadta a szót az újságíróknak. Lapunk kérdésére elárulta, hogy Rig Csabát maga ajánlotta a Közbeszerzési Hatóság elnöki posztjára, a Zala Megyei Kormányhivatal vezetője így került ebbe a székbe. A hírekkel ellentétben viszont Nobilis Kristófból, a Nemzeti Kommunikációs Hivatal nemrég távozott vezetőjéből nem akart hatósági elnököt csinálni. Ez azért tarthat számot érdeklődésre, mert sajtóhírek szerint a miniszter pozíciójának gyengülését mutatja, hogy a bizalmasának számító Nobilis helyett mást neveztek ki a Közbeszerzési Hatóság élére.
Hegedűs és a cseresznye
Hegedűs Zsuzsa miniszterelnöki főtanácsadó azon nyilatkozatát, miszerint Orbán Viktor "visszavette a politikai irányítást" a Miniszterelnökséget vezető minisztertől, Lázár nagyon nem akarta kommentálni. Annyit egyértelművé tett, hogy nem egy tálból cseresznyéznek". Arra emlékeztetett, hogy Hegedűs 2002-ben tüntetést szervezett a Fidesz székháza elé Kövér László köteles beszéde miatt, és azóta "nem követi" a munkásságát. "Én nem kutatom és vitatom mások sorsát, csak a munkámat szeretném végezni" - fogalmazott. Havasi Bertalanról viszont közölte, ő eddig is a miniszterelnök stábjába tartozott, és ez a jövőben sem változik. A miniszterelnök sajtósa ezért került át a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodába.
Századvéges titkok
Lázárnak nincs olyan információja, amely szerint bárki is államtitoksértést követett volna el, ezért szerinte a kormány stratégiai tanácsadó szervezete elleni politikai támadásról van szó. A cégcsoport a vonatkozó, az államtitkok megismerését lehetővé tevő engedély hiányában is jó tanácsokat tudott adni korábban a kabinetnek, az MTA is készít stratégiákat, pedig minősített anyagokat ők sem láthatnak. Ezt a Századvég adatkezelését firtató kérdésre válaszolta a Miniszterelnökség vezetője. Azt Lázár elismerte, hogy a századvéges tanulmányok kiadása miatt indított pert a Miniszterelnökség elveszítette, de az ügyvédek tanácsára a Kúriához fordultak, ez viszont még nem zárult le. A mielőbbi döntés érdekében levélben fordult a Kúria elnökéhez. A miniszter szerint "vannak szenzitív területek, ahol indokolt, hogy államtitkokhoz férjenek hozzá tanácsadók."
A Századvég-ügyet kirobbantó Liberálisok erre úgy reagáltak, valóban indokolt lehet, hogy tanácsadók hozzáférjenek államtitkokhoz, de az indokoltság, soha nem járhat törvényes jogosultság nélkül. A Századvég Politikai Iskola Alapítvány munkatársainak 2013. október 21-től van erre engedélyük, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. munkatársainak pedig továbbra sincs. Az ellenzéki párt viszont továbbra is úgy véli, hogy 2010 és a 2013 között a Századvég több olyan stratégiát is készített a kormányzatnak, amely elkészítéséhez nélkülözhetetlen hírszerzési jelentések, titkosszolgálati iratok ismerete. Amennyiben mégsem használtak fel minősített adatokat a különböző ágazati stratégiák elkészítéséhez, a Liberálisok kénytelenek arra a következtetésre jutni, hogy Mellár Tamás igazat mondott, és a Századvég nem más, mint ,,pénzmosoda."