Nemzetközi Olimpiai Bizottság;Nemzetközi Atlétikai Szövetség;orosz atléták;David Okeyó;

2015-11-17 06:56:00

Biztos az orosz atléták olimpiai részvétele?

Egyre inkább Kenyára vetül a reflektorfény azután, hogy pénteken este felfüggesztették Oroszországnak a Nemzetközi Atlétikai Szövetségben (IAAF) betöltött tagságát. Az IAAF az etikai bizottság elé idézte David Okeyót, a kenyai szövetség alelnökét, miután a Sunday Times brit lap beszámolt arról, hogy a sportvezetőt kihallgatta hazája rendőrsége korrupció alapos vádja miatt. Egyre erősödik a félelem, amely szerint Oroszországgal – az IAAF és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) is – kesztyűs kézzel bánik majd.

A kenyai David Okeyo, aki az IAAF végrehajtó bizottságának is tagja, a vádak szerint két másik illetékessel megdézsmálta azokat a szponzori pénzeket, amelyeket a Nike fizetett a kenyai szövetség számára. Egy meg nem nevezett forrás szerint összesen 700 ezer dollárt (650 ezer euró) hívtak le a szövetség bankszámlájáról. Az eset Lord Sebastian Coe-t, az IAAF augusztusban megválasztott elnökét közvetlenül is érinti, miután sok bírálat érte amiatt, hogy elnökké választását követően is megőrizte a NIKE-nál betöltött nagyköveti tisztségét. Szövetsége azonban közleményt adott ki, amelyben azt állította, nem volt tudomása az Okeyo ellen hazájában indult eljárásról.

A Kenyában dolgozó ismert atlétaedző, Brother O’Connell, aki egyebek mellett a 800 méteres világcsúcstartó, David Rudisha trénere, s legalább harminc világbajnok edzője is volt, úgy vélte, Kenya olimpiai részvételét fenyegeti a doppingügy. Szerinte ha Nairobi azt akarja, hogy hitelesnek tartsák a sportolói által elért eredményeket, akkor rendszeresen átfogó doppingteszeknek kell alávetni az atlétákat.

Sokan egyébként nagyon szkeptikusak annak kapcsán, hogy az IAAF felfüggesztése vezethet-e Oroszországnak a 2016-os riói olimpiáról való kizárásához. Az erről szóló döntés is inkább kényszer volt az IAAF részéről, hiszen ha a testület ezt nem tette volna meg, azzal a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) hitelességét kérdőjelezte volna meg, s annak a 300 oldalas jelentésnek a valóságtartamát, amelyet múlt hétfőn tett közzé az ügynökség bizottsága. A felfüggesztésről szóló döntés végül elég simán hozták meg pénteken késő este, 22-en voksoltak a felfüggesztés mellett, hárman tartózkodtak, s egy ellenszavazat volt.

A felfüggesztés értelmében az orosz szövetséghez tartozó sportolók meghatározatlan ideig nem vehetnek részt a nemzetközi viadalokon. Ilyen súlyos döntést még nem hozott az IAAF fennállása során, s ez a legsúlyosabb büntetés, amit a szövetség hozhat. Azt is jelenti ugyanis, hogy Oroszország nem rendezheti meg sem a 2016-os gyalogló világkupát, sem a szintén jövőre,Kazanyban esedékes junior atlétikai világbajnokságot. A felfüggesztés azonban meghatározatlan időre szól, ami reménysugarat, illetve kiskapukat jelenthet Oroszország számára, hiszen elvileg bármikor elrendelhetik az intézkedés eltörlését.

Ez akkor történhet meg, ha az IAAF úgy látja, az orosz szövetség teljesítette mindazt, amit feltételként szabtak számára. Az erről szóló döntést egy még kinevezendő négytagú bizottságnak kell meghoznia, amelynek munkáját a norvég doppingszakértő, Runde Andersen irányít. Az még nem világos, hogy Moszkvának milyen kritériumoknak kell megfelelnie. Nyilvánvaló, Oroszország mindent elkövet azért, hogy jelen legyen a jövő évi olimpián. Vitalij Mutko sportminiszter is azt közölte, nem veszi számításba a legrosszabb eshetőséget. „Kizárom, hogy ez megtörténhet” – mondta a Tassz hírügynökségnek. Első lépésként leváltják az orosz atlétikai szövetség teljes vezérkarát. Mutko a Rosszija 1 csatornának elmondta, hogy a kétes hírű sportvezetőket elbocsátják.

Az orosz szövetségnek nincs más választása, teljesítenie kell az elvárásokat. Az IAAF nem táncolhat vissza, keményen fellépést kell színlelnie, mert különben a WADA tekintélye forogna kockán. Más kérdés, hogy az orosz szövetség felfüggesztésére meglehetősen későn került sor kiindulva abból, hogy az ARD német televízió már egy évvel ezelőtt sugározta első leleplező dokumentumfilmjét az államilag is támogatott orosz doppingprogramról. Mutko akkor még azt állította, hogy a filmben foglaltak nem felelnek meg a valóságnak. A koronatanút, Julija Sztyepanovát pedig árulónak minősítette.

Minden érintettnek az az érdeke, hogy Oroszország ellen mielőbb megszüntessék a szankciókat. Coe maga is azt hangsúlyozta, nem akarja kirekeszteni Moszkvát. Ez a megengedőbb álláspont arra is visszavezethető, hogy az egykori remek brit futó nem tudja, mi lehet az oroszok tarsolyában, hány olyan információval rendelkeznek, amelyek nyilvánosságra kerülése kényes lenne az IAAF számára. Mutko még múlt pénteken sokatmondóan azt közölte, hogy az IAAF 2005 óta 155 doppingtesztet hajtott végre, amelyek közül mindössze 15 származik Oroszországból. Vlagyimir Putyin orosz elnök is úgy fogalmazott, hogy a doppinggal kapcsolatos probléma nem kizárólag hazájában létezik.

Oroszország hétvégén azt is közölte, hogy három hónapos programot dolgoz ki, amellyel biztosítani kívánja, hogy teljesen tisztává, doppingmentessé váljon az orosz atlétika. Vitalij Mutko azt közölte, hogy erről Coe-val is egyeztetett. Hogy Oroszország másféle, anyagi jellegű nyomásgyakorlást is ki tud fejteni, az a múlt pénteki hír is egyértelműsíti, amely szerint az orosz pénzintézet, a VT-Bank visszavonja az IAAF-nek nyújtott szponzori támogatását.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság részéről sem számíthatunk arra, hogy a szervezet rendkívül keményen lépne fel Moszkva ellen. Főtitkára, Thomas Bach eddig is ódzkodott mindennemű Oroszország elleni bírálattól. Miután megbeszéléseket folytatott Alekszander Zsukovval, az Orosz Olimpiai Bizottság vezetőjével, meggyőződését fejezte ki, hogy Moszkva teljesíti azokat a feltételeket, amelyek révén „tiszta sportolókat küldhet majd az olimpiára”.