MNB;Alkotmánybíróság;kárrendezés;brókerbotrány;adósbesorolás;Quaestor;

2015-11-19 06:22:00

A Quaestor-ügy segít az adósbesorolásunkon?

Elég nagy a tanácstalanság azt követően, hogy az Alkotmánybíróság elmeszelte a Quaestor kárrendezési törvényt. Az LMP szerint a Magyar Nemzeti Banknak is ki kell vennie a részét a Quaestor-károsultak kártalanításából. Schmuck Erzsébet, a párt országgyűlési képviselője szerdai sajtótájékoztatóján a jegybank felelősségét hangsúlyozta a brókerbotrányokban, amely szerinte nem látta el kellően felügyeleti feladatait. Szerinte ezért nem lehet a szabályokat betartó pénzintézeteken "elverni a port", a nemzeti banknak kellene a jövőbeli nyereségéből egy alapot képeznie a kártalanításra.

Viszont Halász János, a Fidesz frakció szóvivője nem így látja, s mint az állami televízióban tegnap kifejtette: már eddig is számos intézkedést tettek a károsultak megsegítésére, most pedig tanulmányozniuk kell az Alkotmánybíróság döntését. Az látszik, állította, hogy a kártalanítás lehetőségét nem találta alkotmányellenesnek a testület, viszont az elmaradt kamat után nem lehet fizetni. Szakemberek szerint a kormánypárti politikus nyilatkozata azt tükrözi, hogy a Fidesz még nem tudja: belenyugodjon-e az alkotmánybírósági döntésbe, vagy pedig valamilyen új kártalanítási módon törjék a fejüket.

Ugyanakkor érdekes módon a londoni elemzők úgy vélik, hogy amikor holnap a Fitch Raitings közzéteszi Magyarországról szóló hitelbesorolási jelentését, figyelembe veszi majd azt is, hogy a Quaestor-ügyben olyan döntés született, amely a befektetési biztonság irányába mutat. Éppen ezért Londonban úgy gondolják, hogy pénteken hazánk a befektetési kategóriába kerülhet.