Kósa Lajos szerint 750 ezren írtak alá a kvótarendszer ellen. A Fidesz frakcióvezetője ezt Debrecenben jelentette be még szombaton, ahol ismét értelmetlennek, működésképtelennek és törvénytelennek nevezte az Európai Unió (EU) által elfogadott és támogatott kvótarendszert. A kormánypárti politikus közlése szerint a kvótaellenes aláírásokat addig gyűjtik, amíg az EU meg nem szünteti a kvótákat.
Nem tudni ugyanakkor, hogy mindennek mi értelme. Egyfelől nem a magyar állampolgárok aláírásai, hanem egy esetleges uniós per írhatná csupán felül a kvóta rendszert, másfelől ez utóbbinak is halvány esélye van csupán. Megírtuk: a Fidesz november elején jelentette be, hogy aláírásgyűjtést indítanak, mert az uniós kvóta értelmetlen, növeli a terrorfenyegetettséget és nem jelent megoldást "a modern kori invázióra". Akkor még úgy tűnt, az aláírásgyűjtéssel a kabinet, illetve a kormánypárt állampolgári felhatalmazást szerezne ahhoz, hogy Magyarország az Unió luxemburgi székhelyű Európai Bíróságán megtámadja a kvótarendszerről szóló, szeptemberben elfogadott európai tanácsi határozatot. Ennek értelmében 2017-ig összesen 160 ezer embert osztana szét az EU a tagállamok között, ebből összesen 2300 menekült kerülne Magyarországra, miközben több százezret regisztráltak a magyar határokon. Nemcsak nem igaz tehát, hogy "szegednyi menekültet küldenének ide", de valójában egyértelmű, hogy Magyarország jól járna az elosztási rendszerrel, amelyből azonban a Fidesz semmiképpen sem kér, mondván: egyetlen menekültet se hozzanak hazánkba. Mindez ráadásul azzal járhat, hogy ha Magyarország nem vállal szolidaritást, a többiek átértékelhetik az uniós támogatásokra vonatkozó szabályokat, ami viszont súlyos károkat okozhat a magyarok számára.
Noha a kormányoldal álláspontja megkérdőjelezhető, az biztos, hogy a kvótarendszer ellen anélkül is keresetet nyújthatott volna be a Fidesz-kabinet Luxemburgban (sőt, ezt már hetekkel ezelőtt tényként jelentette be Orbán Viktor kormányfő is), hogy a múlt héten megszavazta az Országgyűlés azt a kormánypárti törvényjavaslatot, ami arra szólítja fel a kormányt, hogy forduljon az Európai Bírósághoz. Trócsányi László igazságügyi miniszter azt is bejelentette: decemberre elkészülnek az említett keresettel - ehhez tehát nem kell az állampolgárok aláírása, pláne nem több százezer magyar ember személyes adatai. Ezzel szemben a fideszesek országszerte több mint 1100 helyen gyűjtik a szignókat, s lényegében nincs olyan forgalmasabb budapesti közterület, ahol ne bukkanna fel legalább egy "Védjük meg az országot" feliratú stand.