kormány;Szijjártó Péter;Orbán Viktor;tanácsadók;

- Orbán "értékes" tanácsokat kaphat

"A Külgazdasági és Külügyminisztérium nem kezel ilyen jellegű adatokat" - tért ki a válaszadás elől Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter Mesterházy Attila kérdésére reagált így, melyben a szocialista képviselő az iránt érdeklődött, a tárcák államtitkárinak és helyettes államtitkárainak vállalkozásai kaptak-e vissza nem térítendő támogatást.

Nem Szijjártó az egyetlen miniszter, aki igyekezett megkerülni a választ, ugyanebben a kérdésben ugyanis először Lázár János is "értetlenségét" fejezte ki. A csütörtöki Kormányinfón végül a Miniszterelnökséget vezető miniszter mégis elárulta, hogy 27 államtitkára és helyettes államtitkára között két érintett van. Szijjártó mostani válasza azért is érthetetlen, mert időközben az összes megkérdezett tárca tudott válaszolni - emlékeztetett az Origo. Így a Külgazdasági és Külügyminisztérium 12 ilyen beosztású vezetőjén kívül az összesen érintett 145 államtitkár és helyettes államtitkár közül hatról derült ki, hogy állami vagy uniós pénzhez jutottak.

Megírtuk azt is: szintén Mesterházy Attila kutakodásai nyomán Rogán Antal sokáig próbálta titkolni, hogy kik adnak tanácsot az általa vezetett Miniszterelnöki Kabinetirodán havi 4,5 millió forintért. Az ellenzéki képviselő azonban végül betekinthetett a névsorba, s noha Rogán előzetesen megfenyegette: ha nyilvánosságra hozza a neveket, annak következményei lesznek, Mesterházy nem ijedt meg. "Nem sértek semmilyen közérdeket, nincs a nevekben titkolnivaló, ha mégis megbüntetnek emiatt, akkor közmunkában ledolgozom az esetleges pénzbírságot" - mondta lapunk idevágó kérdésére még csütörtökön. Így derült ki, hogy többek között a Puskás Akadémia főigazgatója, a milánói magyar pavilon igazgatója, egy trafikpályázat-bíráló és a Nemzeti Vágta volt kommunikációs vezetője is politikai tanácsadó Rogán mellett. A névsor: Vörös Tímea, Papp Csenge, Beyer-Dóczy Péter, Takács Mihály, Hernádi Ádám, Rahói Zsuzsanna és Meszéna Balázs.

Az Origo nézett utána a neveknek, így kiderült: Takács Mihály a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia főigazgatója, és egyben Orbán Viktor miniszterelnök személyi edzője is, aki régebben együtt focizott a kormányfővel Felcsúton. Takács 2010-ben került a Miniszterelnökségre, ahol először főtanácsos, 2012-től pedig politikai tanácsadó volt. Már 2013-ban havi bruttó 650 ezer forintot keresett. Hernádi Ádám, aki eddig a Miniszterelnökségen Nagy Jánosnak, a kormányfő kabinetfőnökének volt a helyettese, korábban részt vett a botrányt kavart trafikügyben mint a dohánykoncessziós pályázatokat értékelő bizottság tagja. Beyer-Dóczy Péter 2010-ben még a Nemzeti Vágta kommunikációs igazgatója volt, majd a Miniszterelnökségre került, ahonnan most Rogán minisztériumához vették át tanácsadónak. Ő 2011-ben még Szőcs Géza, a kultúráért felelős akkori államtitkár főtanácsadója volt, egy évvel későbbi hivatalos fizetési lista szerint havi 650 ezer forintos illetményt kapott. A tanácsadói csapat tagja az a Papp Csenge is, aki az idei milánói expó - hűtlen kezelés gyanújával az ellenzéki Együtt által feljelentett - magyar pavilon igazgatója volt. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerződéslistája szerint Papp egyébként havi 800 ezer forintos megbízási díjért látta el a pavilon igazgatási feladatait. A tanácsadók közt van a jogász és igazgatásszervező Meszéna Balázs is, aki a Miniszterelnökség előtt dolgozott már a Belügyminisztériumban, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalánál és az Országgyűlés Hivatalánál is, sőt az egri városüzemeltetési cég vezetőségében is. Rahói Zsuzsanna pedig már 2012-ben is a miniszterelnök nemzetközi stábjában dolgozott - akkori adatok szerint havi bruttó 883 ezer forintért.

Szijjártó Péter sem hajlandó elárulni, hogy az állami tulajdonú Magyar Export-Import Bank (Eximbank) folyósít-e kölcsönt Andy Vajnának a TV2 megvásárlása - derült ki azután. hogy Szabó Szabolcs, az Együtt független képviselője írásbeli kérdéssel fordult a külgazdasági és külügyminiszterhez. Az Eximbank tulajdonosi jogait ugyanis a Külgazdasági és Külügyminisztérium gyakorolja, és Szijjártó felel a tavaly 627 milliárd forint mérlegfőösszeget felmutató állami bank kihelyezéseiért. Csakhogy a tárcavezető válaszában kifejtette, mivel Szabó kérdése banktitkokat és biztosítási titkot érint, nem áll módjában válaszolni.