Hirdetések;hitel;Szijjártó Péter;TV2;Andy Vajna;Eximbank;

FOTÓ: Népszava

- TV2-hitel: Szijjártó is hallgat

Szijjártó Péter sem hajlandó elárulni, hogy az állami tulajdonú Magyar Export-Import Bank (Eximbank) folyósít-e kölcsönt Andy Vajnának a TV2 megvásárlása - derült ki azután. hogy Szabó Szabolcs, az Együtt független képviselője írásbeli kérdéssel fordult a külgazdasági és külügyminiszterhez. Az Eximbank tulajdonosi jogait ugyanis a Külgazdasági és Külügyminisztérium gyakorolja, és Szijjártó felel a tavaly 627 milliárd forint mérlegfőösszeget felmutató állami bank kihelyezéseiért. Csakhogy a tárcavezető válaszában kifejtette, mivel Szabó kérdése banktitkokat és biztosítási titkot érint, nem áll módjában válaszolni. 

Az Együtt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordul, mivel az alapítói határozatok ilyen ügyekben nem számítanak banktitoknak, amit mutat, hogy korábban a Magyar Fejlesztési Bank is adott információt ilyen kérdésekre válaszul. A párt szerint ők nem a szerződést vagy annak részleteinek nyilvánosságra hozatalát kérték, hanem a tulajdonosként eljáró minisztérium döntéseit a nagy összegű hitelekről - ezeknek pedig közérdekből nyilvános információknak kellene lenniük.

Vajnának ugyanis magas összegű kölcsön kellhet, hiszen a múlt héten derült ki, a TV2 vagyonkezelőjén, a TV2 Media Group Holdings Kft.-n több mint 27 milliárd forint értékű zálogjoga van a korábbi tulajdonos Pro7Sat1-nek. A hírek szerint a filmügyi kormánybiztos a csatorna teljes hitelállományát megfizetné, ebben segíthet neki az állami bank. Miután az Eximbank hasonló indoklással hárította el lapunk Vajna hitelére vonatkozó kérdéseit is, közérdekű adatigényléssel fordultunk a pénzintézethez, erre a törvény szerint 15 napon belül választ kell adniuk. Az alaptörvény értelmében ugyanis a közpénzekre és a nemzeti vagyonra vonatkozó adatok közérdekű adatnak minősülnek, amelyek nyilvánosságához szintén közérdek fűződik. Korábban Ligeti Miklós, a Transparency International (TI) jogi igazgatója lapunknak úgy fogalmazott: a közpénzköltés nyilvánosságához fűződő alkotmányos szabályozások erősebbek, mint a banktitokról szóló törvényi rendelkezések. Így a hitelszerződés ténye nem lenne titkolható.

Továbbra sem tudni, mi a célja a Fidesznek azzal, hogy a hétvégéig már 750 ezer aláírást összegyűjtött az uniós kvótarendszer ellenében. Az állampolgári adatokhoz jutáson túl ugyanis semmi értelme nem látszik az országosan 1100 standon zajló, hatalmas erőket - s nyilván anyagi ráfordítást - felemésztő akciónak, miközben a kormány szabadon, a múlt heti parlamenti felhatalmazás nélkül is perre mehetett volna már a kvótaügyben, ha valóban erre készül.