Demokratikus deficitről, sőt demokráciakrizisről beszélt az MSZP elnök-frakcióvezetője azon a tegnapi konferencián, amelyen politikusok és szakemberek azt vizsgálták, 2010 után fejlődött a demokrácia Magyarországon, vagy lebontották azt. A Közjogi reformok Magyarországon 2010 után: a demokrácia fejlesztése vagy lebontása? című, a Friedrich Ebert Alapítvány és az MSZP pártalapítványa, a Táncsics Mihály Alapítvány által szervezett konferencián Tóbiás József arra figyelmeztetett, Orbán Viktor rendszerének leváltása az ő feladatuk, sőt felelősségük. Ha ez megtörtént, újra kell építeni a jogállamot, a megoldást a radikális, de mégis közjogi lehetőségek közül kell kiválasztani. A politikus szerint a társadalom aktivitásra hajlamos része gyakran elutasító a pártokkal, ugyanakkor nem mellékes, hogy mekkora az általuk szorgalmazott társadalmi fordulat támogatottsága.
Politikusok, szakemberek bírálták, ma is vitatják a 2011-ben elfogadott alaptörvényt, amelynek megfogalmazásakor Orbán szeme előtt vélhetően a többpártrendszer keretei között működtetett egypártrendszer víziója lebegett. Tóbiás a vitákra utalva emlékeztetett, az új alaptörvénnyel kapcsolatban azoknak lett igazuk, akik arra figyelmeztettek, hogy az új alkotmány nem konszenzusos, hanem vezérdemokráciához vezethet. Nem véletlen, hogy az orbáni rendszer minden intézkedése a hatalom kisajátítására irányult.
A közjogi rendszert Bárándy Gergely szerint is a miniszterelnök hatalmának növelése érdekében alakították át 2010 után. A rendszer mára kialakult és működik, a kormánynak Magyarországon nincs valódi ellensúlya - fogalmazott az MSZP-s képviselő. Az ellenzéki politikus hosszan sorolta, milyen módon gyengítették meg Orbánék a fékek és ellensúlyok rendszerét, átalakították az Országgyűlés működését, a választási rendszert, az önkormányzati rendszert és az igazságszolgáltatást.
Két lépés előre, egy hátra. Herta Däubler-Gmelin volt német igazságügyi miniszter írta le így azt, hogyan viselkedik a magyar kormány, amikor intézkedései ellen nemzetközi kifogásokat emelnek. A német politikus a polgárokat arra biztatta, jogsérelem esetén ne csak a magyar bírósághoz forduljanak, hanem a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához is.