Orbán Viktor barátja, Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester és felesége tulajdonában álló cég újabb állami megbízáshoz jutott, amelyben stadionépítés is szerepel - írta az mfor.hu. A Mészáros és Mészáros Kft., illetve az egri székhelyű Euro Campus Kft. közös ajánlata nyerte el azt a meghívásos közbeszerzési tendert, amelyet még tavaly év végén írt ki az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad a szilvásváradi lovasközpont kialakítására. A két cég az előzetesen becsültnél 1,6 milliárd forinttal drágább, nettó 6,2 milliárd forintos ajánlattal nyerte el a megbízást, úgy, hogy vetélytársuk sem akadt. A munkálatok elvégzésére nettó 6,22 milliárd forintos ajánlatot adtak, ám ez a kiírásban szereplő becsült értéket 34 százalékkal haladja meg. Egy évvel ezelőtt ugyanis a kiíró 4,65 milliárdos becsült árat tüntetett fel. Ráadásul a projektet a kormány kiemelt fejlesztéssé nyilvánította.
A két cégnek két év alatt kell elkészülni a munkával. Az első ütemben a régi lovarda helyett egy új, fedett lovardát kell építeni, lovaspályákkal, lelátóval, boxokkal, gazdasági épületekkel és kiszolgálóhelyiségekkel. A második ütemben parkoló-, közmű- és útépítés, valamint környezetrendezés a kivitelező cégek feladata, majd a harmadik ütemben egy stadiont kell építeniük, benne lovas verseny- és gyakorlópályákkal, továbbá felújítani a meglévő versenyirodát, zsűri tornyot és öltözőket - foglalta össze a napi.hu a teendőket.
"Erről a 100 százalékos állami beruházásról Budai Gyula a vidékfejlesztési tárca államtitkáraként 2013 szeptemberében még úgy nyilatkozott, hogy 1,6 milliárd forintba fog kerülni, 2015 végére elkészül, és a kivitelezőt közbeszerzés keretében választják ki" - emlékeztetett Mesterházy Attila. A volt MSZP-elnök várja a lovarda alapkövét 2014-ben letevő Fazekas Sándor miniszter válaszát: hogyan hízott az 1,6 milliárdos beruházás két év alatt 6,2 milliárdosra, és miért nem írtak ki közbeszerzést a kivitelező kiválasztására. De arra is kíváncsi, hogy Rogán Antal komolyan gondolja-e, hogy "a 100 leggazdagabb magyar közé bekerült Mészáros Lőrinc meggazdagodásához semmi köze nincs a személyes kapcsolatainak? Milyen nemzeti érdek fűződik ahhoz, hogy a fideszes holdudvarhoz tartozó személyek verseny nélkül nyerik el a milliárdos megrendeléseket?"
Nemcsak a Mészáros család gyarapodik az állam segítségével; tegnap derült ki a hvg.hu jóvoltából, hogy Schmidt Mária családi cége úgy vásárolhatott állami tulajdonban lévő részvényeket, hogy semmilyen verseny nem volt azokért. Orbán volt főtanácsadója, a Terror Háza főigazgatója, '56-os kormánybiztos (és családja) a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt. részvényeinek 5 százalékát vehette meg így - a BIF erről szóló tőzsdei bejelentése október 20-i dátumot visel. A Pió-21 Kft. eddig is résztulajdonosa volt a BIF-nek, az állami részvényeladás után a Pió-21 tulajdoni hányada 24,62 százalékról 29,81 százalékra nőtt, míg - mint a tőzsdei közleményből kiderül - Ungár Anna (Schmidt Mária lánya, a BIF igazgatótanácsi tagja) közvetett és közvetlen tulajdoni részesedése a BIF-ben 27,79 százalékról 32,98 százalékra nőtt. Az ügylet érdekessége, hogy a Pió-21 azt a részvénycsomagot vehette meg kizárólagosan a Nemzeti Eszközgazdálkodási Zrt.-től, amit a hvg.hu szerint az állam még a magán-nyugdíjpénztári vagyonnal szerzett meg.
A hvg.hu szerint a többi részvényes körében egyértelműen feszültséget keltett Schmidték "megtolása" az állami papírokkal. Nekik sem tetszik, hogy nemcsak a piaci értékesítést mellőzték, de őket teljesen kihagyták az ügyletből. A lap másik forrása szerint a többi BIF-részvény tulajdonos nem is tudott az egészről, így aztán alaposan meglepődtek. Mint megjegyezte, nem is érti az egészet, már csak azért sem, mert nem hitte, hogy Schmidt Mária egy ennyire nyilvánvaló támadási felületet szolgáltasson, ugyanis az állami részvényeladás hátterében mindenki politikai indokokat sejt.
Márpedig a többi részvénytulajdonos nem akárki. A másik két legnagyobb részvényes ugyanis nem más, mint Nobilis Kristóf és Spéder Zoltán. Nobilis két cégén, a DonaDöme Kft.-n (24,48 százalék) és a Halmi út 46. Kft.-n (9,99 százalék) keresztül gyakorol befolyást a BIF-re, az FHB-elnök Spéder Zoltán pedig a Budapest Ingatlan Holding Vagyonkezelő Zrt.-n (14,99 százalék) és a részben a szintén közvetetten általa résztulajdonolt FHB Zrt.-n (10,01 százalék) keresztül érdekelt a tőzsdei cégben. (A BIF-részvények több mint 10 százaléka kisrészvényesek birtokában van.)