természetvédelem;Natura 2000;természeti értékek;

2015-11-27 06:12:00

Háttérbe szorított természetvédelem

Nincs összhang a természetvédelem elmélete és gyakorlata között - hívta fel a figyelmet a WWF Magyarország. A természetvédő szervezet közleményében emlékeztetett: az Európai Bizottság szakértői tíz napja hozták nyilvánosságra az európai természetvédelmi szabályozás csaknem egy éve tartó felülvizsgálatának előzetes eredményeit. Több mint félmillió európai polgár, szakmai szervezet és üzleti szereplő nyilvánította ki, hogy az élőhely- és madárvédelmi irányelvek fontosak, megfelelően szolgálják a természeti értékek megőrzését, s hogy a természetvédelem mérhető társadalmi és gazdasági előnyökkel jár, ezért nem gyengíteni, hanem erősíteni szükséges.

A szabályozás végrehajtása és ennek számonkérése ugyanakkor az elemzés szerint is hiányosságokat mutat. A legjelentősebb problémák a finanszírozás, a természetvédelmi célokkal ellentétes gazdasági és politikai ösztönzők és a jogalkalmazás területén jelentkeznek - ezek alól hazánk sem kivétel. Bár a felülvizsgálatra beküldött szakmai és állampolgári vélemények egybehangzóan azt mutatják, hogy Magyarország mind kormányzati, mind civil szinten egyaránt letette voksát az európai természetvédelem - a Natura 2000 és a vonatkozó irányelvek - jövője mellett, a WWF szerint a végrehajtás területén mégsem ezek a prioritások látszanak érvényesülni.

Mint ismert, a múlt héten indult el az állami tulajdonú földterületek - zömmel szántók és gyepek - értékesítése, s az árveréseken számos európai védettségű, Natura 2000 besorolású terület is szerepel. Ezek magánkézbe adása a jelenlegi védettségi szint csökkenését eredményezheti, és veszélybe sodorhatja olyan fokozottan védett fajok élőhelyeit, mint a túzok, vagy a hamvas rétihéja. "Magyarország sokáig az uniós természetvédelem eminensei közé tartozott, ám a hazai színtéren az utóbbi évtizedben rendkívül aggasztó és káros tendenciák zajlanak - ezek közé soroljuk a Natura 2000 területek eladását is" - mondta Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója.

Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a természeti sokféleség, a talaj, a víz, a levegő és az élőhelyek állapota, mennyisége és minősége világszerte folyamatosan romlik, ezt pedig meg kell állítani. "Ahol a természet még gazdagabb formájában van jelen, ott fokozott elővigyázatosság szükséges - ezek a hazai védett és Natura 2000 területek. Nem lehet kérdéses, hogy ezek megóvása nemcsak közérdek, de az egyetlen fenntartható út Magyarország - és az egész Európai Unió - számára" - mondta.