MSZP;Gőgös Zoltán;Tóbiás József;MSZP-kongresszus;

2015-11-27 13:08:00

Megbuktatnák Tóbiást? Cáfolják a tömeges lemondást az MSZP-ben

Nem hallott és nem tud Gőgös Zoltán arról, hogy az MSZP szombati kongresszusán a pártelnökség tagjainak egy része bejelenti lemondását. A szocialista pártvezetés tagjait azután kérdeztük, hogy az Origo megírta, hogy elnökségi tagok kényszeríthetik ki Tóbiás József pártelnök idő előtti távozását a holnapi kongresszuson.

Az MSZP elnökhelyettese azt elismerte, többen vannak a 14 tagú elnökségben, akik ritkán, vagy egyáltalán nem járnak a pártvezetés üléseire. Egy másik, neve elhallgatását kérő elnökségi tag úgy fogalmazott a Népszavának, hogy "marhaság, szó sincs arról, hogy az elnökség tagjai lemondanának, ezt vagy kívülről gerjesztik, vagy néhány olyan ismert szocialista, aki így akar helyezkedni". Egy másik, ugyancsak befolyásos pártvezető szerint semmi értelme nem lenne az elnökségi tagok lemondásának, hiszen jövőre - legkésőbb júniusban - mindenképpen tisztújítást tart az MSZP.

Azt azonban nem tartja kizártnak, hogy akár egy-két ember feláll, de csak azért, hogy így hívja fel magára a figyelmet - de ő ilyen szándékról sem tud. Már csak azért sem valószínű az elnökségi tagok lemondása, mert a tagok tudják, hogy nagyon alacsony a párt népszerűsége, s egy "tisztújítási botrány" ezt csak tovább csökkentené. Azt az elnökség minden tagja érzi szerinte, hogy a mostani kongresszusnak erőt és összetartás kell mutatni a pártról. Egy harmadik - ugyancsak név nélkül nyilatkozó - forrásunk sem hallott a "lázadásról", szerinte akkor lehet probléma, ha az elnökségi tagok egyharmadánál többen (legalább öten) lemondanak, mert akkor - ahogy az Origo is megírta - az MSZP hatályos alapszabálya szerint tisztújítást kell kiírni. Az alapszabályban szó szerint az áll: "az országos elnökség kongresszuson választott tagjainak száma az eredeti létszám kétharmada alá csökkent". A Népszava forrásai szerint az elnökségi tagok közül Laskovics Diána és Ujhelyi István - utőbbi EP-képviselősége miatt -, továbbá Móricz Eszter és Komjáthi Imre az, aki ritkán vesz részt az elnökségi üléseken, bár Laskovics és Komjáthi "mentsége", hogy mindketten vidéken dolgoznak, és egyszerűen nem érnek rá.

A szocialista pártvezetés tagjait azután kérdeztük, hogy az Origo megírta, elnökségi tagok kényszeríthetik ki Tóbiás József pártelnök idő előtti távozását az MSZP szombati kongresszusán, mivel a portál szocialista politikusoktól úgy értesült, az elnökkel együtt 14 tagú elnökség több tagja is fontolgatja, hogy a kongresszuson bejelenti lemondását. A szombati MSZP-kongresszus amúgy deklarált célja, hogy a kormányt szembesítse a valósággal, ám lehet, hogy az utóbbi időben sokak által kritizált Tóbiás József pártelnök szembesül majd inkább a párton belüli valósággal. Benne van ugyanis a levegőben a teljes alapszabály-módosítás leszavazása éppúgy, mint egy rendkívüli, februári tisztújítás, amit az elnökségi tagok tömeges lemondása idézne elő - írta a portál. Az Origo szerint azonban mégsem lepné meg egy ilyen akció Tóbiást, amit az is bizonyít, hogy éppen ennek a pontnak a törlését kezdeményezte volna az elnök a párt alapszabályának átírásakor, ám látva az ellenállást, letett erről.

Gúr Nándor, a Borsod megyei szervezet volt elnöke a párton belüli tömeges lemondással kapcsolatban  úgy nyilatkozott a Magyar Nemzetnek, hogy nem lehet kizárni, hogy ilyen „teátrális események” is történhetnek. "Sokan elégedetlenek az MSZP jelenlegi munkájával, lassúvá vált a párt, nekem is vannak problémáim a napi működés intenzitásával kapcsolatban, de bölcsességre intenék mindenkit" – nyilatkozta Gúr.

A borsodi politikus szerint a megyei szervezet javasolja, hogy a felmenő rendszerben történő tisztújítás januárban induljon el, és májusban tartsák meg az MSZP tisztújító kongresszusát. A lap szerint ugyanakkor Tóbiás József ragaszkodik ahhoz, hogy március környékén induljon meg a folyamat, és nyáron álljon fel az új országos vezetés. Egyes források annak elismerése mellett, hogy nagyon sok kritika éri a pártelnököt, kiemelték azt is, hogy az utóbbi időszakban pozitív visszhangot kapott, ahogy az egyes kiszólásokat – a kerítés mellett kiálló Hiller István vagy az MSZP parlamentből való kiesését vizionáló Kovács László ügyét – kezelte.