Legkésőbb december 14-ig megtámadja a kormány a kötelező betelepítési kvótát az Európai Bíróságon. Ezt tegnap napirend előtt felszólalásában jelentette be Rogán Antal. A Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője szerint a magyar kormány a nemzeti konzultáció eredménye (amely még az uniós kvótarendszer elfogadása előtt, e tárgyban feltett kérdés nélkül zajlott - a szerk.), a Fidesz kvótaellenes petíciójának aláírói és az Országgyűlés döntése is erre kötelezi. Rogán arról ugyan nem beszélt, hogy a kabinetnek nincs szüksége semmiféle felhatalmazásra ahhoz, hogy keresetet nyújtson be a luxemburgi bíróságon, de azt legalább bevallotta, a kötelező betelepítési kvótát Brüsszel továbbra is "erőlteti", így előfordulhat, hogy mégis szétosztják a bevándorlókat az EU-ban. Eddig véleménye szerint több mint egymillió ember áramlott be az unióba, és ha a "Juncker-képletet" alkalmazzák, akkor 15 ezer embert és családtagjait telepítenek be Magyarországra.
Kérdéses ugyanakkor Rogán számítása, hiszen az unió tagállamainak miniszterelnökei és államfői által szeptemberben elfogadott uniós határozat összesen 120 ezer ember ideiglenes befogadásáról rendelkezik, közülük pedig Magyarországra - mivel a kormány nem kért a mentesítő kvótákból sem - mintegy kétezer menekült érkezhetne összesen. Mindennek ellenére Orbán legújabb "kedvenc minisztere" tegnap is arról beszélt: a kötelező kvóta rossz, a bevándorlás pedig szerinte nem csökken, hanem növekszik, az elmúlt hónapban a határoktól délre 12 másodpercenként lépett be egy illegális menekült az EU-ba.
Nemzetállami megoldásokkal nem lehet megállítani a menekülthullámot. Az MSZP-s Tóth Bertalan pártja nevében így reagált a miniszter felszólalására, egyúttal közös uniós határvédelem, menekültügyi, illetve kitoloncolási eljárás, valamint a dublini rendszert felváltó új szabályozás mellett foglalt állást. Az egyedüli lépések politikája az LMP-s Schiffer András szerint sem vezet sehova. "Hiába építünk határzárat, ha a menekültek már kerítésen belül vannak" - fogalmazott, s az EU-val való együttműködést szorgalmazta.
Brüsszel bosszúja, hogy a biztosi testület zöld utat adott annak a polgári kezdeményezésnek, ami akár Magyarország szavazati jogának felfüggesztésével járhat - tette egyértelművé Kósa Lajos, hogy miért nem fog a magyar kormány együttműködni sem a menekült-, sem más ügyben a szövetségesekkel. A Fidesz frakcióvezetője az eljárást kezdeményező Európai Humanista Föderációt "radikális és szélsőbalos" kapcsolatairól ismert szervezetnek nevezte, ami Soros György finanszírozási hátterével működik. "Az aláírásgyűjtés azért kezdődhet el, mert Magyarország következetesen, akár egyedül is kiáll a kötelező kvótarendszerrel szemben, és betartja mind a schengeni, mind a dublini egyezményt" - fogalmazott és bejelentette, már több mint egymillióan írták alá a kötelező kvóta elleni fideszes petíciót, és addig folytatják az akciót, ameddig Brüsszel vissza nem vonja a javaslatot.
Kósa "sorosgyörgyözésére" Rogán is "sorosgyörgyözéssel" válaszolt. A miniszter megismételte, a kormány jogtalannak és veszélyesnek tartja a kötelező betelepítési kvótát, s állította: Brüsszel megkerülte a jogi utat, azzal, hogy sem a tagállami kormányokkal, sem a parlamentekkel nem egyeztetett. "A bevándorlók ráadásul havi 130 000 forintba kerülnek. Soros György még ennél is többet, 4,5 millió forintos támogatást javasolt migránsonként, ami már nemcsak Magyarországnak, hanem az egész uniónak komoly terhet jelent" - igyekezett az magyarok zsebére játszani Rogán. A kósai gyanút megerősítve közölte, valóban Brüsszel bosszújáról lehet szó, pedig másfél hete még arról beszéltek, hogy Magyarországgal szemben nem jön szóba a 7. cikkely alkalmazása.
Mindeközben kiderült: az Európai Bizottság (EB) tegnap nyilvántartásba vette az "Ébredj, Európa" című polgári kezdeményezést, amely, ha sikerrel jár, arra kéri az EB-t, hogy javasolja a hetes cikk szerinti eljárás megindítását, vagyis annak a vizsgálatát, hogy a magyar kormány tiszteletben tartja-e az alapvető európai értékeket a munkája során. Az eljárás végső esetben a renitens tagállam szavazati jogának felfüggesztését eredményezheti.