Azt a főpolgármester is elismerte, két évvel a pályázatok elbírálása előtt a lakosságnak kevés az információja ahhoz, hogy felelősen döntsön ebben az ügyben. Tarlós István a szavazást követően arról értekezett, politikai haszonszerzés szempontjából nagyon jól hangzik, hogy "kérdezzük meg a népet", ám a köztestületeket azért választották meg, hogy döntéseket hozzanak. Ha a döntéshozók rosszul határoznak, akkor legközelebb nem választják meg őket, ha pedig döntésképtelenek, akkor alkalmatlanok arra, amire megválasztották őket. A főpolgármester szerint lejáratja a népszavazás intézményét, ha túl sűrűn használják, pedig legutóbb 2008 március 9-én tartottak ilyet Magyarországon. Annak a "szociális népszavazásnak", amelyen egyebek mellett a 300 forintos vizitdíjat elutasították, éppen Tarlós volt a politikai vezetője - emlékeztette lapunkat Horváth Csaba.
A népszavazási kezdeményezés a demokrácia mellett szól, nem a pályázat ellen. Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere ezzel igyekezett meggyőzni a közgyűlés tagjait arról, hogy támogassák az MSZP kezdeményezését, amelyet az LMP és a DK is támogatott. Végül a testület 22 igen szavazattal, 3 nem ellenében, és 7 tartózkodás mellett elfogadta, hogy a játékok megrendezése érdekében együttműködési megállapodást köt a kormánnyal és az olimpiai bizottsággal. Ebben egyebek mellett az szerepel, hogy a 2024. évi nyári olimpiai és paralimpiai pályázat előkészítésére a fővárosi önkormányzat és a MOB mint részvényesek a 2017. december 31-éig terjedő határozott időtartamra létrehozzák a Budapest 2024 Nonprofit Zrt.-t. A társaság feladata lesz az operatív feladatok ellátása, a pályázati anyagok elkészítése, illetve elkészíttetése, valamint a kommunikáció szervezése. Az olimpia rendezésétől már Hamburg Bécs és München is visszalépett, mert a lakosok egyértelművé tették, hogy nem szeretnének nyári játékokat.
Arról is döntött tegnap a közgyűlés, hogy Dagály Strandfürdőt térítésmentesen állami tulajdonba adják, 2016. december 31-ig azonban a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. üzemelteti. A Dagályt azért kérte el az állam mert az uszoda lesz a 2017-es vizes világbajnokság központi helyszíne. A testület szeptember 30-án döntött az átadásról, részben a BKV hosszú távú finanszírozásáért cserébe, bár Tarlós a "cserébe" szót többször kikérte magának. Október 28-án visszavonták a javaslatot, amit ezúttal 20 igen szavazattal, 8 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett fogadtak el. A DK-s Gy. Németh Erzsébet és a Horváth Csaba sajnálta, hogy a BKV hosszú távú finanszírozásának megoldása nélkül kerül az államhoz a fürdő. Tarlós nekik válaszolva azt mondta, a BKV hosszú távú finanszírozása körül egy 26 éve tartó "bohózat folytatódik" jelenleg is, amit teljesen érthetetlennek tart. A Dagály egyébként jövő augusztus 31-ig üzemelhet, majd a következő évi vizes világbajnokságot követően, várhatóan szeptemberben nyílhat meg ismét.
Kétmilliárd forintot biztosít a 2016-os költségvetése terhére a főváros saját forrásból annak érdekében, hogy a 3-as metró rekonstrukciójához szükséges kiviteli tervek időben elkészüljenek. Erről szintén a közgyűlés határozott, akár Budapest és Pest megye különválásáról. A válást a régión belüli fejlettségi különbségek indokolják. Ha ez megtörténik és az erről szóló kérelmet az Európai Unió elfogadja, a megye, a kevésbé fejlett régiókhoz hasonlóan, a jelenleginél több uniós forráshoz juthat. Budapest pedig a 2021-2028-as uniós költségvetés elkészítésekor jobban érvényesítheti az érdekeit. Ezt a javaslatot egyhangúlag fogadta el a testület.