Egy fiatal házaspár, a 28 éves Syed Rizwan Farook és a 27 éves Tashfeen Malik hajtotta végre a mészárlást az Inland Regional Center egészségügyi-szociális központban, ahol főként tanulási nehézségekkel küzdő, autista, fogyatékos emberek segítésével, oktatásával foglalkoznak. A lövöldözés célpontjai azonban nem a diákok, hanem a hagyományos karácsonyi ünnepségüket tartó megyei közegészségügyi osztály tagjai voltak, akik kibéreltek egy konferenciatermet az egyik épületben. Farook környezetvédelmi szakértőként öt éve dolgozott a hivatalnál, s részt vett az ünnepségen, de egyes beszámolók szerint konfliktusba keveredett és feldúltan távozott, majd hamarosan a feleségével együtt visszatért. Akkor tört ki a lövöldözés.
Szemtanúk arról számoltak be, hogy három fekete gyakorlóruhába öltözött, automata puskával, sok lőszerrel felszerelkezett, golyóálló mellényt és fekete símaszkot viselő illető távozott a lövöldözés után egy sötét színű autóval az egészségügyi központból. A megrémült emberek az irodáikba zárkóztak, s a diákokat is felszólították, hogy maradjanak a termekben. A vérfürdő mintegy tíz percig tartott. A rendőrség gyorsan kiérkezett, lezárták a központot és a környéket, de az autóra a körözést csak jókora késéssel adták ki a beszámolók szerint.
Később a rendőrök tipp alapján a közeli Redland városba indultak, amikor szembejött velük a keresett fekete autó, lassan hajtott el mellettük, majd felgyorsított. Tűzharc bontakozott ki, az autóban tartózkodó két gyanúsítottat lelőtték. A televíziók élőben közvetítették, ahogy rendőrautók száguldanak egy lövöldözés helyszínére, majd mutatták a fekete színű SUV-t, amelynek kilőtték az ablakait. Páncélozott rohamkocsikkal, rendkívül óvatosan közelítették meg, attól tartottak, hogy robbanószer lehet a gépkocsiban.
A járműből a merénylők kidobtak egy csőbombának látszó tárgyat, de utóbb Jarrod Burguan, San Bernardino rendőrfőnöke közölte, hogy nem tartalmazott robbanóanyagot. Az egészségügyi központban a merénylőt hátrahagytak egy hátizsákot, abban találtak egy házilagos robbanószerkezetet, amelyet távirányítással lehetett volna beindítani. A detonátort, egy játékautó távirányítóját a merénylők autójában találták meg.
A rendőrfőnök késő esti sajtóértekezletén elmondta, a lövöldözés motivációját még vizsgálják, elképzelhető, hogy munkahelyi vita állt a háttérben, de a hatóságok nem zárják ki, hogy terrortámadás történt. A merénylők felkészültsége, a náluk lévő fegyverek arra utalnak, hogy előre eltervezett akciót hajtottak végre. John McMahon megyei seriff elmondta, hogy egy harmadik illető futva menekült a lövöldözés helyszínéről, átugrott egy kerítésen, őt elfogták, de még nem tudni, a merénylőkhöz tartozott-e. Egyes hírek szerint Farook testvére lehetett a harmadik lövöldöző, a rendőrfőnök azonban este igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, hogy ketten voltak a merénylők és ártalmatlanná tették őket.
A házaspárnál talált fegyverekről kiderítették, hogy két pisztolyt Farook legálisan vásárolt három vagy négy évvel ezelőtt, egy pisztolyt egy iskolatársa szerzett be, vizsgálják, hogy volt-e köze a San Bernardinóban történtekhez. A férfi és a nő két hosszúcsövű, félautomata támadó fegyverrel lövöldözött, azokat is legálisan vásárolták.
Farhan Khan, a támadó sógora késő este helyi muszlim vezetőkkel együtt sajtóértekezletet tartott, együttérzését nyilvánította az egészségügyi központban lelőtt áldozatok hozzátartozóval. Khan, aki Farook húgának férje újságíróknak azt mondta, hogy a Farook „normális ember” volt, egy hete beszéltek utoljára, fogalma sincs róla, miért tehette, amit tett. A férfit kollégái nyugodt, udvarias embernek írták le. A lövöldöző Chicagóban született, két éve nősült, a kollégái úgy tudják, Szaúd-Arábiába utazott, onnan hozta pakisztáni születésű feleségét, akivel az interneten ismerkedtek meg. A házaspárnak volt egy kisgyermeke.
„Úgy tűnt, az amerikai álmot élik” – mondta Farook közvetlen munkatársa a Los Angeles Times-nak. Farook vallásos muszlim volt, de erről soha nem beszélt a munkahelyén, senki nem gondolta, hogy fanatikus lenne. Két kollégája épp kiment a mellékhelyiségre, így menekültek meg, nem voltak a teremben a lövöldözéskor. A házaspár a nagymamánál, Farook édesanyjánál hagyta a fél éves kisbabát, azt állították, hogy orvosi vizsgálatra kell menniük. Khan elmondta: a családot sokkolta, ami történt. A nagymama a média telefonhívásai nyomán döbbent rá, hogy mi történt.
Barack Obama épp a CBS-nek készült interjút adni, amikor a mészárlásról értesítették. Az amerikai elnök elmondta, még keveset tudnak a merénylők motivációjáról, de ismét aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy csak az Egyesült Államokban történnek ilyen rendszerességgel ámokfutó lövöldözések. Obama ismét a fegyvertartás, fegyvereladás szigorítására hívott fel. A Kongresszusban egy perces néma csenddel emlékeztek meg az áldozatokról.
Ámokfutó gyilkosságok
A San Bernardino-i támadás az egyik legvéresebb tömeggyilkosság volt a 2012-es newtown-i mészárlás óta. A The New York Times szerint idén már 462 ember halt meg, 1314 sebesült meg négynél több áldozatot szedett lövöldözésben, csupán az elmúlt fél évben tizenhárom ámokfutó mészárlás történt. Az NBC összeállítása csak a legkirívóbb eseteket emelte ki:
1999. április 20. Mészárlás a Columbine középiskolában, Coloradóban, 12 diáktársát és egy tanárt lőtt le, 21 másik embert megsebesített a 18 éves Eric Harris és a 17 éves Dylan Klebold, a lövöldözők öngyilkosságot követtek el.
2007. áprlis 16. A Virginia Tech műszaki egyetemen Seung Hui Cho koreai-amerikai diák 32 embert lőtt le, 17-en megsérültek. Cho diszkriminációra, zaklatásra panaszkodott, amiatt kattant be.
2009. április 3. A 41 éves Jiverly Wong a New York állambeli Binghamtonban 13 embert megölt, négyet megsebesített, majd magával is végzett. Egy bevándorlási központnál lövöldözött.
2009. november 5-én a 39 éves Nidal Malik Haszan ezredes, a hadsereg pszichiátere 13 katonatársát megölte, 32-őt megsebesített a texasi Fort Hood katonai bázison. Hátba lőtték, deréktól lefelé lebénult. 2013-ban egy katonai bíróság halálra ítélte. A palesztin származású Malik tavaly levélben tette közzé, hogy csatlakozna az Iszlám Államhoz.
2012. július 20. A 24 éves James Holmes egy Batman-film bemutatóján lövöldözött, 12-en meghaltak, 58-an megsérültek. Holmes pere nemrég zárult le, életfogytiglanra ítélték.
2012. december 14. A Connecticut állambeli Newtownban 27 embert, köztük 20 kisiskolás gyerekeket ölt meg, s az édesanyjával is végzett egy ámokfutó, a 20 éves Adam Lanza. A lövöldöző mentális problémákkal küzdött. Otthonukban sok fegyvert tartottak.
2013. szeptember 16. A 34 éves Aaron Alexis egy washingtoni haditengerészeti tartalékos központban 12 embert lőtt le, a rendőrség tűzharcban megölte.
2015. november 27. Az 59 éves Robert Lewis Dear tüzet nyitott egy terhességmegszakítást is vállaló egészségügyi központnál Colorado Springsben, három ember életét veszítette, 9-en megsérültek. Több órás tűzharc után adta meg magát. Dear életfogytiglant kaphat, de halálra is ítélhetik.