úszás;Cseh László;Verrasztó Dávid;Hosszú Katinka;rövid pályás Európa-bajnokság;

2015-12-04 06:58:00

Bearanyozta születésnapját Cseh

Két nap. Öt arany. Impozáns mutatóval büszkélkedhet a magyar úszóválogatott a netanyai rövidpályás Európa-bajnokságon. Hosszú Katinka, Cseh László és Verrasztó Dávid a dobogó legfelső fokára állhatott, míg Kapás Boglárka és Gyurta Dániel ezüstérmet szerzett tegnap Izraelben.

Remek ajándékkal lepte meg magát 30. születésnapja alkalmából Cseh László. A rutinos versenyző nagyszerű hajrával, 49.33 másodperces országos csúccsal diadalmaskodott 100 méter pillangón a netanyai rövidpályás Európa-bajnokságon. A győzelme után 1500 ember énekelte a lelátón a „Happy birthday to you” című számot.

„Születésnapomon nyerni Eb-aranyat száz pillangón - ennél szebbet nem is kívánhatnék fogalmazott az ünnepelt, aki a 17. győzelmét szerezte kontinenstornán. – Bár kicsit furcsa volt a verseny, még az életemben nem fordult elő ilyen, hogy nem lehet tudni, mi a végeredmény, mert nem működik az eredményjelző. Azért legbelül éreztem, talán én értem először a falhoz, de ilyen távon azért nem mehet az ember biztosra. Nagyon rákészültünk erre a számra, pontosan végigbeszéltük az edzőmmel, miként kell végigcsinálnom, és ezt sikerült is maradéktalanul betartanom. Természetesen semmi bulizás nincs este, komoly feladatok várnak még a következő napokban.”

Verrasztó Dávid címvédőként fokozatosan előrelépve nyert 400 méter vegyesen: a pillangó után harmadik, a hátat követően második, mellről gyorsra fordulva pedig már első volt, s ezt a helyet megőrizte a brit Roberto Pavonival szemben. A férfiaknál Gyurta Dániel állhatott még dobogóra. A 200 méter mell olimpiai bajnoka második lett a német Marco Koch mögött.

A mai program
Délelőtti előfutamok (8.30): női 100 m mell (Sebestyén Dalma, Szokol Szonja, Sztankovics Anna), férfi 50 m gyors (Lavotha Oszkár, Lobanovszkij Maxim, Mészáros Márk, Takács Krisztián), női 200 m hát (György Réka, Hosszú Katinka), férfi 100 m mell (Gyurta Dániel), női 200 m pillangó (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, Szilágyi Liliána), férfi 200 m vegyes (Cseh László, Grátz Benjámin, Nagy Péter, Sós Dániel), női 4x50 m gyorsváltó.
Délutáni program (16.30): férfi 50 m gyors elődöntő, női 100 m gyors döntő, férfi 100 m mell elődöntő, női 200 m hát döntő, férfi 200 m vegyes döntő, női 200 m pillangó döntő, női 100 m mell elődöntő, férfi 100 m hát döntő, női 100 m vegyes döntő (Hosszú Katinka), férfi 1500 m gyors döntő, férfi 50 m gyors döntő, női 4x50 m gyorsváltó döntő.(Az eseményről élőben közvetít az M4 Sport.)

„Ebben ma ennyi volt, talán egy picit lehetett volna jobb az idő, de már délelőtt is mondtam: nekem ma a második hely lehet a célom – kezdte Gyurta. – Az olimpiára készülök, a rövidpályás Eb miatt nem akartam megállni, nem akartam rápihenni, puskaport ellőni. Az egész ősszel öt huszonötös edzést csináltunk, azaz egyértelműen nem ez az esemény van a célkeresztben, hanem Rio.”

A nőknél ismét magabiztosan utasította maga mögé az egész mezőnyt Hosszú Katinka, aki ezúttal 100 méter háton Európa-bajnoki csúccsal diadalmaskodott. Sikerének köszönhetően Magyarország megszerezte a 100. rövidpályás Eb-érmét. „Alapvetően nem volt rossz úszás, de pici hiányérzet van bennem... Nem pihentünk rá erre a versenyre, és a rövidebb távokon ezt érzem is, nem vagyok annyira gyors, mint amikor csúcsformában vagyok. Azért persze örülök, ez mégiscsak a második aranyérmem itt!” – mondta Hosszú, aki 100 méter vegyesen a legjobb idővel, szintén Európa-bajnoki csúccsal kvalifikálta magát a mai döntőbe.

A nap utolsó magyar érme Kapás Boglárka nevéhez fűződött. A fiatal úszóhölgy 800 méter gyorson lett második. A szám másik magyarja, Juhász Adél nyolcadik helyen ért célba.