egészségügy;alternatív gyógymód;kuruzslás;orvoslás;

2015-12-05 06:08:00

Harc a kuruzslók ellen

Nyílt harcot hirdetett a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az alternatív gyógyászat ellen. Ennek oka, hogy számos olyan áltudományos hír, eredmény jelenik meg, amelyek tudományos magyarázattól mentesek, s nem felelnek meg a tudományok kritériumainak. Kutatók szerint a megoldás a szabályok újragondolásában van: korlátok közé szorítanák az alternatív szereket és módszereket. Kérdés, hogy ettől hogyan fog csökkenni az alternatív gyógyászat népszerűsége.

Az emberek gyakran gondolják, hogy tudnak valamit az alternatív gyógyászatról, de ez inkább csak hit. A vélt tudás és a hit nem helyettesíti a tudományos bizonyítékokat, a mért adatokat - kezdte az Áltudományok és bizonyítékokon alapuló orvoslás címmel tartott tudományos ülésen előadását Lovász László az MTA elnöke. Szerinte a mai orvoslásban egyértelmű probléma, hogy a tudományos kutatások eredményei és a gyógyításban alkalmazott módszerek között gyakran széles a szakadék, az emberek pedig inkább a hatóanyag nélküli piruláktól vagy egzotikus helyekről származó növényektől várnak gyógyulást. Ezt a folyamatot meg kell állítani, amihez a valódi tudományok népszerűsítésére van szükség.

Az utóbbi hetekben ismét előtérbe került az alternatív gyógyászat körüli vita. Tudósok követelik, hogy a jogalkotók változtassanak a hatályban lévő szabályokon, mert egyre több, tudományos magyarázatoktól mentes, az ősi tudásra hivatkozó áltudományos elméletek jelennek meg. Egyre nagyobb teret nyer a természetgyógyászat, a homeopátia és a különböző étrend-kiegészítők fogyasztása a hagyományos orvoslással szemben.

Ezzel kapcsolatban Mandl József, az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke kifejtette, a legalapvetőbb hiba, hogy a homeopátiás és egyéb szereket gyógyszernek nevezik, holott azokról semmilyen hatástanulmány nem születik. Nem tudni róluk, hogy toxikusak-e, vagy hogy éppen hány ember halt meg szedésük közben, esetleg következtében. Hozzátette, az ilyen szerek forgalmazása mögött egyértelműen az anyagi haszonszerzés húzódik meg, a profitért pedig a forgalmazók mindent megtesznek. Ennek megoldása érdekében az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettel összefogva javasolta az ilyen szerek felülvizsgálatát, valamint azok újraszabályozását.

Az előadásból kitűnt: az áltudományok népszerűségének okaival maguk a tudósok is tisztában vannak. Kovács József a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének általános igazgatóhelyettese szerint a betegek sokszor nem elégedettek az orvosok kommunikációjával. A hagyományos orvoslásból hiányzik valami, amit a kiegészítő gyógymódok meg tudnak adni a betegeknek - mondta. Vagyis az ilyen gyógymódok foglalkoznak a betegség spirituális és pszichológiai kérdéseivel is, ami helyett az orvostudomány inkább az igazságot keresi.

Az előadáson felszólaló szakemberek egyetértettek, hogy az alternatív szereknek jelenleg nem lehet gátat szabni, változtatásokra viszont mindenképp szükség van. Állásfoglalásuk szerint így a jövőben az ilyen szereken fel kellene tüntetni, hogy azok hatásai tudományosan nem igazoltak, valamint bizonyítani kellene, hogy a szerek nem ártalmasak a szervezetre.

Az előadássorozat érdekessége az volt, hogy az MTA végre valóban szembe mert nézni azzal, hogy míg ez a helyzet valóban tarthatatlan, a kialakulásban az Akadémiának komoly szerepe van.