Amint azt a párizsi terrortámadások után számos elemző valószínűsítette, a Franciaországot ért idei kétszeres sokk a szélsőjobb látványos megerősödését eredményezte. A Marine Le Pen vezette Nemzeti Front (FN), amely 2010-ben még 11 százalékos támogatottságot élvezett, a vasárnapi regionális választásokon már a szavazatok 30 százalékát gyűjtötte be, ezzel a 13 régióból hatban az élen végzett és kétségbevonhatatlanul Franciaország legerősebb pártjának bizonyult. A jobbközép ellenzék 27, a baloldal 23 százalékot szerzett.
A szélsőjobb győzött északon, Nord-Pas-de-Calais-Picardie-ba, ahol a pártelnök, Marine Le Pen indult, dél-keleten, Provence-Alpes-Cote d'Azurön, ahol az elnök unokahúga, Marion indult és egy keleti körzetben, Elzászban, ahol a párt stratégája, Florian Philippot volt a jelölt. Marine Le Pen választókerületében 40 százalék fölötti eredményt ért el, jobboldali kihívója 25, baloldali riválisa 18,4 százalékot gyűjtött. A pártelnök unokahúga is 42 százalékot teljesített körzetében, míg a jobboldal kihívója 24 százalékon áll, a baloldal jelöltje pedig 16 százalékon. Figyelemre méltó az is, hogy a Nemzeti Front és a Le Pen család politikusainak támogatottsága kiugróan magas a városokban.
Ahhoz azonban, hogy első fordulóból mandátumot szerezzen valamely párt, listájának abszolút többséget kell szereznie, ellenkező esetben a második forduló dönt, amelyen elegendő az egyszerű többség is. Az FN ugyan hat régióban vezet, a jelzett háromban hatalmas fölénnyel, de abszolút többséget nem tudott szerezni első fordulóból. A szélsőjobb győzelme tulajdonképpen nem volt meglepetés, hiszen a közvélemény-kutatások előre jelezték, amit a voksolás igazolt is, hogy hat régióban biztosan az FN a legerősebb formáció. Nagyarányú győzelmüket segítette a meglepően magas választási részvétel is (a 44,6 millió választó 50 százaléka élt szavazati jogával), valamint az, hogy az utóbbi időben sikerült nagyon sok választót elcsábítania a Nicolas Sarkozy vezette jobbközéptől, a Köztársaság párttól, egykori UMP-től.
A republikánusoknak négy régióban, míg a kormányzó szocialistáknak két régióban van esélyük a győzelemre a második fordulóban a jelenlegi erőviszonyok alapján. A szocialisták vasárnap késő este, az exit-poll eredmények ismeretében már bejelentették, hogy a második fordulóban visszavonják jelöltjeiket az ország északi és délkeleti részén, ahol a Nemzeti Front nagyarányú győzelmet aratott és kiszállnak a választási versenyből azokban a régiókban is, ahol Sarkozy pártja győzte le egyértelműen a baloldalt. Az elsődleges cél Hollande-ék számára a szélsőjobb győzelmének megakadályozása.
Nicolas Sarkozy viszont vasárnap esti nyilatkozatában ismételten kizárta annak a lehetőségét, hogy pártja szövetségre lépjen a szocialistákkal. Márpedig a választás végeredménye azon fog múlni, hogy a második fordulóban a bal- és jobbközép jelöltek összefognak-e a Nemzeti Front térnyerése ellen. Sarkozy eddig két alkalommal is határozottan elutasította ezt a lehetőséget. Sőt, azt is egyértelművé tette, hogy nem fognak visszalépni a szocialisták javára. A volt államfő döntését azzal indokolja, hogy az összefogással a szélsőjobb azon tételét igazolná, hogy nincs különbség a mérsékelt bal és jobboldal között, a kormány egyedüli tényleges ellenzéke a Nemzeti Front, és ezzel csak gyarapítaná támogatói táborát.