választás;Franciaország;Marine Le Pen;Nemzeti Front;

2015-12-08 09:40:00

A munkások fele szavaz a Nemzeti Frontra

Manuel Valls francia miniszterelnök felszólította a választókat arra, hogy azokban a körzetekben, ahol a mérsékelten konzervatív Republikánusok maradtak állva a Nemzeti Front (FN) jelöltje ellen, ott a regionális választás második fordulójában a mérsékelt jelöltekre adják a voksukat. Szerinte ez a döntés a hazaszeretet kérdése is.

A FN 27,7 százalékkal lett a választás legerősebb pártja. Több mint 6 millió francia voksolt a bevándorlás- és muzulmánellenes tömörülésre, amely a 13 régióból hatban végzett az élen. 26,7 százalékot szereztek a Nicolas Sarkozy által fémjelzett Republikánusok, 23,1-et pedig Francois Hollande szocialistái.

A német sajtó is sokat foglalkozott azzal, hogy a francia regionális választás első fordulóját a jobboldali radikális Nemzeti Front (FN) nyerte. A Spiegel megállapítja, hogy a voksolással Marine Le Pen pártja végérvényesen fontos politikai erővé lépett elő, még akkor is, ha a második fordulóban ezt az eredményét aligha lesz képes megismételni. Mindenesetre a FN már nem csak azokban a régiókban erős, így Elzászban, vagy északon, ahol jelentős muzulmán kisebbség ért, hanem országosan is számottevő lett. Ez azt jelenti, hogy Marine Le Pen már komoly kihívója lesz az elnökválasztáson akár a bal-, akár a jobboldali jelöltnek.

A Spiegel megállapítja, hogy Marine Le Pen esetleges elnökválasztási győzelme katasztrofális következményekkel járna az Európai Unió jövőjére, az európai együttműködésre nézve. A FN elnöke öt év alatt megháromszorozta támogatóinak táborát. Programjával az emberek félelmére, a terrorra, a bevándorlásra, az iszlamizmusra épít, illetve ezek mellett a gazdasági félelmekre is.

A Nemzeti Front gazdasági szempontból protekcionizmusra épít, amely „a nemzeti szuverenitás erősítését” jelenti. Ez sokak fülében nagyon is jól cseng.

A FN gazdasági ígéretei a következőek. A minimálbért 200 euróval emelné, visszaállítaná a 60 éves nyugdíjkorhatárt, segítené a kisvállalkozásokat, vámmal sújtaná az importot. A FN a munkások pártja lett, körükben már 50 százalékos támogatottsága, az állami alkalmazottaknál pedig 40 százalék. Le Pen programjának örömmel hisz sok francia. Politikáját burkolt németellenesség is jellemzi, Angela Merkel a monetáris szigor képviselője, aki „német Európát” akar létrehozni. A szocialista államfő, Francois Hollande az ő szolgálatában áll.

Szakértők figyelmeztetnek arra, ha megvalósulna Marine Le Pen programja, az EU gazdaságpolitikája, az uniós export is komoly veszélybe kerülne. Kivált akkor, ha felszámolnák a Nemzeti Front követelésének megfelelően a közös európai valutát. „A Nemzeti Front programja éppen az ellenkezője annak, amire most a francia gazdaságnak szüksége van, nem szolgálja a gazdaság élénkítését” – vélte Pierre Gattaz, a francia munkásszövetségek vezetője. Utalt arra is, hogy ma már oktalanság a határok lezárásáról beszélni. A gazdasági problémákat nem lehet a biztonság kérdésével összekeverni.

Marine Le Pen azonban a nemzet egységének megteremtéséről beszél, s olyan pártnak állítja be a Nemzeti Frontot, amely minden problémára megoldást talál.