DK;MTI;közlemény;közszereplők;

MTI/MTVA még 2012-ben együtt a Naphegy téren - Népszava fotó

- Közszereplő-e Orbán Viktor bizalmasa?

Véleményem szerint ebben az esetben nem az MTI tiszte dönteni a kérdésben, ha az adott közszereplő-nem közszereplő úgy gondolja, akkor majd panasszal él - mondta lapunknak Polyák Gábor miután a Magyar Távirati Iroda (MTI) megtagadta a Demokratikus Koalíció (DK) közleményének kiadását azzal kapcsolatban, hogy Habony Árpád Ibiza egyik legdrágább mulatójában tűnt fel, mert szerintük az sértette a „közszereplőnek nem minősülő” tanácsadó személyiségi jogait.

A médiajogász szerint Orbán Viktor bizalmasának esetében nem kérdés, hogy közszereplőről van szó, hasonlóan döntött a Fővárosi Törvényszék is nemrégiben. A testület megállapította, hogy Habony igenis közéleti szereplőnek minősül, így személyiségi jogainak védelmére csak korlátoltan hivatkozhat. A dolog azért is különös, mert az MTI korábban már közölt képet a tanácsadóról, akkor nem érdekelték a személyiségi jogok.

Nem ez volt az első eset, hogy az MTI nem hozott le egy közleményt: október közepén az MSZP Orbán Viktor vején, Tiborcz Istvánon kérte számon azt, hogy egy aukción 7 millió forintért vásárolt festményt. Az indok hasonló volt: a kormányfő lányának férjét nem tartják közszereplőnek. Habonyhoz hasonlóan a rokonnal kapcsolatban sem merült fel ugyanez a kétely akkor, amikor például esküvői fényképeit közölte az MTI – vélhetően maga sem tiltakozott ez ellen. Orbán veje még attól sem minősül közszereplőnek, hogy volt cége, az Elios Zrt. milliárdos értékben nyert el közbeszerzéseket, ez ügyben pedig a rendőrség és az Európai Csalásellenes Hivatal is nyomoz.

Az MTI hírközlési gyakorlatát kifogásoló panaszokban a Médiatanács hatáskör és illetékesség hiányában nem indíthat vizsgálatot. Ezt maga a testület közölte a héten. Megkérdeztük a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) sajtóosztályától, hogy ki illetékes az ügyben, illetve, ha korábban gond nélkül megjelentek az érintettek fényképei, akkor most miért nem közlik le a velük kapcsolatos közleményeket. Amint válaszolnak, közöljük.

Marine Le Pen pártja nem "szélsőjobboldali" többé
A 444.hu úgy tudja egy belsős MTI-s utasítás alapján a jövőben a francia politikáról szóló beszámolókban a távirati iroda munkatársainak nem szabad többet szélsőjobboldalinak nevezni a Marine Le Pen vezette, bevándorlás-ellenes Nemzeti Frontot. Az értesülést megerősítik maguk az MTI hírei is. December 7-én még azt írták: a franciaországi regionális választások vasárnapi első fordulójában a szélsőjobboldali Nemzeti Front jelentős előretörést ért el. Szerdán meg azt: A regionális választások első, múlt vasárnapi fordulójában a jobboldali Nemzeti Front végzett az élen.

Újból tárgyalásokat kezdeményez a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a kormánnyal a közoktatásban kialakult tarthatatlan állapotokról - egyebek mellett erről határozott a szakszervezet kongresszusa múlt szombati ülésén. Jelezték: ha a tárgyalások eredménytelenül zárulnak vagy - fogadókészség híján - azokra nem is kerülne sor, utcai demonstrációtól, sőt munkabeszüntetéssel járó sztrájktól sem riadnak vissza.