MSZP;Lázár János;Horváth Csaba;Fővárosi Közgyűlés;

2015-12-10 12:17:00

Nyílt levél Lázár Jánosnak

Az MSZP véleménye a tervezett olimpiáról.

Tisztelt Miniszter úr!

Mi, az MSZP budapesti képviselői a Fővárosi Közgyűlés december 2-i ülésén azt kezdeményeztük, hogy a Fővárosi Közgyűlés írjon ki helyi ügydöntő népszavazást a 2024-es budapesti olimpiával kapcsolatban.

Mint azt sokszor elmondtuk: elvi szinten támogatjuk a budapesti olimpiát, amennyiben ezt az ország helyzete lehetővé teszi. Ugyanakkor ez a döntés legalább két évtizeden keresztül határozza meg a főváros és Magyarország életét, jelenét és jövőjét. Éppen ezért a döntést a budapestieknek kell meghozni, akik a terheket vállalják és a számlát fizetik.

Megdöbbenve tapasztaltuk, hogy Tarlós István főpolgármester a budapesti polgárok érdekeinek képviselete helyett arra hivatkozva utasította el a népszavazás gondolatát, hogy „a lakosságnak kevés az információja ahhoz, hogy felelősen döntsön az ügyben”.

Csalódottan vettük tudomásul, hogy a múlt heti Kormányinfón a népszavazásra vonatkozó kérdésre Ön nem kevésbé „magabiztosan” úgy felelt: „nem szoktak népszavazást rendezni erről, hiszen rendelkezünk az ország vezetéséhez szükséges felhatalmazással”.

Miniszter Úr, Ön téved. Szoktak. Így például Hamburg lakossága november 29-én dönthetett a 2024-es olimpiai pályázatról. Az ottani vezetés nem bújt a választási eredménye mögé és polgárait sem tartotta alkalmatlannak a döntésre. Mint azt Ön nyilván tudja, a hamburgiak nemmel szavaztak az olimpiára.

Arra kérem Önt, hogy a fentiek alapján az alábbi kérdéseimre szíveskedjen kielégítő válaszokat adni:
Ön, akinek a kormánya folyamatosan a magyar emberek döntéseire hivatkozik, egyetért-e Tarlós Istvánnal abban, hogy a budapestiek nem tudnak döntést hozni a budapesti olimpia ügyében?

Ha a budapestiek valóban kevés információval rendelkeznek az olimpia előnyeit és kockázatait illetően, nem az Önök feladata lenne-e a fővárosban élők tájékoztatása?

Ön mennyivel nézi ostobábbnak a budapesti embereket, mint a hamburgiakat?

Ha az Önök választási felhatalmazása okafogyottá teszi az emberek megkérdezését, miért költenek rendszeresen milliárdokat ellenőrizhetetlen eredményű Nemzeti Konzultációkra?

Ha a több ezermilliárd forintos olimpiáról nem indokolt népszavazást tartani, akkor a néhány tízmilliárd forintot érintő szociális népszavazás miért volt annyira fontos Önöknek 2008-ban?
Várom megtisztelő válaszát!

Horváth Csaba,
az MSZP fővárosi képviselőcsoport-vezetője